Все пак морската столица остава сред градовете, които са планирани за включване в програмата за следващата учебна година. С нея се нареждат още над 10 други града. В някои от тях вече е договорено участието както на школа, така и на предприятия.
Проектът се финансира се по българо-швейцарска програма за сътрудничество. Партнират си Швейцарски федерален институт, както и Българо-швейцарска търговска камара. Цялата дейност се случва с одобрението на българските ресорни министерства. Бюджетът на проекта, чийто срок за изпълнение е 2015-2019, е 3.5 млн. швейцарски франка.
Пилотно през настоящата учебна година са включени 81 ученици от 4 паралелки в две училища в София. Те се обучават по дуалната система по швейцарски модел в две професии- „Машини и системи с ЦПУ" И „Техник-технолог в производството на мяско и млечни продукти". Партньори не двете пилотни училища в София станаха пет големи компании в областта на машиностроенето и производството на млечни продукти.
Проектът цели да обхване най-малко 15 професионални гимназии и техните партниращи бизнес структури. Пилотните професии за учебната 2016/2017 се предвижда да са електротехник, газов техник, готвач.
Дуалното обучение протича с три работни дни за учениците в 11 и 12 клас в предприятие и два учебни в школото. Работят по 7 часа на ден и получават възнаграждение от работодателят, с който имат сключен трудов договор, в размер на 90% от минималната заплата. Учениците до 11 клас пък взимат стипендия от 50 лева, която се осигурява по проекта.
Преди стартирането на обучението по дадени специалности екип от швейцарски и наши експерти, учители и специалисти в дадената професионална област се включват в разработването на съответната програма. За да се включи един клас в проекта, задължително трябва да има осигурени фирми за всички ученици в него. Всяко предприятие трябва да осигури поне един наставник на 5 ученици.
Проектът поема разходи по обучения, семинари, застраховката на ученици, разработването на учебни материали и осигуряването на техника за презентирането им.




Коментари

Временно спиране на водоподаването в части от Варна на 1 януари
Първи работен ден за големите търговски вериги след въвеждането на еврото
Варна посрещна 2026 година на площад „Независимост“ (снимки и видео)
Публична поява на дъщерята на Ким Чен Ун подхранва спекулациите за негов наследник
Увеличава се броят на загиналите при пожара в швейцарски ски курорт
Момченце е първото бебе за 2026 г. в МБАЛ "Света Анна - Варна"
Младеж пострада на ски писта в Банско
Защо не трябва да разсейваме шофьора с разговори
14-годишно момче пострада тежко от пиратка в Равда
Какво ще бъде времето в събота
Прогноза за времето - 2 януари
Минималната заплата в България вече е 620,20 евро
Норвегия се приближава към целта си за 100% продажби на електрически автомобили
Кметът на Ню Йорк Зохран Мамдани обеща да управлява смело
Мирното споразумение за край на войната в Украйна е 90 процента готово
Венецуела задържа няколко американци заради нарастващото напрежение със САЩ
Най-важното от Варна във вчерашния 1 януари
Православната църква чества деня на свети Силвестър
2 януари в историята
Изписаха Антъни Джошуа от болницата
Десетки жертви и над 100 ранени при пожарa в бар в швейцарски ски курорт



RSS Новини