Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Пиер Жан Кулон: „Южен поток” все още не е приключил

Сряда, 23 Март 2016 08:52
Източник: в.Труд   
Европейският съюз трябва да даде повече пари и възможности за изграждане на газоразпределителен център в България, казва председателят на секция “Транспорт, енергетика, инфраструктури и информационно общество” на Европейския икономически и социален комитет

- Г-н Кулон, какво означава енергийна солидарност между държавите в Европейския съюз. Как тя ще помогне на българския потребител?

- Някои страни като Италия, Франция, Полша и Чехия имат много възможности за съхранение на газ. Някои от страните обаче като Словакия, Унгария и Словения, нямат възможност да правят хранилища заради геоложки особености. Защо да не дадем възможност за съхранение в други страни? Аз съм европеец. Имаме сто процента възможност да съхраняваме газ, но други нямат, а имат нужда от газ.

Целта ни е да направим така, когато една държава има нужда от суровина през декември например, а в съседната държава има хранилище, тя да изпрати от резерва си нужния газ. Това е истинска солидарност.

- Какво е нужно да се направи, за да се случи реално това?

- Другата седмица ще говоря със заместник-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович, отговарящ за енергийния съюз, да се предприемат конкретни стъпки за така наречената енергийна солидарност.

Не трябва просто да повтарят “ние трябва да направим това и онова”, а да сторят нещо конкретно за хората.

Подготвяме резолюция заедно с Икономическия и социален съвет, Асоциацията на индустриалния капитал в България и други неправителствени организации, която ще внесем в Европейския парламент, в Европейската комисия и Съвета на Европа, в която да кажем, че в Европа има някои специални пазари.

- Намерението на българското правителство за изграждане на газоразпределителен център у нас ще бъде ли включено във вашето предложение?

- Разбира се. Европейският съюз трябва да насочи вниманието си към България, трябва да й даде повече пари и повече възможности.

Местоположението на България е много специално. Не го казвам, защото към тук, а защото е истина. Първо, защото страната е член на ЕС, второ, защото се намирате много близо до страни кандидат-членки като Сърбия, Македония, Босна и т.н. Трето, защото страната е много близо до източника на суровината - Русия, Турция, а това е много важно.

Големи чужди компании, които работят от 10 години в сферата, познават България, но не са запознати с глобалната й роля. Те знаят основно за старите проблеми на страната с ядрената енергия.

- Как виждате идеята за общ европейски енергиен пазар и каква е ролята на България в него?

- Не е вярно, че има общ европейски енергиен пазар, няма такъв пазар, който да може да обхване цяла Европа. Трябва обаче да се работи в посока на създаване на силни регионални пазари. Има балтийски, има западен, в който са Германия и Франция, но един от най-важните е югоизточният, а на югоизточния пазар България е най-важна.

Затова трябва да отпуснем специална помощ на Югоизтока за изграждане на интерконекторни връзки. Защото страната ви няма достатъчно връзки със Сърбия, например. Това е много по-важно от изграждане на връзки между Испания и Франция. На второ място - газът е много важен. Всички говорят за “Южен поток”, “Северен поток”, “Турски поток”. Какво значи това?

Изграждането на тези проекти е политически, не технически, не енергиен проблем. Абсолютно грешно е да кажем, че Турция не е достатъчно добра, Сърбия не е добра, а да твърдим, че само ЕС е добър. Трябва да работим с всички.

- В България винаги на преден план се изважда цената на тока.

- Трябва да си отговорим на въпроса сигурни ли сме, че разходите по производството са толкова високи. Каква е разликата между продажната и производствената цена? Понякога производствената цена не е толкова висока, но между производствената и тази, която плащаме всички потребители, има огромна разлика. 50% от разликата отива при компаниите, при кмета на града и т.н.. Ако компаниите не са доволни, това не е мой проблем. Аз работя за хората, за гражданите, единственото важно за мен е демократичността, прозрачността на пазара.

- Защо според вас се провали проектът “Южен поток”, само по политически причини ли?

- “Южен поток” все още не е приключил. Според мен този проект може да се осъществи.

В Кипър откриха газ, в Либия и Израел също откриха газ под морето. Наистина водят се нелесни разговори между Израел, Либия, Турция и Кипър. Много са трудни. Но какво е трудността в полето на политиката, когато са замесени финансови и енергийни възможности? Вероятно тези преговори ще успеят, а ако това се случи, “Южен поток” ще потръгне. Важно е решенията да се вземат не от външни хора, а от такива, които са близки и запознати с проекта “Южен поток”.

- Каква трябва да бъде политиката на България в областта на енергетиката?

- Всяка отделна страна може да направи своя собствена и уникална политика. Ние всъщност сме задължени за смесим различни източници на енергия. Ще използвам за пример България. Относително казано, 40% от енергията в България идва от въглища, 35% от ядрената енергия и 30% от възобновяеми източници.

Трябва това съотношение в енергийния микс да се промени, за да се даде възможност за понижение на цените.

Задължени сте в бъдеще да използвате по-малко въглища заради климатичните проблеми, същото важи и за атомната енергия за следващите 20-25 години и трябва да въведете повече възобновяеми източници и газ. Проблемът на енергията от вятър и слънце е, че тя е непостоянна.

- Не е ли всъщност и доста скъпа за крайния потребител?

- Да, но е възможно да се намалят производствените цени на соларната и вятърната енергия, ако тя се съхранява. Това не беше възможно преди 10 години, но сега можем да съхраняваме в батерии през деня, когато е слънчево, и да ползваме през часовете, когато няма слънце.

Например в семейството всички отиват на работа или училище сутринта, връщат се вечер, а тогава имате нужда от електричество, тъй като вече няма слънце, но имате съхранена енергия. Това е независимостта на семейството, на квартала, на града, на държавата. И по-важното, ако произвеждате повече от нужното, може да го съхранявате и да го пращате например до Румъния.

Това е бъдещето - газ, ядрена енергетика, възобновяеми източници, както и съхранение. Това е бъдещето, но има нужда от много инвестиции.


Коментари
09:06ч. 23 Март 2016 #1
orles
Празни приказки ,защото е в България.Спряха строежа ,а сега лицемерят щото тяхната е наред.Какво ги интересува България ,те само искат техни фирми да работят.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
През лятото се учи най-добре!
Сряда, 24 Април 2024 08:51
Академия "Никола Тесла" започва записване за летните си школи по математика и програмиране. "През лятото се учи най-добре" - казва д-р Валентина Иванова, съосновател на академията. "Липсва напрежението...
Академия за дигитални умения помага на учителите да внедряват изкуствения интелект в учебния процес
Сряда, 24 Април 2024 16:41
Първата по рода си академия за учители с фокус върху развитието на дигиталните умения в ерата на изкуствения интелект организират Yettel и образователният сайт Prepodavame.bg, създаден от Фондация „Заедно...
"Граф Монте Кристо" на сцената на Летен театър - Варна през юни
Понеделник, 22 Април 2024 08:14
Младежки театър "Николай Бинев" ще представи на 27 юни в Летен театър - Варна "Граф Монте Кристо" по едноименния роман на Александър Дюма - баща Билетите са в продажба на каси Българан, Дворец на културата...
Вдъхновяващите личности на Варна: Жените в ИТ сектора
Вторник, 23 Април 2024 08:06
Въпреки стремежа на компаниите към равенство, приобщаване и многообразие, процентът на професионалистите от нежния пол в ИТ индустрията в световен мащаб остава все още значително по-нисък в сравнение с...
За първи път държавата “помръдна” от средния успех в грижата си за децата
Сряда, 24 Април 2024 18:52
Добър 3.59 е оценката, която държавата получи за грижата си за децата и семействата в “Бележник 2024” на Национална мрежа за децата (НМД). Така за първи път от 2012 г. насам институциите “помръднаха”...
Назначиха двама заместник-министри на туризма
Сряда, 24 Април 2024 18:40
Павлин Петров е новият заместник-министър на туризма в кабинета на министър Евтим Милошев. Павлин Петров е представител на професионалистите в бранша и има дългогодишен опит в частния сектор в сферата...
Празнични събития по повод 6 май ще се проведат в различни гарнизони на страната
Сряда, 24 Април 2024 18:27
Военнослужещи от различни гарнизони на страната ще проведат празнични събития на 25, 26, 29, 30 април и 2 май по повод предстоящия 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. Жители и...
ЕК изплати 1,5 млрд. евро на Украйна
Сряда, 24 Април 2024 18:15
Днес Европейската комисия изплати втория транш от извънредно мостово финансиране на Украйна по Механизма за Украйна, възлизащ на 1,5 милиарда евро. Изплащането следва положителната оценка от страна...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook