Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Напитката, приготвена по Райнхайтсгебот - Закон за чистотата на бирата от 1516 година, вече и във Варна

Петък, 22 Юли 2016 11:00
Източник: Moreto.net   
Само истинските любители на пивото знаят какво се крие зад примамливото словосъчетание „жива бира в бутилка”, а когато към него се добави и определението „баварска”, удоволствието става пълно.

Това лято популярната пловдивска бирария Jägerhof (Йегерхоф) пусна на пазара първата си бутилирана „жива бира“. В буквален превод името й означава „Ловен двор“, но в Бавария използват думата „хоф” и за дворец, така че ще пиете царски!

Пивото е бутилирано в стъклени бутилки от 330 мл. в две разновидности – Jägerhof Hell (светло) и Jägerhof Weiss (бяла, пшенична) с трайност 7 до 8 седмици. Новата жива баварска бира в бутилки тръгна към почитателите на кехлибарената напитка в по-добрите супермаркети, барове и ресторанти, специализирани уебсайтове и магазини, тематични заведения в София, Пловдив, Варна, Бургас и големите курортни селища. А после и в цялата страна.

„Йегерхоф“, която се вари в напълно електрифицирани и оборудвани пивоварни на марката Caspary, която има 225-годишна история, се произвежда по Райнхайтсгебот - Закон за чистота на бирата, създаден през 1516 година. Той регламентира производството и търговията с пиво в Бавария. Според документа в него може да се използват само вода, малц, хмел и мая.

Всеки ден пред очите на гостите в огромни медни казани се варят (и надлежно изпиват) по 350 литра. А когато към благородната напитка се прибавят и типично баварските наденички, също произведени в заведението, истинският виенски шницел и класическият свински джолан, гарниран с прочутото „зауер краут” – тънко нарязано кисело зеле с ким, угощението няма граници. Очароветелен детайл са току-що изпечените топли бретцели (гевречата с едро смяла морска сол), сервирани в панерчета, застлани с вестник „Жива бира”. А за любителите на сладкото вълшебниците в кухнята майсторят щрудел с ванилов сос, типичните германски торти със сирене, домашен сладолед и още много вкуснотии.



Що за чудо е напитката?

Живата бира е прясно, нестабилизирано пиво. Дрождите (бирената мая), отговорни за ферментацията и други процеси при производството, са живи. Те са изключително полезна хранителна съставка. Живата бира е мътна. Това се дължи на наличието на механични примеси – фини частици от малцов шрот, бирена мая и хмел.

Живата бира е произведена по обичайната технология, но са спестени механичното пречистване (филтриране) и термичната обработка (пастьоризация). Тя се сахранява в специални съдове с автоматично регулиране на температурата между 0-5 °C.

Процесите на ферментация се задържат достатъчно, за да може живата бира да се съхранява около 7-8 седмици.

За бирария „Йегерхоф”

„Йегерхоф” отваря врати на 25 май 2013 г. Първата баварска бирария в Пловдив веднага се превръща в любимо място за всички любители на кехлибарената напитка и вкусната храна. В „Йегерхоф” са се погрижили клиентите да усещат духа на Бавария във всеки детайл.



Бирата е на 6000 години!


Историята на бирата е почти толкова древна, колкото и историята на човечеството. Най-ранните данни за варене на пиво са отпреди 6000 години! И тръпката по напитката не угасва през вековете, защото днес в света се произвеждат около 9 милиона марки пиво, на Октоберфекст праознуват общо над 7 млн. души, а бирата е на трето място сред предпочитаните питиета, след водата и чая..

Шумерите са отдавали толкова голямо значение на бирата, че са имали дори богиня на пивоварството, наречена Никаси. Химнът, посветен на нея, е най-ранната позната рецепта за приготовление на пиво. В песента напитката се определя като „божествена”, която прави хората „развеселени, прекрасно и безкрайно щастливи”.

Както показват клинописни таблички, открити в Месопотамия, бирата е била популярна още през третото хилядолетие пр.н.е.

Във Вавилон произвеждали 20 вида бира. Това наложило цар Хамурапи да издаде специален закон. В него се определяла точната цена на пивото, а производството на менте се наказвало със смърт. Хамурапи издал и указ, с който се лимитирала дневната дажба от бира на човек. Колкото по-висок бил социалният му статус, толкова повече имал право да изпие той. Висшите служители стигали до 5 литра на ден!

Египтяните променили рецептата, според която бирата се правела от печен хляб и започнали да използват тесто.

Древните гърци, въпреки обожествяването на виното, също не останали безразлични. Според историка Плиниус в някои райони на Елада бирата дори била по-предпочитана. В античността смятали, че тя има собствен дух, който подчинявал духа на пиещия и й приписвали свръхестествени свойства.

Някои римски хронисти от началото на нашата ера споменават, че келтите, германите и други племена пиели бира. А викингите вярвали, че във Валхала, техният рай - залата, където смелите воини отиват след смъртта си, според скандинавската митология, чашите на мъжете са винаги пълни.

През Средновековието в Европа пивоварството се премества в манастирите. Там подобряват технологията, използвайки хмела като консервант.

Собственикът на бирария „Йегерхоф” - Иван Антонов разказа легендата как по време на дългия Великденски пост баварските монаси се изхитрили да наричат бирата „течен хляб”, за да не спират употребата й. По онова време за това се изисквало разрешение от папата. Те напълнили две бурета с жива бира и я изпратили към Ватикана. Но пътят бил дълъг, нямало хладилници, бирата се вкиснала и когато светият отец я опитал тя била мътна и неприятна на вкус. „Нека я пият, тези варвари германците”, отсякъл папата.

Друга забавна легенда от 15-и век, когато започва организираното пивоварство в Бавария е историята, че след като бирата стане готова заливали с нея пейката пред работилницата и карали майстора да седне с кожените си гащи на нея. Събирали се около него и пиели, докато панталоните изсъхнат. Ако не може да стане от пейката, значи напитката му е добра.

Вижте още за Jägerhof

Коментари
18:03ч. 23 Юли 2016 #8
blackmore
Да. Защото повечето хора тук говорят български. Немският ще си го мерим в други сайтове :))
09:43ч. 23 Юли 2016 #7
whatsup
Исках да напиша нещо на немски, но сайтът морето не позволява това.
08:05ч. 23 Юли 2016 #6
blackmore
Хич да не е, и аз доста време съм живял там, така че знам какво говоря. А щом не ти се проверява, поне не разпространявай лъжлива информация. Невежо е!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Великденски намаления за предстоящи събития на билетен център Българан
Днес, 25 Април 2024 08:16
Празнична промо кампания "Смях за всички" ще се проведе във Варна от 24 април до 30 април, включително от 11.30 до 18.00 часа на билетен център "Българан" (Ул. Братя Шкорпил 33). В указания период всеки...
През лятото се учи най-добре!
Сряда, 24 Април 2024 08:51
Академия "Никола Тесла" започва записване за летните си школи по математика и програмиране. "През лятото се учи най-добре" - казва д-р Валентина Иванова, съосновател на академията. "Липсва напрежението...
Унгария ще съди за клевета австрийска верига супермаркети
Днес, 25 Април 2024 18:56
Правителството на Унгария планира да съди австрийската верига супермаркети Spar за клевета, обяви началникът на кабинета на премиера Виктор Орбан на пресконференция днес. Австрийското правителство и...
БАБХ със засилени проверки преди празниците. Какви са най-честите нарушения?
Днес, 25 Април 2024 18:44
Към момента не са констатирани сериозни нарушения при засилените проверки по повод предстоящите празници. Това коментира Бистра Иванова, началник на отдел „Контрол на храните и граничен контрол“ към ОДБХ...
Адмирал Емил Ефтимов и генерал Джеймс Б. Хекер обсъдиха засилването на ПВО на Алианса
Днес, 25 Април 2024 18:32
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 25 април, с командващия на Съюзното военновъздушно командване на НАТО и командир на Военновъздушното командване на САЩ за Европа и Африка генерал...
Командирът на ВМС награди военни и цивилни служители за 6 май (снимки)
Днес, 25 Април 2024 18:20
Командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов награди военнослужещи и цивилни служители по случай предстоящия празник 6 май - Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Отличията бяха връчени...
Правителството отпуска 250 млн. лв. за „Мини Марица-изток“
Днес, 25 Април 2024 18:08
Още тази сутрин правителството отпусна 200 млн. лв. за „Мини Марица-изток“. В кратки срокове ще бъдат предвидени и допълнителни 50 млн. лв. съобразно приетото днес решение на Народното събрание. Това...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 25 Април 2024 17:55
Поради извършване на обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия във Варна и областта, утре, 26 април, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: - от 09:00 ч. до 16:00 ч. -...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.4 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook