До средата на ноември в парламента ще бъде внесен проект за промени в Закона за енергетиката, с които това ще се случи.
"Бих посъветвал хората, когато сменят топломерите, да избират такива с дистанционно отчитане. Вървим натам и колкото и да е непопулярна мярката, най-вероятно радиоотчитането ще стане задължително", каза той. "Разликата в цената на обикновените уреди и тези с дистанционен отчет е несъществена", допълни Червенкондев.
На потребителите ще бъде даден гратисен срок между една и две години, за да подменят уредите си, поясни той.
В момента цената на дистанционните уреди се движи между 34 и 39 лв. на брой. Годишният им отчет струва между 15 и 18 лв. за целия апартамент. За сравнение - цените на обикновените устройства започват от 25 лв. и достигат до 30 лв. При някои има възможност да се подменят само батериите, като тяхната цена е 8 лв. за брой. За отчет на стационарни устройства се плащат по 4,08 лв. на уред и отделно 2,04 лв. за апартамента.
Срокът на годност на батериите в уредите е от 10 до 13 години. Част от абонатите започнаха подмяната им, но ще се окажат прецакани, ако са взели стационарни, тъй като ще се наложи отново да вадят пари за нови устройства.
Под наем
Червенкондев предлага който не може да си купи нови топломери, да ги наема примерно за 0,50 лв. месечно на брой. Така на хората ще им бъде по-лесно да сменят и топлинния си счетоводител по всяко време. Проверка на "Труд" показа, че до момента под наем се предлагат уреди най-вече в Пловдив, като цената е 1,20 лв. за топломер и 2,40 лв. за водомер месечно.
Обикновено уредите имат 10 години живот на батерията, но според производителите могат да добавят още 3 години, обясниха от "Топлофикация София". Именно заради това не е задължително да подменяте топломера точно десет години след поставянето му, но измине ли този период, е добре да следите дали дисплеят не гасне.
От топлинния счетоводител "Нелбо" предупреждават, че не винаги може да бъде извадена информация кога е изгаснал топломерът. В този случай абонатът ще бъде принуден да плати на пълна мощност парното от началото на отоплителния сезон до момента, когато е сигнализирал за спрялото устройство.
Дистанционните са предпочитани
От най-големия топлинен счетоводител "Техем", който държи 50% от пазара, съобщиха, че до момента около 88% от абонатите, които са сменили уредите, са предпочели дистанционно отчитане.
Някои топлинни счетоводители предлагат т.нар. "обикновени устройства с надстройка". При тях радиомодулът може да се активира допълнително. Цената на тази услуга е 9 лв. на устройство. От "Иста България" обясниха, че клиентите не могат сами да избират марката на уредите си. Причината е, че всяко устройство има собствени скали и отчита енергийната единица различно, допълниха от "Бруната". Затова топлинните счетоводители работят с ограничен брой марки.
Мисли се и за проверки на място
Все още депутатите не са се отказали окончателно от идеята да бъде въведено месечно отчитане без радио модули. При него топлинните счетоводители ще трябва да ни посещават всеки месец, като влизат в домовете ни. Според дружествата обаче това е възможно само в малките градове. В столицата парно имат над 940 хил. абонати и няма да бъде възможно да се отчитат редовно.
"Трябва да е ясно на всеки клиент, че ако избере месечен отчет с физическо посещение, това означава, че той трябва да осигурява всеки месец достъп за отчет, т.е. трябва да чака отчетник. В противен случай неосигуряването на достъп на съседите обезсмисля месечното отчитане", коментира пред "Труд" Ася Ангелова, управител на "Иста България".
"Топлофикация" и като счетоводител
Около 16 пъти се е увеличил броят на сградите, чиито собственици са избрали "Топлофикация София" за свой топлинен счетоводител за последната година. Това показват отчетите на дружеството, което вече отчитат 267 сгради в столицата или това са около 7000 абонати.
Големият интерес се обяснява с факта, че "Топлофикация" предлага повече марки уреди за дялово разпределение, за разлика от топлинните счетоводители, и разполага с всички данни за състоянието на мрежата и уредите.
Според "Топлофикация" проблем в момента е, че хората не са убедени в предимствата на централното парно и не вярват достатъчно в ползата от него. Заради това от дружеството са подели информационна кампания, с която искат да убедят настоящите и бъдещите клиенти, че парното е добър избор за тях.
В Бургас дължат 7 млн. лева, във Варна 94% са изрядни
Бургаската "Топлофикация" има готовност да пусне парното при желание на абонатите. В морския град те са 30 000, съобщи изпълнителният директор на дружеството Въльо Дучев пред "Труд". Високите температури за сезона обаче работят в полза на потребителите и няма заявки за пускане на топлото.
Дълговете, които бургаската "Топлофикация" има да си прибира от клиенти, са 7 милиона лева. Дружеството от своя страна дължи приблизително същата сума на "Булгаргаз".
Във варненската топлофикация също не са постъпвали заявки за включване на радиаторите. Технологично топлото се пуска, когато се регистрират три последователни дни с температури под 12 градуса.
Варненското топлофикационно дружество няма задължения към "Булгаргаз" от 2008 г. насам, когато след приватизацията новият собственик - френската компания"Далкия", изчисти всички дългове.
Краткосрочната събираемост на задълженията от абонатите на дружеството се е увеличила с 10% и е достигнала 94%.







Новини - теми













Връх Ботев с рекордна снежна покривка от 340 см
Дизелът поскъпнал с 37%, бензинът – с близо 19% за малко повече от месец
Цветница е! Над 330 000 българи празнуват имен ден
Цветница събра хиляди варненци пред храмовете с върбови клонки в ръка (снимки)
Оман и Иран обсъждат отварянето на Ормузкия проток
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Черно море допусна изненадваща загуба от Славия във Варна
Един район без вода днес във Варна (обновена)
С какво време ще започне седмицата по Черномеорието?
Митрополит Йоан отслужи тържествена литургия за Цветница във Варна
Комодор Варна с три победи от три мача в елитнен турнир при U16
Последен ден от благотворителната кампанията „Купи и дари“ във Варна
5 април в историята
БАБХ иззе близо половин тон храни препарати на ГКПП "Калотина"
Прогноза за времето - 5 април
Скок в цените на зеленчуците повиши общото ниво на храните на едро
Папа Лъв XIV с първа великденска литургия: „Нека има мир по света“
Отборът на Варненския свободен университет спечели националното състезание по наказателноправни науки
Черно море посреща Славия
Най-важното от Варна във вчерашния 4 април
Проф. Кантарджиев: Няма риск от епидемия от морбили, важна е активната имунизация




RSS Новини