Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост

Вторник, 24 Май 2016 07:49
Източник: Moreto.net   
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Той е празникът, който се чества от най-дълго време в близката ни история – 164 години! Денят на Светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука бил отбелязван като църковен празник (на 11 май) още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година.

Празникът на буквите е специална дата за всички нас, и без значение къде се намира човек, трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.

Кирил и Методий

Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810г., а брат му Кирил - през 827г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.

Поради ранната кончина на Лъв, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник на Византийската империя. С годините двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.

Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.

Кирил починал в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 година.

В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

Учениците

Делото на Кирил и Методий бива продължено от техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I. Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи. В резултат на просветната и книжовната дейност на учениците на Кирил и Методий, България станала основен център на славянската писменост.

Глаголица и Кирилица

Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.

Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10 % от държавите на планетата днес пишат на кирилица. Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език.

Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.

Върви, народе възродени!

"Върви, народе възродени" е химнът на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението през 1892г. Първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св.св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест. През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.

Стихотворението "Върви, народе възродени" е преведено на 21 езика.



24 май е празник, какъвто нямат другите народи по света - празник на писмеността, просветата, културата. Празник на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата.

Празнична програма във Варна

Програмата започва в 9:30 ч. с празнична Света литургия пред Катедралния храм „Св. Успение Богородично“ във Варна.

Началото на шествието, в което се очаква да се включат над 10 000 ученици, студенти, дейци на образованието, науката и културата, ще тръгне в 10:00 ч. от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“

В 12,30ч. на Морска гара ще започне ветроходният Парад на буквите, част от регатата „Варна ченъл къп“.

Коментари
00:13ч. 25 Май 2016 #3
vivian
Аз,Буки,Веди,Глагол и т.н.Оригиналното произношение на всяка буква се е изучавало в училищата до антикултурния период на комунизма.Би било полезно и интересно да се изучава отново.
17:54ч. 24 Май 2016 #2
Минко Андонов
На 24 май празнуваме деня на БЪЛГАРСКИТЕ букви, просвета и култура! Докога ще използвате съветското клише "славянска" писменост, омаловажавайки историческия принос на България и българите за световната култура?!
12:17ч. 24 Май 2016 #1
бат Генчо
Кирлицата не е създадена ВЕРОЯТНО в Преславската школа. Това си е неоспорим факт. Създадена е от Наум в Преславската школа. Интересно е как умаловажаваме приноса си към световната история.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Атентат Москва
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Гледаме продължението на „Светкавици“ на Радивое Андрич - София филм фест във Варна
Днес, 28 Март 2024 11:52
Любимецът на българската публика ще представи продължението на своя хит „Светкавици“ днес (28-ми март) от 20:00 ч. в зала 2 на Фестивален и Конгресен Център Варна като част от програмата на София филм...
Румъния започва да издава шенгенски визи на руснаци
Днес, 28 Март 2024 11:38
От 31 март руските граждани ще могат да кандидатстват за шенгенски визи, издавани от Румъния. Това съобщи ТАСС в четвъртък, позовавайки се на посолството на Румъния в Москва. "Румъния ще издава единни...
Над 2000 души във Варна са поискали да бъдат вписани като хазартно уязвими
Днес, 28 Март 2024 11:26
Близо 2000 граждани са подали заявление за вписване регистъра на уязвимите лица за по-малко от месец - от началото на март до момента. Над 8 100 са заявили желанието си да ограничат достъпа си до хазартни...
ИТН върнаха мандата. Радев започва срещи с потенциалните министър-председатели (видео)
Днес, 28 Март 2024 11:11
Президентът Румен Радев връчи третия проучвателен мандат за съставяне на правителство на ПГ на "Има такъв народ". "Реших да връча третия мандат на вашата парламентарна група, най-малката, защото винаги...
Книгата "Две личности-един идеал" представят във Варна
Днес, 28 Март 2024 11:04
На 29 март 2024 г. от 17.30 ч. в Музея на Възраждането – Варна ще се състои представянето на книгата "Две личности-един идеал". Неин автор е Симеон Кулиш – историк, научен секретар на Тракийски научен...
Руснак, критикувал войната в Украйна, беше осъден на 6 години затвор
Днес, 28 Март 2024 10:51
Руски съд осъди на 6 години затвор мъж, публикувал в интернет коментари, с които осъжда нахлуването на руските сили в Украйна, предаде Франс прес. Тридесет и пет годишният Николай Фарафонов е признат...
Бащата на убития Митко от Цалапица е починал
Днес, 28 Март 2024 10:37
Бащата на убития младеж от Цалапица Димитър Малинов е починал, съобщи майката на младия мъж Атанаска Бакалова. "Един баща се отказа от живота, след смъртта на своя единствен син! Вече са заедно завинаги!...
Над 160 продукта за Великден в Lidl
Сряда, 27 Март 2024 10:25
От тaзи седмица специалната великденска селекция от над 160 продукта на сериите Favorina и Deluxe е налична в цялата търговска мрежа на Lidl в страната. Празничните марки могат да бъдат открити ексклузивно...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Време за култура Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Без вредители
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.2 + 2.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook