Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Проф. д-р Донка Байкова: Предлагат ни плодове и зеленчуци, отгледани в разтвори

Не се отказвайте от месото, ще изгубите желязото в организма си

Понеделник, 29 Септември 2014 13:11
/ novinar.bg   
Сн.: Moreto.net
Проф. д-р Донка Байкова е един от най-големите специалисти по здравословно хранене и диетика у нас. Тя е ръководител на Катедра „Превантивна медицина" към Медицинския университет в София. Обучава млади специалисти и работи в областта на промоция на здравето и превенция на хроничните неинфекциозни заболявания. Преди е работила в Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ). Експерт и консултант към Министерството на здравеопазването.

- Професор Байкова, напоследък много се говори, че зеленчуците и плодовете, които консумираме, не са българско производство не трябва да ги ядем, защото са пълни с пестициди. Какво е вашето мнение?

- За съжаление сме прави ние, които обсъждаме този проблем. Всички сме разтревожени, но нямаме друг избор. Би трябвало да изберем от двете злини по-малката, а именно или да избираме какво точно купуваме, или да взимаме тези, които намираме по щандовете на търговските обекти, които ги предлагат. Нямаме родно производство. Това е факт. Аз лично не мога да приема политиките в тази област. Ние бяхме държава, която произвеждаше в изобилие най-вкусните плодове и зеленчуци на Европа, а сега ги внасяме от хиляди километри. По тази причина те се обработват с различни химически вещества. На първо място те не са регионални. Нямат характеристиките на нашите климато-географски почви, нямат вкуса на нашенските зеленчуци и плодове. Станаха доста безвкусни, прословутите български домати въобще липсват. За съжаление младите хора няма да запомнят колко вкусни бяха те. Но вкусът е най-малката страна.

- Как се произвеждат тези зеленчуци и плодове, как се отглеждат?

- За да има добра реколта, със сигурност те са наторявани с изкуствени торове. Често пъти за да има интензивен добив, те се отглеждат в разтвори. Т.е. в парникови условия, но растежът е осигурен по изкуствен начин и те трупат в състава си много азотни вещества, нитрати, видоизменят хранителните си качества. Очакваме да има витамини, минерали и органични киселини, а това не е факт. Обработват се с няколко консервиращи агенти, за да бъдат трайни. Те пропътуват хиляда или две хиляди километра и трябва бъдат реализирани на пазара за още една или две седмици, защото са скъпи и потребителите няма веднага да ги купят. Берат се неузрели и се очаква те да узреят.

- Казват също, че е много вредно, ако правим туршии с подобни зеленчуци. По принцип туршията вредна или полезна храна е?

- Нашенската туршия с българските зеленчуци беше едно добро средство за консервиране. Като изключим голямото количество готварска сол, която е консервант и която неизменно присъства в състава на туршиите, от там нататък витаминното съдържание се запазваше чудесно, минералите нямаха проблем, нещо повече, витамин С се продуцираше в процеса на млечно-киселата ферментация и те се дообогатяваха с витамин С. Сега обаче много сме наясно, че за да не се смият зеленчуците заради голямото количество нитрати и други химически субстанции, затова способът за консервиране не е сигурен. Затова ние, специалистите, препоръчваме другия способ, при който този фактор е избегнат. Това е замразяването, връщане към изсушаването като метод за консервиране. И да не забравяме, че целогодишно този общ пазар, към който сме присъединени, ни предлага едни и същи зеленчуци и плодове и вече няма такъв дефицит.

- Сега, през есента и зимата повече се яде месо. То вредно ли е и какво месо да консумираме?

- Месото в никакъв случай не е вредно. Въпрос на качество и количество е, което избираме за нас и членовете на семействата ни да купим. С предпочитания трябва да са белите меса, защото нямат скрити междуклетъчни мазнини. По-постни са, нямат твърди мазнини на каквито са богати червените меса. Аз бих казала червените меса, тоест телешкото, говеждото, свинското, когато са чисти, когато са без видими тлъстини, при термична обработка те изпускат даже междуклетъчните мазнини, където се намира холестеролът, от който се пазим. Стават крехки и лесно смилаеми. Въпрос на доза е. Не е важно да има огромно количество месо, не е важно да купим „шарена” пържола, както ни учат кулинарните майстори от телевизионния екран. Важно е да изядем малка порция, но чисто месо. Три пъти седмично месо, два пъти седмично – риба и два постни дни, в които към зеленчуковите блюда – картофи, зърнени храни и бобови, разбира се, може да бъде добавен млечният продукт и яйцата. И тогава ще стане едно доста пълноценно и балансирано меню.

- Защо все пак не се отказваме от месата?

- Защото кръвотворенето изисква усвоимо желязо. А хемовото желязо е в месото, рибата и жълтъка на яйцето. Млякото и млечните продукти са бедни на усвояемо хемово желязо. Те имат усвоим калций, но нямат усвоимо желязо. Затова и бебетата в шестия месец, когато изчерпят депата си от желязо, които са попълнени в организма им от утробата на майката, ние ги захранваме именно с пюре от жълтък, месце и рибка. В комбинация от витамин С от някакъв плод, това усвоимо желязо от 20% нараства на около 50%. В растителните храни има желязо, но само от 4 до 7% е усвоимо.

- Напоследък казват, че и киселото мляко е вредно, защото съдържа консерванти, които могат да го съхранят с месеци. Това така ли е?

- Има качествени БДС продукти от групата на киселите млека, които гарантирано не съдържат никакви странични съставки. В това число нямат консерванти и нишесте. Затова ако виждаме, че в определен търговски обект, определено това са веригите, продават кисели млека с много ниска цена, това е първият белег, че те са продукти, които имитират натуралното кисело мляко. Ако обаче купим БДС продукт, то със сигурност няма консерванти и е полезен. Четете етикетите, които от 13 декември ще съдържат всички съставки с целите им имена, които съдържа храната.

- Трябва ли да следим непрекъснато теглото си?

- Теглото е контролируема и коригируема величина. Да, ние не го оставяме на произвола, тъй като, отдавна е известно, че телесната маса е предиктор, тоест предсказващ индикатор за здравето на много органи, системи и най-вече на метаболизма ни. Ето защо като такъв първи признак ние проследяваме него, тъй като от десет години насам се установи категорично, че уголемените мастни клетки продуцират хормони. Тези хормони са цяла група. Мастната ни тъкан не е инертна, предпазваща вътрешните органи от увреждане само и единствено. Може да се окаже една гигантска ендокринна жлеза, при която тези хормони, наречени адитокини, се появяват само и единствено когато мастната клетка се болумира. При свърхтегло мастната клетка увеличава размера си. Броят е фиксирана величина на мастните клетки до 16-годишна възраст при момичетата и до 20 години при момчетата. След която възраст при напълняване увеличаваме само размера на мастната клетка и тогава тя придобива тази хормонална активност. Тези хормони нарушават целия хормонален баланс на човека. Повлияват негативно щитовидната функция, повлияват панкреаса, активизират отделянето на инсулин, който след време, като го изчерпим, оставаме в преддиабетно състояние. Увреждат се и половите хормони. Ето защо е важно да контролираме теглото си. Вредните хормони в този случай изчезват. Една пълничка жена трудно забременява, един пълен мъж има обикновено еректилни дисфункции.

- Колко често да го правим?

- Един път седмично е напълно достатъчно. Правете го, не отнема много време, а така ще сте сигурни, че запазвате здравето си.

novinar.bg

Коментари
23:28ч. 29 Септември 2014 #2
Georgi Hadzhitinev
За това гласувайте за Патриотичния фронт 24.
13:28ч. 29 Септември 2014 #1
orles
Защо само констатираме и хвърляме бомби и създаваме стрес сред хората.
Няма политика на УПРАВЛЯВАЩИТЕ ,която да защитава родното производство.
Нява входящ контрол за качеството на продуктите ,които се внасят от други страни.
За продажните УПРАВЛЯВАЩИ България не е важна важни са комисионните .
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Великденски намаления за предстоящи събития на билетен център Българан
Четвъртък, 25 Април 2024 08:16
Празнична промо кампания "Смях за всички" ще се проведе във Варна от 24 април до 30 април, включително от 11.30 до 18.00 часа на билетен център "Българан" (Ул. Братя Шкорпил 33). В указания период всеки...
Zucchero идва с новото си световно турне във Варна тази събота
Петък, 26 Април 2024 11:32
Тази събота, 27 април, световноизвестния Zucchero пристига с новото си световно турне "Overdosed Amore World Wild Tour" с много енергия и настроение във Варна, където в Двореца на културата и спорта...
Зам.-министър Капитанов: В кратък срок ще изплатим обезщетенията на пострадалите вчерашната градушка
Петък, 26 Април 2024 18:36
В максимално кратък срок ще изплатим обезщетенията на стопаните, чиито площи пострадаха от вчерашната градушка в Южна България. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по...
„Асоциация на родители на деца с епилепсия“ бе призната за национално представителна организация
Петък, 26 Април 2024 18:21
Правителството призна Сдружение „Асоциация на родители на деца с епилепсия“ за национално представителна организация за хора с увреждания за срок от четири години. Сдружението осъществява дейност в обществена...
Радио Варна с Ден на отворените врати
Петък, 26 Април 2024 18:06
Радио Варна отбелязва със специално събитие 7-ми май - Деня на радиото и телевизията, а именно Ден на отворените врати. Радио Варна отваря вратите си за своите слушатели Елате в най-дълголетното радио...
Приети са промени в състава на Надзорния съвет на НОИ
Петък, 26 Април 2024 17:53
Правителството определи нови членове на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Във връзка с Указа на президента на Република България за назначаване на служебно правителство от 9 април...
Румъния освободи и другите два риболовни кораби от пристанище Констанца
Петък, 26 Април 2024 17:38
В 14:30 ч. днес (26 април) румънските власти освободиха от пристанище Констанца и другите два български риболовни кораба от общо три, задържани през март миналата година. Това съобщиха за БТА от Посолството...
Подписаха договора за доставка на 7 двуетажни влака
Петък, 26 Април 2024 17:26
Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и ръководството на полската компания “Stadler Polska Sp. z o.o.” подписаха днес договора за доставка на 7 двуетажни влака, които ще бъдат закупени...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook