Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 29 януари

Вторник, 29 Януари 2013 08:03
Източник: News.bg   
24 часа: Референдумът виси на 14 000 гласа: На косъм от провала - 20,2%, е била избирателната активност на ядрения референдум в неделя, каза днес за "24 часа" отлично осведомен източник. "Съдбата на плебисцита може да бъде решена от няколко хиляди гласа", коментира експерт. "24 часа" изчисли, че 0,2% от избирателите, които по списъка на ГРАО са общо 6 949 120, са 13 898 гласа.

От 2,30 ч през нощта в понеделник и през целия ден в сайта на ЦИК беше изписано, че са "обработени 97,143% от протоколите на СИК в РИК". Според тях подадените гласове са 1 375 006. А 20% от избирателите са 1 389 824 души. Тоест разликата до 20% е 14 818 гласа. Данните за активността на референдума в сайта на ЦИК вчера бяха замръзнали на 17 ч от 27 януари, когато е отчетено, че са гласували 17,42% избиратели.

От ЦИК обясниха, че въвеждат повторно протоколите, заради вероятността от фирмата преброител ("Информационно обслужване") да има допуснати грешки.

24 часа: Борисов имал на бюрото си три кандидатури за наследник на Сергей Игнатов: Министърът на образованието проф. Сергей Игнатов подаде оставка днес следобед заради скандала около фонд "Научни изследвания". Учени обвиниха ръководството на фонда в липса на прозрачност и корупция в последната конкурсна сесия, в която бяха раздадени 14 млн. лв.

По-рано през деня стана ясно, че оставка е подал и управителят на фонда Христо Петров.

Това се случи, след като премиерът Бойко Борисов покани на разговор учени по повод скандала. На срещата, продължила около 40 минути, присъства вицепремиерът Симеон Дянков. По настояване на премиера Сергей Игнатов не е бил там.

Бойко Борисов е запознал учените с доклада на инспектората на МС, който е констатирал над 60 нарушения в работата на фонда.

Труд: Октай иска свободата: Днес Октай Енимехмедов, който опря пистолет в главата на ДПС лидера Ахмед Доган, ще моли Софийския градски съд за свободата си.

Вчера в деловодството на съда постъпила молба, с която той иска арестът му, постановен седмица по-рано от районния съд, да бъде отменен. Магистратите тогава го задържаха с мотива, че насочвайки пистолет, е събудил у Доган страх за живота му.

Труд: 22 000 лв. глоба за паяците: Глоба от 22 000 лв. е наложена на Центъра за градска мобилност (ЦГМ), съобщи вчера шефката на Комисията за защита на личните данни Венета Шопова. Тя е подписала наказателно постановление за две нарушения, като за всяко санкцията е по 11 000 лв.

Комисията наказва дружеството, защото, както "Труд" писа, негови служители задължавали столичаните, кандидати за стикери за платено паркиране, да им дадат копия от личните карти, регистрационните талони на колите и нотариалните актове..

Стандарт: Белене на косъм: Атомният референдум с мъка събра 20% от българите пред урните. Така въпросът за строежа на нова АЕЦ стигна на косъм до парламента. Близо две трети от гласувалите около 1 400 000 казаха "да" за Втора атомна в Белене. За първи път ромските гета не окупираха урните, нямаше и автобуси с изборни туристи. В районите, където доминира ДПС, гласувалите също се брояха на пръсти. Партийният електорат масово не послуша волята на лидерите си. 23% от пусналите бюлетина гербери гласуваха със социалистите за нова АЕЦ, обяви "Галъп". Въпреки призивите на Кунева за бойкот голяма част от симпатизантите й отидоха до урните. 62,1% от тях пък дори подкрепиха "Белене".

Очаквано всички партии обявиха резултата за свой успех. ГЕРБ прие слабото участие като знак, че народът не се интересува от Втора атомна. "Имаше мач и ние бихме с 3:2", прегръщаха се на "Позитано".

Стандарт: Искат фонд за забавени заплати: Работници, които не получават заплатите си, също да могат да се възползват от Фонда за гарантиране на вземанията при фалит на предприятията, предлагат сини депутати. Те са внесли в парламента законови промени, според които служители, напуснали фирмата заради неизплатени възнаграждения, да имат право да си търсят парите от гаранционния фонд. Става дума за получаването на заплатите от последните три месеца преди напускането. Вносителите искат още самия фонд да може да образува производства по несъстоятелност за нередовни работодатели. Представителните организации на бизнеса и на синдикатите обаче заявиха, че не подкрепят сините идеи, въпреки че проблемът с неизплатените заплати се задълбочава. Днес те ще обсъждат законопроекта в комисията по трудово законодателство към тристранката. Има опасност от преждевременно и преднамерено напускане на работници, което ще доведе до източване на натрупаните 200 млн. лв. във фонда, алармира Българска стопанска камара.

Монитор: Сергей Игнатов и шефът на ДКЕВР аут: С трима души на ключови постове се раздели само за ден премиерът Бойко Борисов. Вчера следобед той уволни образователния министър Сергей Игнатов, след като сутринта шефът на фонд „Научни изследвания" Христо Петров подаде оставка. Заедно с тях си отива и председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев.

Преса: Може да има коалиция ГЕРБ-ДПС след изборите: Като имам предвид, че и за Бойко Борисов, и за Ахмед Доган и ДПС, тези избори са жизненоважни, може да има коалиция ГЕРБ-ДПС след изборите.. Защото след тях при загуба и неучастие във властта, могат наистина да последват много драматични събития и за единия, и за другия. Това каза в предаването "Лице в Лице" по бТВ известният професор Людмил Георгиев, който дълги години бе един от най-близките хора на Доган.

За говоренето на ДПС срещу ГЕРБ, Георгиев зададе следният въпрос: Не е ли това обратно говорене? И на Борисов срещу ДПС, и на ГЕРБ срещу ДПС. Казвам ви формулата, тя ще бъде в името на националното спасение. Вижте едно драматично сърцераздирателно изказване, вижте, уважаеми народе, ние се мразим, но в името на спасението на държавата, ние ще си стиснем ръцете, за да я спасим. Отвратителна история, каза още Георгиев. "Не мога да кажа в последните 3 години и половина какви разговори е имало между ГЕРБ и ДПС. Не знам за такова нещо. Не съм убеден, че не е имало разговори... В ДПС няма скрупули от това с кого ще се коалира. Защото местните трябва да бъдат захранвани и икономически и финансово, за да могат да стискат бай Хасан долу на нивата, той да не знае на кой свят се намира и да гласува за ДПС, защото си мисли 23 години по-късно, че може да се случи нещо лошо отново", каза още Георгиев.

Новинар: Борисов е приел оставката на министър Сергей Игнатов

Във връзка с извършената от Главния инспекторат на Министерския съвет проверка във Фонд „Научни изследвания" и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда, премиерът Бойко Борисов поиска оставката на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.

Сергей Игнатов депозира молбата си за напускане на поста и тя беше приета от министър-председателя. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Сега: Под натиск от Брюксел Борисов поиска и получи три оставки за час: Три оставки поиска и получи премиерът Бойко Борисов, за да тушира проблемите, които правителството му има заради неспазване на европейски директиви и принципи. След като три месеца беше глух за драстичните нарушения в научния фонд, той изведнъж повярва на учените и реши да жертва просветния си министър Сергей Игнатов. Решението му идва дни преди лично председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу да изслуша учените в Брюксел.

Дума: Борисов уволни Игнатов и Семерджиев: "Цената на двата енергоблока на АЕЦ "Белене" през 2010 г. беше 6,3 милиарда евро. Бойко Борисов много добре го знае". Това заяви за ИТАР-ТАСС директорът на департамента за комуникации на "Росатом" Сергей Новиков. Той изрази учудване от изказванията на Борисов, че за строителството на "Белене" са били необходими 10 милиарда евро от държавния бюджет.

"През 2010 г. на преговорите в София едно от условията на българския премиер беше да не се правят разходи от държавния бюджет за проекта "Белене", разказа Новиков. "През ноември същата година в Москва ние предложихме да построим атомната централа за сметка на собствен финансов ресурс. Българската страна в зависимост от пакета, който ще запази, трябваше да покрие съответния дял от разходите за сметка на приходите от продажбата на произведената от станцията електроенергия с приблизителен срок на изплащане около 19 години. По този начин нито един лев от държавния бюджет нямаше да се похарчи", обясни Новиков (целия текст четете утре). Говорителят на "Росатом" добави, че по време на преговорите в Москва през 2010 г. българската страна е заела странна позиция, заявявайки, че "след като станцията ще работи на територията на България, то и всички приходи трябва да влязат в държавния бюджет".

сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
А1 разширява семейството на телевизионните си канали с MAX One
Сряда, 20 Май 2026 13:57
• MAX One – новият телевизионен канал на А1 за спорт, кино и развлечение, стартира от юни. ​• Лигата на нациите по волейбол, Европейското първенство по волейбол и Националната волейболна лига ще...
Издигат паметник „Св. Седмочисленици“ до Катедралата във Варна?
Сряда, 20 Май 2026 14:01
Комисия по култура към Общинския съвет във Варна даде принципно съгласие за предоставяне на място и изграждане на паметник на Светите Седмочисленици в района на Катедралния храм „Св. Успение Богородично“,...
Джунгла в града: Висока трева превзема варненски квартали (снимки)
Сряда, 20 Май 2026 11:46
Избуяли треви и бурени превземат междублокови пространства във Варна. Снимки показват тревожната ситуация – гъста растителност, напомняща джунгла, предаде репортер на Moreto.net. На места в района на...
МРРБ: Предвижда се промяна в правилата за индексация при различни проекти
Сряда, 20 Май 2026 19:05
Авансовите плащания при изпълнението на различни проекти няма да подлежат на индексация. Това предвижда проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Методиката за изменение...
Повече реклама, туристически аташета и мобилно приложение сред приоритетите на министър Димитров
Сряда, 20 Май 2026 18:51
Министърът на туризма д-р Илин Димитров представи екипа си, принципите на работа и основните приоритети в управленската си програма. Той заяви, че министерството ще се води от експертност, прозрачност,...
Румънската полиция обяви за издирване американския рапър Уиз Калифа
Сряда, 20 Май 2026 18:39
Американският рапър Уиз Калифа е обявен за издирване в Румъния, след като беше осъден на девет месеца затвор за притежание на наркотици. Името на 38-годишния изпълнител вече фигурира в списъка на издирваните...
Голямо количество старинни монети и предмети задържани на Капитан Андреево
Сряда, 20 Май 2026 18:38
Над 4600 старинни монети, пръстени и предмети са задържани от митническите служители на граничен пункт Капитан Андреево при проверка на товарен автомобил с турска регистрация. За случая съобщиха от Агенция...
КТ „Подкрепа“ заплашва с протести заради съкращенията в администрацията
Сряда, 20 Май 2026 18:26
Синдикатът на административните служители към КТ „Подкрепа“ изрази своето остро възмущение и категорично несъгласие с обявените от Министерството на финансите намерения за механично съкращаване на разходите...
Георги Костадинов става спортен директор на „Левски“ от края на май
Сряда, 20 Май 2026 18:13
ПФК Левски София обяви, че от края на месец май действащият капитан на отбора Георги Костадинов ще заеме поста спортен директор в клуба. До края на сезона Костадинов ще продължи да изпълнява ролята...
Русия разреши сваляне на „вражески дронове“ над енергийни обекти в Каспийско море
Сряда, 20 Май 2026 18:01
Съветът на Федерацията – горната камара на руския парламент - одобри днес закон, позволяващ украински и други вражески дронове да бъдат сваляни над петролни и газови платформи в руския сектор на Каспийско...
Радослав Бимбалов представя новия си роман „Зид“ във Варна заедно със Захари Карабашлиев
Сряда, 20 Май 2026 17:48
Романът „Зид“ на писателя Радослав Бимбалов ще бъде представен във Варна на 27 май от 18:30 ч. в Концертно студио на БНР – Радио Варна. Събитието е с вход свободен и е отворено за всички читатели. Книгата,...
Иранците са 82 дни без интернет, щетите надхвърлиха 1 млрд. долара
Сряда, 20 Май 2026 17:37
Иранското правителство заяви във вторник, че не може да каже кога ще приключи 82-дневното прекъсване на интернет връзката в страната, на фона на данни, че блокирането е нанесло щети за над 1 милиард долара...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook