Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Идеал Петров - една варненска легенда

Прочутият актьор е дядо на един от най-добрите кларинетисти не само в България - Росен Идеалов

Неделя, 21 Септември 2014 17:11
Източник: Сега   
Сн.: Moreto.net
- Как е?

- Идеал Петров!

Така шеговито мнозина са отговаряли неведнъж в живота си. И надали им е минавало през ума, че всъщност на нарицателното Идеал Петров отговаря съвсем реална личност. При това не каква да е, а легендарна. С една уговорка - легендарна не покрай името, а покрай таланта си.

Малцина също знаят, че Идеал Петров е актьор роден и живял във Варна. На негово име дори има улица в морската столица - в кв. Възраждане. Домът му обаче е в центъра на Варна на ул. "Иларион Макариополски" 20, където и днес стои табелка, гордо обозначаваща къде е преминал животът му.

Роден е във Варна през 1899 година и е актьор с много интересна съдба. Един от емблематичните български актьори в първата половина на миналия век. Като ученик стъпва на сцената, после заминава за Русия, връща се, започва да работи с различни драматурзи. Над 400 роли в една дълга и интересна биография. И така, Идеал Петров е реален човек, при това със завидна популярност. И макар името му да малко странно, той си го носи с чест, хората го уважават, дори е канен да стане част от трупата на Народния театър.

Но човешките имена имат много интересна способност. В един момент те определят съдбата, а в другият стават нейна играчка. Идеал е красиво име за сцената, артистично до немай къде. Но вие не знаехте, че това е актьор, нали? Всъщност малцина знаят. Дори и популярен, неговата популярност не надхвърля тази, на редица други. Името му обаче го надвива. Ето как прочутият актьор навремето - Идеал Петров, е споменаван тук и там, културната общественост го знае, името му циркулира из пространството, а то не е обикновено. Тази циркулация обаче е много по-голяма от театралния живот във Варна или дори в цялата страна. Веднъж чуто, подобно име се запомня и се употребява в по-различни контексти вече. Това нито е нов, нито е български феномен.

Имената открай време са ставали думи, нарицателни, още повече, когато пък изначало съдържат в себе си термин. Така че дори не става ясно веднага, че са имена. И така, Идеал Петров, Идеал Петров, Идеал Петров... Колкото повече се повтаря, толкова повече е идеално за градския фолклор. От това, кой играе в постановката - Идеал Петров - до хубава ли е постановката? Е, ами тя е с Идеал Петров. Добрата постановка - Идеал Петров и оттам - Как си? Идеал Петров. Тоест идеално, добре, прекрасно.

На това се дължи фамилията, на състоянието. Всичко е перфектно, но Петров е човекът, наложил и името в поп културата. Затова се казва Идеал Петров, а не Георгиев, Иванов или ще по-малко пък Симеонов.

Биограифя

Роден през 1899 т. във Варна, той от малък се увлича по театъра. На сцената стъпва още като ученик. После бяга за Русия.

В Русия Идеал Петров попада в Червената армия за кратко, но не е държал пушка в ръката си никога. Много бурна история е имал. В Русия се е запознал със Станиславски. Предлагали му дори да остане да учи, но отказал, защото не се чувствал достоен да бъде в такъв голям институт", разказва внукът Росен Идеалов, който сега е един от най-известните музиканти в страната.

След като се завръща в България, Идеал Петров започва като обикновен стажант във варненската Оперетно-драматична дружба и обикаля страната с пътуващи трупи. После става актьор в театър "Пробуда". Там попада в ръцете на Стоян Бъчваров. С трупата изнасят представления в София, Пловдив, Плевен, Скопие, Русе, Бургас, Варна.

През 1949 г. той отново се завръща в родната си Варна, за да не я напусне никога

На сцената на Варненския театър е до 1966 г. Толкова е влюбен в своя град, че на два пъти отхвърля поканата да стане част от Народния театър в София. Вторият път дори връща изпратената му заповед за назначение.

За 44-годишната си дейност Идеал Петров изиграва над 400 роли. Сред най-ярките са Тартюф в едноименната пиеса на Молиер, Фамусов в "От ума си тегли" на Грибоедов, градоначалника в "Ревизор" на Гогол, Фалстаф във "Веселите уиндзорки" на Шекспир, Хаджи Марко в "Под игото" на Вазов, Вуйчо Васо в "Госпожа Министершата" на Нушич, Лука в "На дъното" на Горки и т. н.

През всичките тези години до него винаги е съпругата му - известната в миналото актриса Роска Петрова. Първите й стъпки като актриса на сцената са през 20-те години в Свободния театър в София.

По нова време нейният брат е директор на театъра и то за доста дълъг период - от 20-те до 40-те години. Сестра й пък е театрален шивач.

"Баба ми често играела роли на момченца, защото в онези години не пускали деца по турнетата. На 45 години тя все още играеше роли на момченца, толкова младолика беше, едно слабичко миньонче", описва я Росен.

Идеал Петров и Роска се запознават почти като на кино. Случва се, докато той актьорства в Хасковския театър. Трупата трябва да играе в някакво малко помещение само с един вход за публиката. В една от сцените в употреба влиза пищов. По онова време подобни епизоди се разигравали с халосни патрони. И колегата на Идеал размахал бойко пищова, след което гръмнал напосоки. И понеже зад сцената имало стена, патронът се отклонил и ударил крака на Идеал. Веднага прекратили представлението.

Кракът му бил сериозно засегнат и трябвало да престои на легло известно време. И трупата решила да възложи грижите над болния колега на най-крехката си и млада актриса - Роска. Тя всеки ден го посещавала, за да го извади от депресията, в която изпаднал. От среща на среща двамата се залюбили и както се пее в песните се взели. "Дядо ми бил малко дръпнат човек, а и не особено словоохотлив. Както разказваше баба ми, приказката била: "Роске, хайде да си съберем съдбите", разказва Росен Идеалов.

Пак като в песните разделила ги смъртта. Идеал Петров починал през 1983 г. Десет години по-късно и Роска.

В рода на Идеал Петров той слага началото на творческата ниша. Но при Роска началото е години назад. "По нейна линия музиканти и художници в рода ни има още от XVIII в. Например Добрович, много известен художник, от когото в Сливен има останала доста интересна сбирка. Той е завършил в Италия и е бил доста популярен там през XIX в.", казва Росен.

Синът на Идеал и Роска и баща на Росен продължава творческата искра. Алексей Идеалов не става актьор, но пък се увлича по рисуването и реденето на рими. "Положението стана Идеал Петров! И пред мен са го употребявали често, без дори да подозират, че това е името на баща ми. Усещането е особено - хем ти става мило, хем тъжно, защото постепенно името е заживяло собствен живот, отделно от човека Идеал Петров", споделя синът Алексей.

По професия той е икономист, затова и никога не си е вадил хляба с рисуване. На по-млади години се увличал по карикатурите и графиката.

Направил 3-4 самостоятелни изложби, участвал в няколко международни. Но после станал икономист на кораб, където и прекарал последните 15 години от кариерата си. "Там вече му беше трудно да рисува с тази почти отмряла техника - графика чрез дърворез, т. нар. висок печат", споделя Росен. А музата му като поет се отваря на корабите. Затова и стиховете му са все на морска тематика.

"Творци имаме и по майчина линия. Вуйчо ми е музикант, завърши десетина години преди мен. Аз всъщност от него познавам кларинета. Но той се отдаде на жанровата музика, свири в Германия. А майка ми, която е също икономист, дълги години се занимаваше и със състезателни танци и балет. Била е дори една година стажант-балерина във Варненската опера", казва Росен.

Той самият трябвало да бъде кръстен на дядо си, но Идеал Петров не позволил. "Като малък е имал доста проблеми покрай името си, затова беше категоричен. Но пък запазихме Идеалов като фамилия".

По музиката го запалил баща му,

който свирел 7-8 години на цигулка. С този инструмент започнал и Росен. "Но баща ми имаше лоши спомени от цигулката и ми купиха пиано. Покрай майка ми ходех и на танци, а покрай баща ми рисувах".

Росен дори играл в няколко пиеси като ученик. Но когато дошло време за кандидатстване, си направил простата сметка, че по-велик от дядо си няма да стане. А и името на Идеал Петров винаги ще виси над него. "Знаех, че трябва да съм суперталант, за да се освободя от това влияние. И се отказах от ВИТИЗ. Рисуването също ми вървеше, но музиката бе онова, което ме привличаше най-силно. По онова време вече свирех освен на пиано, и на кларинет. И двата инструмента ми вървяха много добре".

Така Росен завършил Музикалното училище във Варна при Иван Германов, след което се дипломирал и в Музикалната академия при проф. Сава Димитров. Изкарал и майсторски класове, специализирал съвременна музика.

Първата му сериозна изява на сцена била във Варна

"Оттогава май минаха 25 години", замисля се той. А най-трудната? "В БНР редакторите се смеят, че съм записал най-трудните произведения за кларинет. Като Сонатата на Лазар Николов, която е изобщо едно от най-трудните произведения в целия кларинетен репертоар в световен мащаб. Свирих също една доста виртуозна пиеса на Артим Потурлян. Изпълнявал съм и "Вълшебният кларинет" на Драгомир Йосифов, което е предизвикателство за всеки, който свири на този инструмент. Две години работих над една Соната от Стефан Драгостинов, която се надявам и някой след мен да изсвири".

Неслучайно Росен Идеалов е музикантът, когото канят да изпълнява най-сложните творби за кларинет. При това не само у нас, а и в цяла Европа. Дядо му със сигурност би се гордял, че името на внука е вече надминало неговото.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Национална премиера на театралната комедия "Кълбовидна мълния" във Варна
Четвъртък, 18 Април 2024 08:21
На 27 май предстои дългоочакваната премиера на драматичната комедия „Кълбовидна мълния“ от Иван Радоев на сцената на Фестивален и конгресен център във Варна „Кълбовидна мълния“ предлага уникална комбинация...
2 май ще бъде неучебен за учениците във Варна
Четвъртък, 18 Април 2024 13:34
2 май (четвъртък) ще бъде неучебен за учениците във Варна. Така те ще почиват шест дни – от 1 до 6 май включително. Това съобщи на брифинг кметът на морската столица Благомир Коцев, предаде репортер...
Министърът на земеделието и браншови организации обсъдиха създаването на нов Закон за кооперативите
Четвъртък, 18 Април 2024 18:48
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев обсъди с представители на браншови организации от сектор „Земеделие“ създаването на ново законодателство за кооперативите. Това стана по време на първото...
Над 133 000 деца и ученици ще бъдат подкрепени по проекти на МОН
Четвъртък, 18 Април 2024 18:36
257 млн. лева европейско финансиране ще бъдат инвестирани в подкрепа и приобщаване на деца и ученици по проектите „Силен старт“ и „Успех за теб“, които МОН изпълнява в рамките на европейската програма...
Министърът на отбраната: Многонационалната бойна група на НАТО в България заслужава висока оценка
Четвъртък, 18 Април 2024 18:25
„Многонационалната бойна група на НАТО е едно решение на Алианса за реално присъствие на съюзните сили, които са по колективната отбрана на източния фланг. Когато ние казваме, че българската национална...
Няма риск България и Румъния да бъдат залети от нелегални мигранти
Четвъртък, 18 Април 2024 18:12
Няма риск България и Румъния да бъдат залети от вълна от нелегални мигранти, заяви еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон след среща в София с вътрешните министри на двете държави. Според...
Президентите на България и Италия посетиха учебен полигон „Ново село“
Четвъртък, 18 Април 2024 18:01
Държавният глава Румен Радев и италианският му колега Серджо Матарела посетиха днес учебен полигон „Ново село“. Конструктивното сътрудничеството между България и Италия в сферата на сигурността и отбраната,...
Главчев: Подкрепяме всячески Украйна, поддържаме европейската позиция
Четвъртък, 18 Април 2024 17:43
Борбата срещу дезинформация е на вниманието на европейските лидери в контекста на предстоящите избори за Европейски парламент. Важно е да се предприемат решителни действия от държавите членки и всички...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook