Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 1 септември

Понеделник, 1 Септември 2014 07:39
Източник: News.bg   
Вестниците в понеделник проследяват в подробности сигналите,които президентът Росен Плевнелиев отправя към западните на партньори между двата големи международни форума - този на Европейския съвет и срещата на НАТО в Уелс.

„Пълен консенсус постигнаха европейските лидери относно предложението полският премиер Доналд Туск да бъде следващият председател на Европейския съвет. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по повод снощното извънредно заседание на Европейския съвет в Брюксел.

Изборът на лидерите е много сериозна заявка и решителен сигнал, че специално по отношение на Украинската криза и Русия, Европейският съюз ще има много ясна и принципна политика. „Източна Европа пое инициативата и вкара свежа кръв в нашия ЕС", коментира още Плевнелиев, цитиран от пресцентъра на президентството.

Според президента Плевнелиев България е имала изключително силна кандидатура и по време на последното извънредно заседание на Европейския съвет всички европейски лидери са отправяли поздравления за номинацията, която страната ни е направила, посочи държавният глава..." - в. „Стандарт".

„На 31 август 2014 г. изтича срокът, в който България ще представи пред Еврокомисията своя план за държавна подкрепа за банковия сектор, припомни държавният глава Росен Плевнелиев. Брюксел разреши подкрепата в края на месец юни тази година. Миналата седмица представители на Еврокомисията и Европейската централна банка са били в София и са се срещнали със служебното правителство и ръководството на БНБ.

"Изключвам КТБ, която е специален случай, каза Плевнелиев. Няма друга българска банка, която да е като КТБ".

Казусът "КТБ" е „различен и специален" и ще се разглежда отделно, подчерта държавният глава.

Президентът Плевнелиев добави: „Извън това искам да гарантирам категорично, че Европейската комисия получи всички данни, отнесе се много позитивно към предложения план за преструктуриране и за предоставяне на държавна подкрепа. Очакваме много бързо той да бъде одобрен и същевременно всички останали банки и една от големите структуроопределящи банки, която беше предмет на подобна подкрепа, няма да имат абсолютно никакъв проблем".

Според правилата в ЕС банките трябва да издължат помощта за 5 години, но Плевнелиев очаква у нас това да стане по-рано..." - в. „Труд".

„България ще поеме ангажимент през 2015 г. да повиши процента на финансиране на армията от 1.33% на 1.5% от БВП. След това плавно, спрямо възможностите, до 2020 г. да достигне до 2% от БВП.

Това заяви в Брюксел президентът Росен Плевнелиев по повод предстоящата Среща на върха на НАТО, която ще се проведе в началото на септември в Уелс, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Очаква се и другите държави-членки на НАТО да поемат такъв ангажимент. "Трябва да си даваме сметка, че не е коректно да режем военния бюджет и да очакваме някой друг да дойде да ни пази, когато стане трудно или критично. България също трябва да допринесе за стабилност и за сигурност чрез своите умения и възможности и да инвестира в тях", подчерта Плевнелиев..." - в. „Сега".

Кандидатурата на Кристалина Георгиева за еврокомисар също е сред водещите теми на всекидневниците.

„Не съм разочарована от неуспеха в конкуренцията за поста на дипломат номер едно на Брюксел. Напротив, самото ми участие е добре за България, защото ни дава по-добра позиция в преговорите по нататък за постовете в Брюксел. Това каза пред bTV Кристалина Георгиева.

Дялан камък съм, ставам за много ресори, което ще улесни намирането на пост в новата Европейска комисия, каза още тя.

Георгиева очерта възможните насоки - управлението на големи парични потоци , с което се е занимавала в Световната банка, както и проекти по опазване на околната среда..." - в. „24 часа".

„Еврокомисарят Кристалина Георгиева не съжалява, че не е била избрана за върховен представител за външната политика на мястото на Катрин Аштън. Тя каза пред БНР, че не се съмнява, че ще играе значителна роля в следващата Европейска комисия, предаде дир.бг.

Георгиева съобщи в Брюксел, че има представа какви ще са бъдещите й отговорности, но не може да съобщи подробности за тях преди Жан-Клод Юнкер да приключи с разпределението на ресорите на комисарите, което се очаква да бъде факт до седмица.

Кристалина Георгиева вижда участието си в надпреварата за шеф на европейската дипломация като шанс за ролята, която ще играе и тя самата и страната ни в следващата Европейска комисия:

"Това, че България участва, вдигна позицията на страната ни в разпределението на ресори и отговорности в новата Комисия. Аз мога да кажа на нашите сънародници, че със сигурност българският комисар ще има значителна роля в следващите 5 години".

Георгиева не уточни каква ще е тази роля, но определи като реални лансираните у нас варианти за ресори като околна среда и климат, бюджет, транспорт или енергетика заради досегашния й професионален опит: "Аз съм била директор по околната среда в Световната банка. Разбира се, че съм се занимавала с бюджети. Имам достатъчно опит и в областта на енергетиката. Бях директор по инфраструктура и енергетика."

Българският еврокомисар не потвърди, но и не отрече, че вероятно ще е един от заместник-председателите в следващата Европейска комисия, изрази оптимизъм за бъдещата си работа с Жан-Клод Юнкер..." - в. „Сега".

„Бойко Борисов нахока Сергей Станишев заради еврокомисаря Кристалина Георгиева.

"Сергей Станишев като лидер на ПЕС трябваше да загърби тясно партийните си интереси в България и да подкрепи Кристалина Георгиева", заяви преди заседанието на върха на Европа Борисов. По думите му Георгиева до късно снощи е била фаворит, тъй като е достатъчно добър еврокомисар и е отлично позната в Европа. Но според Борисов "когато една държава не е консолидирана, не може да се очаква, че сред 28 други държави ще постигне успех". "Ние ще продължим да настояваме г-жа Георгиева да поеме вицепрезидентски пост с добър ресор. Под добър ресор аз разбирам екология, енергетика, транспорт, бюджет - тези са темите, по които бихме могли да считаме, че това е добър успех", обясни още лидерът на ГЕРБ в Брюксел, който в петък участва в заседание на Европейската народна партия. Вчера Сергей Станишев не коментира думите на Борисов. Преди седмица обаче той отговори на изпратеното му от Георги Близнашки писмо, в което премиерът търсеше подкрепа за Кристалина. Тогава лидерът на ПЕС обясни, че ако постът външен министър бъде даден на ЕНП, то той ще застане зад кандидатурата на Кристалина..." - в. „Стандарт".

Вестниците следят и работата на служебния кабинет.

„Глоби за тези, които не си плащат здравните вноски е една от крачките, които ще спасят системата, смята министърът на здравеопазването Мирослав Ненков, съобщава в свой репортаж Нова телевизия.

В последния си отчет миналата година от "Пирогов" обявиха, че броят на неосигурените пациенти тук се е увеличил двойно. Всеки от тях струва на спешния институт между 1 000 и 2 000 лева. Загубите само на тази болница за година са над 1 млн. лева. Затова и идеята на министъра за по-строги санкции за хората, които не плащат и по-голяма отговорност от държавата, която според експерти също не е изряден платец, е на дневен ред.

Хората с неплатени здравни осигуровки са около 400 000 в момента. Юаст от тях нямат средства за това, но около четвърт милион са тези които могат, но не искат да си плащат. Затова според здравния министър се налагат спешни мерки.

Възможни са финансови, ограничителни мерки. "Много е лесно някоя държавна услуга да бъде обвързана с плащането на осигуровка - например, няма да ти се издаде задграничен паспорт, ако не си платиш здравни осигуровки. Както и прегледите на колата", обясни Ненков.

Според министъра крайно време е държавата да плаща повече за хората, които осигурява - децата, студентите, хората на социални помощи, затворниците, бежанците. В момента тя плаща за тях, но здравна вноска от 4%, а не 8% - както всички работещи. По изчисления на Лекарския съюз, така към бюджета на Здравната каса ще се прибавят между 500 и 700 млн. лева. Идеята се подкрепя и от пациентските организации." - в. „Дневник".

„Общо трима от четиримата шефове на фонд "Земеделие" са сменени още в петък, научи "Труд". Официално министерството на земеделието съобщи само за отстраняването на изпълнителния директор Атанас Добрев. Неговото място бе заето от Лозана Василева.

Оказа се, че в петък тихомълком са сменени и двама от тримата зам. изпълнителни директори на фонда. Освободена е зам. изпълнителната директорка Татяна Ангелова, която досега отговаряше за държавните помощи и програма САПАРД.

"Аз не съм присъствала на управителния съвет на фонда, защото по закон не сме членове на управата, но ме информираха след това, че съм освободена. Не мога да кажа защо моето отстраняване не бе съобщено на сайта на фонда. Аз съм в почивка, надявам се да науча повече в понеделник", заяви пред "Труд" Ангелова вчера.

Нейното място ще бъде заето от Иванка Багдатова, която до момента бе шеф "Инвестиционно кредитиране" в централата на фонд "Земеделие" в София.

Освободен е и зам. изп. директор Николай Дачев. Той до момента отговаряше за директните субсидии за ниви, плащани от ЕС.

На негово място ще бъде назначен Живко Живков, който бе шеф на областната дирекция на фонд "Земеделие" във Велико Търново до януари 2014 г.

Поста си запазва единствено зам.-шефката на фонда Атидже Алиева-Вели. В момента тя отговаря за Програмата за развитие на селските райони.

Официално причините за всички смени във ведомството не са посочени." - в. „Труд".

Всекидневниците съобщават също, че през септември черноморските плажове на практика остават без спасители.

„Над 90 на сто от концесионерите ще съкратят драстично спасителите още от 1 септември независимо от прогнозите за топло време.

Летният сезон завършва със 17 инцидента по Южното Черноморие, като повечето са станали на охраняеми плажове.

Заради хроничния недостиг на спасители това лято концесионерите сами определят по схема как да обезопасяват ивиците. Изискването е в началото и в края на сезона да има по един пост без значение колко е голям плажът..." - в. „Дневник".

„...Изискването е в началото и в края на сезона да има по един пост, без значение колко е голям плажът.

Точно това се канят да направят повечето концесионери - да оставят минимален брой спасители, главно пред заведения и хотели. А в по-отдалечените курорти плажовете изцяло ще затворят, прогнозират от Асоциацията по водно спасяване. Обяснението е, че туристите намаляват и нямат сметка да ги пазят.

Плаж "Перла" край Приморско не прави изключение - веднага след уикенда следва преустройство в охраната.

Съседният плаж също остава с по-малко спасители. Според стари кадри, част от тях и без това не вършат работата, за която са наети. "Имаше спасител нудист и винаги се пече гол. Уж работи, а всъщност е отзад на дюните. И имаше инцидент пред неговия пост. Той докато си сложи банските да дойде, ние вече бяхме извадили хората", разказва спасителят Владимир Владов.

Без спасители и лекар цяло лято останаха над 40 плажа на юг. Оказа се, че и Червеният кръст не може да намери спасители..." - в. „24 часа".

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
18 февруари – денят, в който Васил Левски остава безсмъртен
Днес, 18 Февруари 2026 08:06
153 години безсмъртие. България се прекланя пред Апостола на свободата в днешния 18 февруари. Варна ще отбележи 153 години от гибелта на Апостола Цветя и венци ще бъдат положени днес пред паметника...
Кампания за Деня на влюбените: 2% отстъпка за жилище за млади двойки от КУБ Корпорация
Вторник, 17 Февруари 2026 12:30
КУБ Корпорация, която реализира премиални жилищни проекти във Варна, стартира специална кампания за младоженци по повод 14 февруари. До 28 февруари включително ще действа 2% отстъпка при покупка на завършени...
Събитие #30 на Varnapreneurs събира Варна с вдъхновяващата история на Инес Субашка
Вторник, 17 Февруари 2026 12:08
Поредното издание на Varnapreneurs ще събере на 23 февруари варненската предприемаческа общност за вдъхновяваща среща с една от най-разпознаваемите фигури в света на устойчивото движение и здраве – Инес...
Без вода във Варна днес...
Днес, 18 Февруари 2026 12:04
Два района във Варна са без вода, а причината е авария, съобщиха от ВиК-Варна. Потърпевши са: - до около 14:00 часа - абонатите между бул."Левски", бул."Сливница", ул."Отец Паисий" и ул."Патриарх...
Усложнена зимна обстановка в област Добрич - река Батовска излезе от коритото
Днес, 18 Февруари 2026 11:59
В област Добрич обстановката е усложнена, 23 машини почистват републиканската пътна мрежа в различните направления. Областният управител Живко Желязков апелира гражданите да бъдат с повишено внимание и...
Прокуратурата: Загиналите при „Петрохан“ са се самоубили
Днес, 18 Февруари 2026 11:46
Всички събрани до момента доказателства и експертизите сочат, че при „Петрохан“ става дума за самоубийство. Това съобщи заместник-апелативният прокурор на Апелативна прокуратура-София Наталия Николова...
Огромно дърво се стовари в двора на училище във Варна
Днес, 18 Февруари 2026 11:33
Огромно дърво падна в двора на Четвърта езикова гимназия във Варна заради силните пориви на вятъра. При инцидента няма пострадали. Това съобщиха от пресцентъра на полицията за Moreto.net. Сигнал за...
Варна: Отпускат средства за обезопасяване на двор към сграда с ученици от ОУ „Иван Вазов“
Днес, 18 Февруари 2026 11:20
Да бъдат отпуснати средства за облагородяване и обезопасяване на дворно пространство към сграда на ул. „Петко Стайнов“, в която се помещават ученици от ОУ „Иван Вазов“. Tова одобри комисията по наука и...
Във Варна не работят светофарните уредби на следните кръстовища
Днес, 18 Февруари 2026 11:13
Поради техническа неизправност към момента не работят светофарните уредби на следните кръстовища: • бул. „Република“ и бул. „Сливница“ • бул. „Сливница“ и бул. „Януш Хуняди“ • бул. „Сливница“...
Отмениха ограниченията за тежкотоварни автомобили в Аксаково и област Добрич
Днес, 18 Февруари 2026 11:12
Отпадат въведените ограничения за движението на товарни автомобили над 12 т в района на Аксаково и на територията на област Добрич. За това информират от Агенция "Пътна инфраструктура". По информация...
Шумен отново е без вода
Днес, 18 Февруари 2026 11:07
Шумен отново остана без вода тази сутрин, след като едва снощи водоподаването към града беше възстановено. Нова авария прекъсна захранването към помпена станция и доведе до спиране на водата. Около...
Задържаха телефонен измамник, взел хиляди евро и злато във Варненско
Днес, 18 Февруари 2026 10:54
20-годишен е задържан за две телефонни измами във Варненско, съобщиха от полицията. По информация на разследващите, извършителят е 20-годишен жител на Левски, област Плевен. Той е установен и задържан...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.2 + 2.1
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook