Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 19 юни

Неделя, 19 Юни 2016 07:58
Източник: News.bg   
Темата за присъствието на НАТО в Черно море продължава да е във фокуса на всекидневниците.

„България винаги е отстоявала идеята за по-засилено присъствие и учение в Черно море, но под флага на НАТО.” Това коментира в събора външният министър Даниел Митов. Той взе отношение по темата за засилване на военноморското присъствие на НАТО в Черно море четири дни след като премиерът Бойко Борисов отказа българско участие в предложената от румънския президент Клаус Йоханис съвместна флотилия на Турция, Румъния и България. “Страната ни не е поемала ангажимент да участва във всякакъв тип регионални формати”, коментира още Митов. По негов адрес премиерът Борисов заплаши, че ще го прати на фрегата да се сражава, ако е поемал някакви ангажименти. “В рамките на НАТО дълго време се води дебат за това как да бъде форматирано по-засиленото присъствие в Черноморския басейн. Този дебат продължава да се води, конкретни решения по него все още не са взети и според мен беше абсолютно излишно отделни елементи от този дебат да се превръщат в повод за публични свръхдраматизации. Затова трябва да дедраматизираме този разговор и той да стане рационален, какъвто е бил и до момента”, заяви още Даниел Митов...” – в. „24 часа”.

"Там, където свършва дипломацията, започва войната, а моята задача е дипломацията да продължи да работи и проблемите да бъдат решавани през нея", написа в профила си във Фейсбук външният министър Даниел Митов. В Деня на отворени врати в МВнР министърът коментира позицията на България за по-засилено присъствие и учение в Черно море, но под флага на НАТО... Според министъра трябва да дедраматизираме този разговор и той да стане рационален, какъвто е бил и до момента. "След анексията на Крим и след струпването на сериозно въоръжение по Черноморския басейн и в Крим от страна на Русия, стратегическата среда и политическата среда са се променили изключително много и НАТО като отбранителен съюз има своите задължения да осигури възможности за сдържане на силите от другата страна", обяснява Митов. Това е свързано и с въпросите за българската национална сигурност, което българското правителство е длъжно да отчита. Затова разговорът продължава в рамките на НАТО с нашите партньори. "Никой няма намерение да воюва с никого, НАТО е отбранителен съюз и действа така, че да може да осигури защитата на съюзниците си. Това трябва да се прави разумно, умерено и да има една политика на сдържане, която да дава ясен сигнал, че НАТО е готово да защити всеки свой съюзник", заключва в поста си външният министър...” – в. „Дневник”.

„Премиерът Борисов зае недържавническа позиция и действа популистки. Така лидерът на ДСБ Радан Кънев обвини министър-председателя във връзка с позицията на Бойко Борисов, че страната ни няма да подкрепи инициатива на НАТО за сформиране на флотилия в Черно море. „Държавническата позиция е да кажеш какви са проблемите пред сигурността на страната и какви са решенията, а не да дрънкаш популистки глупости за чайки и лодки”, изтъкна Кънев пред bTV . „Всеки иска чайки и лодки. Има ли проблем в Черно море? Отговорът е: има. Решението, което предлага президентът на Румъния добро ли е? Отговорът е: Може би за България не е добро. Може би трябва да се модифицира, защото нашият интерес е да няма тежко турско влияние върху общата концепция за отбрана в Черно море”, подчерта Кънев. „Премиерът много се тревожи дали Русия я боли. Мен първо ме тревожи дали България я боли и дали България е сигурна”, добави той.

По думите му от цялата ситуация станало ясно, че има пълна липса на координация между президента, премиера и военния министър. Той определи като проблем и че по време на посещението на румънската делегация у нас външният ни министър не е бил в България. „С кой акъл премиерът си е пратил външния министър в Баня Лука или не знам къде в момент, в който тук е изключително подготвената румънска делегация”, попита Радан Кънев. „Румънците ни направиха сами да си говорим по време на това посещение, научиха ни на дипломация, изнесоха ни открит урок”, убеден той.” – в. „Сега”.

Предизборното престрояване в политическото пространство също е сред темите на неделните вестници.

„Реформаторският блок да се класира втори на президентските избори през есента и да излезе на балотаж срещу кандидата на ГЕРБ. Това е постижима цел при силен кандидат, заяви зам.-председателят на “Движение България на гражданите” (ДБГ) Найден Зеленогорски след заседание на Националния ѝ съвет. Правилно е лидерите на партиите от РБ да се дръпнат встрани и да дадат възможност за кандидатура, която обединява, независимо дали е гражданска или партийна, настоя лидерът на ДБГ Меглена Кунева. И изреди качествата на човека, който се търси за кандидат-президент на блока - да е “с десноцентристки профил, морално безспорен, евроатлантик”. “Разчитаме и да е плътно свързан с образованието - например, че не би се съгласил с бюджет, който намалява средствата за образование”, изтъкна Кунева. Засега реформаторите нямат идея кой ще им е кандидатът, установи проверка на “24 часа”. Най-вероятният за момента претендент изглежда Зеленогорски. Според ДБГ името на кандидата трябва да е обявено до края на юли...” – в. „24 часа”.

„Националният съвет на ДБГ отхвърли официално настояването на ДСБ за провеждане на обединителен конгрес на Реформаторския блок преди президентския вот, на който да бъде определена общата кандидатура на блока за държавен глава. Партиите от дясната коалиция водят от няколко седмици разговори за излъчване на единна номинация и преди десет дни излязоха с позиция, че ще се явят с единна номинация на предстоящите през есента избори. По-късно обаче от ДСБ уточниха, че имат изрично условие за това - Реформаторският блок да свика преди това съюзен конгрес, на който да се издигне кандидат-президентската двойка. В отговор от ДБГ заподозряха, че лидерът на ДСБ Радан Кънев се опитва да изтъргува общата кандидатура за държавен глава срещу това да оглави блока и декларираха, че няма да участват в игра уговорки от типа "Вие вземете президента, а ние ще вземем лидера". "Имаме споразумение на Реформаторския блок и там пише, че към ново политическо тяло се върви след пълен цикъл избори заедно, т.е. това е тема за след президентските избори. Да се използва като причина да не си свършим работата за единна кандидатура, е неприемливо", заяви днес председателят на ДБГ Меглена Кунева след заседание на ръководството, цитирана от пресслужбата на партията. Формацията потвърди позицията си, че в надпреварата не трябва да участват лидерите на партиите в блока и че трябва да се търси кандидат с "дясно-центристки профил, морално безспорен, евроатлантик". Бяха посочени и още изисквания: да подкрепя антикорупционната политика, върховенството на закона и евроатлантическата ориентация на страната, да е истински партньор на политиките по сигурност, икономика. Разчитаме и да е плътно свързан с образованието – например, че не би се съгласил с бюджет, който намалява средствата за образование, даде пример Меглена Кунева...” – в. „Дневник”.

"Гответе се за президентските избори с мисъл и за предсрочни парламентарни", така се обърна председателят на БСП Корнелия Нинова към активисти на партията в Пловдив и областта. По думите й извънреден вот за депутати е неизбежен. Нинова призова актива да изчисти партията от зависимости и да мотивира младите хора. Тя призова висшето ръководство да слуша редовите членове по важните въпроси, коалиционните и кадрови решения. Според Нинова, тя самата вече изпълнява обещанието си да засили опозиционния натиск над кабинета. Новите дългове, здравният геноцид и провалът в образованието са основните й критики, към които добавя и опасенията за спрени пари по Програмата за селските райони: Истинският резултат ще се знае през октомври, защото тогава ще има среща между Европейската комисия и правителството, на която ще се уточни точното число за парите, които са спрени, които няма да бъдат евентуално възстановени, финансови корекции и така нататък. За да се компенсират тези средства, трябва да се търси източник от националния бюджет, а в националния бюджет няма предвидени такива пари, тоест източникът ще бъде или нов заем, или от преизпълнението на бюджета и така нататък, каза в Пловдив Корнелия Нинова...” – в. „Сега”.

„Президентските избори са след 4 месеца, те са преломният момент, в който БСП трябва да покаже нова сила и нова енергия. БСП трябва да поведе цялата левица и да покаже, че може да има алтернатива. С тези думи лидерът на БСП Корнелия Нинова се обърна пред стотици партийни активисти в Пловдив... Тя припомни, че на конгреса новото ръководство на партията е поело ангажимент да "възстанови колегиалния, нормалния, другарски разговор в партията, да няма високомерие от страна на ръководството, да се чува гласът на хората". "Изчистете структурите от всякакви влияния - политически, икономически, да работим заедно, следвайки програмата на партията!", апелира червеният лидер... Тя се застъпи и за силна левица без вътрешни противоречия: "Няма кой друг днес да предложи на народа си нещо различно от това, което му си случва. Тогава да се хващаме на работа и да я свършим! Да се обединяваме, да затворим всякакви противоречия помежду си, да затворим братоубийствените разправии и борби... По повод стартираното вътрешно-партийно допитване за бъдещата президентска двойка Нинова нареди на актива: "Кажете си мнението спокойно, разсъдливо, с мисъл за БСП и за лявото, не питайте началниците, този път началниците питат вас, защото от тази президентска кампания зависи бъдещето на лявото в България." Лидерът на БСП не пропусна и да отправи критики към настоящото правителство, като с тях аргументира опозиционнната позиция на партията и поиска това, което прави централното ръководство на БСП, да бъде последвано и по места...” – в. „Стандарт”.

Гей парадът и контрашествието срещу него също са сред темите на всекидневниците.

„София Прайд се провежда за девети път днес в столицата. Стотици се стекоха, облечени в цветовете на дъгата, за да демонстрират подкрепата си за хората с различна сексуална ориентация. Шествието в името на равенството и недискриминацията на лесбийките, гей мъжете, бисексуалните и трансполовите хора (ЛГБТ) стартира по традиция от паметника на Съветската армия. Музика, усмивки и ярки цветове - както винаги това са основните белези и на тазгодишното шествие. Проявата обаче стартира с минута мълчание за жертвите от Орландо. "Стандарт" припомня, че 50 души загубиха живота си при стрелба в американски гей клуб. "Спрете хомофобията", призоваха участниците в българския Прайд. "62% от българите имат отрицателно отношение към хомосексуалните. 40% дори не искат да работят с тях на едно и също място. Семействата им също са подложени на обществен натиск", обяви Моника Писанкънева от организаторите на Прайда. Тя разкри и че инициативата е получила подкрепа от 17 посолства, редица неправителствени организации, както и от евродепутати от ДПС и ГЕРБ. За поредна година инициативата е съпътствана от контрадемонстрация. Няколко дни преди Прайда стана ясно, че контрашествието, организирано предимно от националистически формации, е със сходен маршрут и в един и същ час...” – в. „Стандарт”.

„Ескалирало е напрежението след края на антигей шествието в столицата Първоначално шествието е преминало без инциденти по централните улици, при изключителни мерки за сигурност, и е приключило до паметника на Незнайния войн. След неговия край обаче напрежението рязко е ескалирало, съобщава БНТ. Отказът на полицията да пусне протестиращите да преминат през техните заграждения и да се разотидат, след като те обявиха край на тяхното шествие, е предизвикало напрежение и сблъсъци със силите на реда. Три кордона от тежко бронирана жандармерия са успели да удържат на щурма, след което напрежението се е уталожило, а протестиращите са били пропуснати по двама трима да се разотидат...” – в. „Труд”.

В. „Труд” помества и публикация за уникална инсталация на Кристо, при която посетителите ходят по вода:

„Хиляди почитатели на изкуството на Кристо се стекоха на 18 юни на езерото Изео в Северна Италия, за да се разходят по вода - тази възможност им дава новата инсталация на художника, наречена „Плаващите кейове“. Най-нетърпеливите заеха места още през нощта, за да са сигурни, че ще са сред първите, които ще крачат по 200 000 плаващи пластмасови кубове, обвити в оранжева тъкан. Плаващите кейове са с обща дължина 3 километра и свързват селцето Сулзано с малкия остров Монте Изола насред езерото. „Това е много физически проект и трябва да отидете там, за да го разберете“, каза Кристо дни преди вчерашното откриване. Желаещите могат да се насладят на инсталацията до 3 юли. Много от дошлите свалиха обувките си, за да усетят по-добре „физическия проект“. Идеята хрумва на Кристо и съпругата му през 1970 г., но се осъществява едва сега, след смъртта на Жан-Клод преди 7 години. „Клати се, сякаш си на лодка“, сподели 12-годишната Агата от Берагамо пред италиански медии. Проектът струва 15 млн. евро и разходите се покриват изцяло от Кристо.”

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Коледната елха на площад „Независимост“ озари Варна навръх Никулден
Събота, 6 Декември 2025 19:58
Светлините на коледната елха на площад „Независимост“ във Варна отново бяха запалени навръх Никулден, а стотици жители и гости на града изпълниха централния площад, за да споделят едно от най-очакваните...
Черно море спря серията на ЦСКА и ще зимува на четвърта позиция
Събота, 6 Декември 2025 19:51
Черно море затвърди силното си представяне през сезона, след като победи убедително с 2:0 намиращия се в отлична форма отбор на ЦСКА. Двубоят от 19-ия кръг на efbet Лига – последен за календарната година...
Кулинарният фестивал „Да споделим Никулден“ събра майстори и любители на рибната кухня във Варна
Събота, 6 Декември 2025 17:43
Благотворителният кулинарен фестивал „Да споделим Никулден“, който се проведе за тринадесети пореден път във Варна, привлече професионалисти и любители от цялата страна. Фестивалът предложи богато разнообразие...
Задействаха BG-Alert заради наводнения и обилни валежи по южното Черноморие
Събота, 6 Декември 2025 17:18
Няколко общини по южното Черноморие активираха системата BG-ALERT във връзка с прогноза за нови силни валежи през нощта. По данни на местната администрация към момента обстановката е спокойна, но през...
Полицията задържа двама рецидивисти след серия взломни кражби във Варна
Събота, 6 Декември 2025 16:52
Двама криминално проявени мъже, добре познати на органите на реда във Варна, бяха задържани след серия домови и автомобилни кражби на територията на Първо и Второ РУ. Само в рамките на едно денонощие те...
Никола Цолов с първи подиум във Формула 2 след впечатляващо пилотиране в Абу Даби
Събота, 6 Декември 2025 16:27
Българският пилот Никола Цолов записа исторически първи подиум в кариерата си във Формула 2, след като завърши трети в спринтовото състезание на пистата „Яс Марина“ в Абу Даби. Състезателят на Campos Racing...
По стара традиция Варна отбеляза Никулден с празничен молебен и рибен курбан за здраве
Събота, 6 Декември 2025 15:27
Варна тържествено отбеляза 6 декември – Никулден, деня на Свети Николай Чудотворец, покровител на рибарите, моряците, пътешествениците, търговците и банкерите. Празникът, почитан от всички български семейства,...
Морска администрация: “Кайрос” е без капитан, екипажът на борда е добре
Събота, 6 Декември 2025 15:03
Десетчленният екипаж на моторен кораб „Кайрос“ който бе поразен от украински дрон и в момента се намира в териториалните води на България на около 700-800 метра от брега на Ахтопол, е добре. Те разполагат...
Черно море приема ЦСКА на "Тича" в битка за Топ 4
Събота, 6 Декември 2025 14:39
От 17:30 часа днес Черно море приема ЦСКА в мач от 19-ия кръг на efbet Лига. Двубоят е последен за моряците от първенството за 2025 година. Срещата между двата тима се явява пряк сблъсък за Топ 4. ЦСКА...
Григор Димитров започва сезон 2026 на турнира в Бризбън
Събота, 6 Декември 2025 14:14
Най-успешният български тенисист в историята Григор Димитров ще стартира сезон 2026 на турнира ATP 250 в Бризбън, Австралия, който започва на 5 януари. За Димитров това ще бъде поредно участие в надпреварата,...
Тази вечер "запалват" светлините на коледната елха във Варна
Събота, 6 Декември 2025 13:45
По традиция на Никулден Варна "запалва" светлините на коледната елха на пл. "Независимост". Програмата започва в 17 часа с празничен концерт, а светлините ще бъдат запалени от кмета Благомир Коцев по...
Гръцки фермери блокираха отново „Кулата – Промахон“, движението на камиони спря в двете посоки
Събота, 6 Декември 2025 13:19
Гръцките фермери от района на Серес отново затвориха граничния пункт „Кулата – Промахон“, като блокираха движението на тежкотоварни камиони в двете посоки за неопределено време. Решението на стачния комитет...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook