Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 11 април

Сряда, 11 Април 2012 07:45
Източник: DarikNews.bg    / БТА   
Пълно закрепостяване на гражданите и фирмите, които се отопляват с парно, са поискали част от топлофикационните дружества, анонсира под глава "Сега". Идеята е с промени в Закона за енергетиката да бъде записано, че никой не може да се откаже от парно, ако е купил жилище или офис с централно отопление. Това стана ясно от думите на депутата от ГЕРБ и член на икономическата комисия в парламента Диан Червенкондев, отразяват на първа страница и други всекидневници /"Класа", "Дума", "Новинар", "Капитал Daily" и "Монитор"/. В момента в закона има забрана за демонтаж на радиаторите. Съществува възможност обаче при съгласие на 2/3 от собствениците целият блок да се откаже от топлоподаването. Топлофикациите искат да се отмени точно тази възможност за избор, пише "Сега".

Цената на природния газ ще бъде намалена с 11 процента от началото на юли. Това прогнозира председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, Ангел Семерджиев, отразява "Капитал Daily". Прогнозата му се базира на договореното от правителството намаление от 11 процента на цената на природния газ на доставките, които България получава от "Газпром".

От две места очаква България по-сериозен добив на природен газ, твърди "24 часа". Първото място е находището при Девенци, което се проучва от американската фирма "Дейрек петролиум". Вторият предполагаем източник на природен газ е от блок "Хан Аспарух", който започва на 15-20 км от границата с Румъния в дълбоко море и продължава към Бургас.

"След "Белене" остават консултантите" е заглавието над интервю в "Труд" с политолога Иван Кръстев. По думите му драмата е, че "Белене" е класически "политически проект, при който цената се мери не в левове или евро, не в произведен ток и конкурентност, а в рейтинги, политическа подкрепа и предизборни фойерверки". Според политолога България намалява енергийната си зависимост от Русия. "Но прекратяването на проекта "Белене" не означава автоматично намаляване на зависимостта от лобито на посредниците и консултантите, които контролираха българската енергетика през последните 20 години и които "помогнаха" да се загубят над милиард лева публични средства. Дано греша, но усещането ми е, че фирмите, които десет години консултираха проекта "Белене", в следващите 10 години ще работят и по "Козлодуй". В този смисъл президентът е прав да настоява, че не един или друг енергиен проект, а енергийната ефективност трябва да бъде в центъра на нашата стратегия, защото спестената енергия наистина е най-евтината енергия", смята Кръстев.

На първа страница "Стандарт" коментира: Ваната става лукс, а парното ще ни тежи като воденичен камък. По-висока цена на водата ще плаща всеки, който прахосва над лимита, ако бъдат въведени две различни такси за ползване на водата.

Лимит от 3,5 куб. м вода на месец ще има всеки българин от догодина, съобщава под глава "24 часа". При потребление до това количество водата ще се плаща по ниска цена, уточнява в интервю за изданието министърът на околната среда и водите Нона Караджова. В момента българите ползват между 1 и 5 кубика вода на месец. Оскъпяването ще идва от таксата за водоползване. В момента тя е 2 ст. на куб. м, но с промените ще бъде два вида - за спестовни и за прахосници. Двойната тарифа трябва да влезе в сила от 2013 г., ако бъдат приети навреме водната стратегия и законовите промени. В отговор на въпрос Караджова коментира и метода на изчисляване на такса смет. По думите и в момента общините имат право да въвеждат заплащане на база количество. "И сега в София всички фирми могат да плащат на база количество. Така направихме и ние в министерството от 2009 г. и сметката ни падна значително. За плащането на таксата на база количество от населението моята препоръка е, където сградите са основно къщи, спокойно да въведат системата пилотно. Много по-трудно ще е за големите жилищни блокове", съветва Караджова.

Основните проблеми пред австрийските инвеститори у нас разкрива в интервю за "Сега" търговският съветник в посолството на Австрия у нас Михаел Ангерер. По думите му данъчните облекчения са много важни u трябва да се говори повече за това. "В Австрия не се знае много за реалната ситуация в България и е важно страната да успее да покаже на фирмите, че тук е добро място за правене на бизнес. Има и други аспекти, които също са важни за инвеститорите - например как се намира работна ръка, важен е и въпросът дали кадрите са достатъчно квалифицирани - дали фирмата сама трябва да обучава хората си или не. От значение са и така наречените промишлени зони и това как те са организирани, за фирмите е важно и отношението на местната власт към тях", подчертава Ангерер и допълва: "Проблем в България е и бавната администрация, от която се оплакват фирмите."

В интервю за "Класа" Митко Георгиев, ректор на Химиотехнологичен и металургичен университет - София, подчертава, че добрите инвестиции мотивират младите да останат в България. По повод отлива на специалисти Георгиев коментира, че производствената база на предприятията у нас е в недобро състояние. "Това е срамно. Как да мотивираме наш металург да остане? Младо момче или момиче, на което му предстои да се реализира в живота, да го мотивираме да отиде в този комбинат /бел. ред. - Кърджали/. Изключено е", смята Георгиев.

Пред "Стандарт" Калин Драганов, член на Управителния съвет на Асоциацията на туроператорите и туристическите агенти в България, прогнозира, че цените по морето тази година няма да се вдигат. "Зимният сезон беше много успешен, защото имаше много сняг. И според грубите данни, с които разполагаме, има ръст поне от 20 процента на зимните туристи", допълва Драганов.

В интервю за "Монитор" министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев посочва, че най-често се търси финансиране за т.нар. атрактивни проекти. "Те са свързани най-често с ремонт на пътища, саниране на детски градини и училища, реконструиране на паркове и градинки, видеонаблюдение на обществени места, изграждане на подпорни стени, възстановяване на културни паметници. Конкуренцията по тези проекти е жестока, но пък резултатите са впечатляващи", казва Дончев. По думите му местната власт вече управлява 4 млрд. лева от договорените средства. "С други думи, те управляват една трета от целия финансов ресурс. И това е очаквано", уточнява министърът.

За първи път в този парламент "Синята коалиция" ще подкрепи правителството при гласуване на вот на недоверие, подчертава "Сега". Лидерът на СДС Мартин Димитров заяви, че сините депутати ще гласуват срещу вота на недоверие, поискан от БСП и "Атака" заради спирането на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". Досега в подобни случаи сините гласуваха "въздържал се" или не участваха във вота.

Точно 1 800 180 лв. е раздал като бонуси президентът Георги Първанов на администрацията си за двата мандата. Парите са от бюджета на ведомството и през годините са различна сума. Най-висока е през 2007 г., когато сумата за допълнителни възнаграждения и награди на служителите достига 311 091 лв. Това сочи справката, цитирана на страниците на "24 часа".

Държавата се кани да преструктурира почти цялата мрежа от училища в изборната 2013 г., пише "Сега". Десетки учебни заведения ще трябва да намерят още учители и ученици, за да не бъдат закрити, защото държавата забранява съществуването им в настоящия вид. Ще бъдат преобразувани всички 1360 основни училища. Стотици техникуми ще трябва да добавят една допълнителна година към обучението си, като междувременно ще трябва да свикват с нов собственик, защото ще бъдат прехвърлени на общините.

Според челото на "Телеграф" бизнес партньори на олимпийския шампион Гълъбин Боевски се опитват да сложат ръка върху бизнеса му. Щангистът беше задържан в края на октомври м.г. с 9 кг. кокаин на летище Сао Пауло. Според полицейски източници преди да бъде арестуван, Боевски поел много финансови ангажименти към свои познати. Трите фирми, които се водят на името му, са натрупали задължения в размер на половин милион лева.

Законът срещу пушенето ще създаде огромна корупция, заявява пред "Новинар" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. "Новият закон ще създаде проблеми и с приходите в бюджета. България е в рискова ситуация, защото около десетина процента от приходите в хазната зависят от акциза на цигарите и ДДС-то. Така е у нас за разлика от ситуацията в други държави в ЕС, където този процент е само 1-2 на сто. Т.е. там те могат да си позволят да загубят целия си такъв акцизен приход и това няма да разклати икономиките им. Докато при нас всяка загуба от това ще се отрази катастрофално на общите ни пари. Даже и наполовина да се намали този 10-процентов приход, то това са 1 милиард лева", аргументира се Безлов. Друг проблем е, че новият ще създаде огромна корупция. "Защото България не е сред скандинавските държави, където пушат едва 15 на сто от хората. Тук пушат над 40 на сто от гражданите и те са сред активната част от населението", отбелязва експертът. "Смятам, че каквито и забрани да се въвеждат, това население ще продължи да си пуши. А занапред ще плаща и подкупи, за да може да го прави", категоричен е той.

Темата на "Преса" алармира, че търговците по пазарите поддържат с лимонтузу свежия вид на зелените салати, марули и репички. "Стандарт" допълва, че търговците ни "цакат с малки яйца". Плащаме за по-голям размер, а получаваме по-малки и "горим" средно с по 2-3 лева за една кора.

"Изпълнителната власт като че ли се стреми да подчини съдебната система, което би било сериозен удар върху принципа за разделение на властите. Съдът е и трябва да бъде независим. Не че не се нуждае от реформиране, но не се нуждае от опекунство и назидание." Това коментира в интервю за "Дума" експертът Огнян Герджиков по повод предстоящия празник на българските юристи.

Всеки, който даде колата си на пиян, дрогиран или неправоспособен шофьор, ще носи същата отговорност като него за причинена катастрофа с щети и жертви, извежда под глава "Труд". Нещо повече - дори ще отговаря пред закона, все едно че сам е карал под въздействие на алкохол, опиати или без книжка. Това предвижда проектът на правосъдното министерство за изцяло нов Наказателен кодекс /НК/, който да замени действащия от 1968 г. От бъдещия НК отпада текстът за безделничество, по което бяха обвинявани проститутките. Същевременно за престъпление се обявява невнасянето на осигуровки от работодателя.

По-ниски наказания за отвличане предвижда изцяло новият НК, написан от Министерството на правосъдието, допълва на вътрешна страница изданието. Само две години след като санкциите бяха завишени драстично, екип от водещи специалисти по наказателно право ги намалява чувствително.

"24 часа" допълва, че ако парламентът приеме новия проект за НК, професионалните крадци на кокошки вече няма да лежат в затвора. За сметка на това зад решетките може да отидат висши държавни чиновници, обогатили се от злоупотреби.

Конфискация на имуществото и живот зад решетките заплашват всеки работодател, който не плаща в срок вноски за пенсии и здраве, алармира на първа страница "Преса", позовавайки се на проекта за НК. Здравният министър има нова ексцентрична идея - шофьорска книжка да се дава само срещу документ за платени вноски. (БТА)

сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
DARA: „Евровизия“ е началото на моята интернационална кариера
Днес, 17 Май 2026 19:14
Истинска еуфория беляза полета на DARA  към България след историческата ѝ победа на „Евровизия“. Певицата се прибра в София с полет на Austrian Airlines, а още при кацането атмосферата на борда се...
Полицията застреля избягал тигър след нападение в Германия
Днес, 17 Май 2026 18:35
Тигър, избягал от частно заграждение след нападение над човек, е бил застрелян от полицията близо до източния германски град Лайпциг. Животното принадлежи на известната треньорка Кармен Зандер, която...
Григор Димитров ще играе срещу португалец на старта на квалификациите на "Ролан Гарос"
Днес, 17 Май 2026 18:18
Григор Димитров ще играе срещу 22-годишния португалец Жайме Фария на старта на квалификациите при мъжете на откритото първенство по тенис на Франция, отреди днешният жребий. Димитров, който вчера навърши...
Търсенето на круизи остава високо въпреки случаите на вируси на борда
Днес, 17 Май 2026 17:59
Круизните почивки продължават да бъдат популярен избор през 2026 г., като се очаква милиони пътници да отплават тази година, въпреки поредица от здравословни инциденти на борда, които попаднаха в световните...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 17 Май 2026 17:40
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 18 май, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна - кв....
Десетки варненци се включиха в акция в защита на крайбрежната алея (снимки)
Днес, 17 Май 2026 17:19
Десетки граждани се включиха в акция в подкрепа на пешеходната алея край морето във Варна, видя репортер на Moreto.net. Участниците се събраха в 16:00 часа на алеята след Рибарски плаж, след което поеха...
Рибар пострада тежко при докосване с въдица на контактната мрежа на БДЖ
Днес, 17 Май 2026 16:32
Рибар от монтанското село Долно Белотинци е с опасност за живота, след като е докоснал с въдицата си контактната електрическа мрежа на БДЖ, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. Инцидентът...
СЗО обяви международна извънредна ситуация заради епидемия от ебола в Африка
Днес, 17 Май 2026 16:15
Световната здравна организация (СЗО) обяви епидемията от ебола в Демократична република Конго (ДРК) и Уганда за „извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение“. От организацията...
Елитни водолази търсят телата на четирима италианци в морска пещера на Малдивите
Днес, 17 Май 2026 15:32
Елитни пещерни водолази пристигнаха на Малдивите, за да подпомогнат операцията по издирването на телата на четирима италиански туристи, загинали по време на гмуркане в морска пещера. Мисията се провежда...
Икономическият министър: Готови сме с решение за „Гражданска отговорност“
Днес, 17 Май 2026 15:14
Правителството е готово с решение на кризата, свързана със застраховката „Гражданска отговорност. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката Александър Пулев в ефира на БНР. Вицепремиерът посочи,...
Кениeц и българка спечелиха Маратон Варна 2026 (снимки)
Днес, 17 Май 2026 14:43
С време 02:22:11 Бернард Ту от Кения спечели класическата дистанция от 42,195 км на провелия се днес Маратон Варна, предаде репортер на Moreto.net. Втори на повече от 2 минути разлика остана сънародникът...
DARA се завръща в България след победата на „Евровизия“
Днес, 17 Май 2026 14:26
Певицата DARA, която донесе победата на България в юбилейното 70-о издание на песенния конкурс "Евровизия", се прибира днес в родината. В 18:00 ч., във фоайето на „Пристигащи“ на Терминал 2 на софийското...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook