Следващата седмица ще започне прокопаването на тунела под морското дъно. То ще стане с помощта на специализирана немска машина, която се очаква да пристигне във Варна до дни. Заявени са двама немски оператори, за да може да се работи на две смени по 8 часа, обясни Караденчев.
400 метра тръби от стъклопластика ще бъдат положени под морското дъно. Останалата част от тръбата ще бъде от полиетилен. Заустването ще завършва с две разклонения, на повече от една морска миля навътре в морето. Полагането на тръбите ще стане с помощта и на водолази.
Дълбоководното заустване е част от проекта за реконструкция и модернизация на пречиствателната станция в курорта. То трябва да реши проблема с изчерпания капацитет на пречиствателната станция за това и следващото лято. Пречиствателното съоръжение в курорта е изградено преди повече от 25 години, за да обслужва нуждите на 12 000 души. Освен че е морално и технически износена, станцията няма стъпало за третично пречистване (отстраняване на азот и фосфор). Такова ще има новата пречиствателна станция. Тя ще е с пъти по-голям капацитет и ще поеме отпадните води както на „Златни пясъци", така и на ваканционен клуб „Ривиера", курортен комплекс „Чайка" и селищно образувание „Ален мак".
Новата станция ще е с капацитет да обслужва нуждите на 72 122 души. Толкова ще са жителите в четирите посочени области през 2030 г. Цифрата е изчислена на база прогнозата на проекта за Общ устройствен план на Варна. Според експертите, капацитетът на посочените области е оптимален и не се очаква по-нататъшно разширение. Прогнозите сочат, че през 2030 г. туристите в "Златни пясъци" ще са 32 040, а жителите на курорта - 15 360.
Целият проект е на стойност малко над 48 милиона лева. От тях 38,5 млн, лева ще са от Кохезионния фонд. Други 9,6 млн. лева ще отпусне държавата. Община Варна ще се включи с финансиране до 8-10 на сто. Парите са заложени в общинския бюджет за тази и следващата година, отбеляза Петър Радушев, шеф на общинската дирекция "Европейски и национални оперативни програми".





Изграждането на пречиствателна станция на "Златни пясъци" започва наесен
Коментари













2026 г. ще бъде годината на Огнения Кон - година на смели иновации и глобални промени
"Възраждане" ще внесе предложение за отлагане на присъединяването ни към еврозоната с година
Мурат Гасиев нокаутира силен Кубрат Пулев
Изтеглят сухо мляко от пазара заради открити бактерии Bacillus cereus в производствена линия
20-годишната варненка Тея Николова е плувкиня №1 на България за 2025 г.
Доставиха авариен морски генератор за танкера KAIROS
Слави Трифонов: Ние, чалгарите, сме като котките - имаме по 9 живота
ЕС въвежда 3 евро мито върху малки пратки от Китай
Варна: С 2 млн. евро от туристическия данък стимулират авиокомпании за превоз на туристи
Без вода днес ще бъдат части от Варна
EK: Решенията за влизането на България в еврозоната остават в сила
ЕС отхвърля иска на Русия срещу Euroclear като „спекулативен“ и безпочвен
Ръст на респираторните заболявания във Варненско
Полицейски кучета показаха умения при зрелищна демонстрация във Варна
Щафетно коледно карнавално бягане събра малки и големи в Морската градина (снимки)
Президентът Румен Радев започва консултации за съставяне на правителство
И след новата цена бензинът в Иран остава сред най-евтините в света
Прогноза за времето - 13 декември
13 декември в историята
Новият украински „мирен план“ предвижда членство в ЕС най-късно до 1 януари 2027 г.
Мащабно генетично проучване показва какво наистина разделя и обединява 14 психиатрични разстройства







RSS Новини