Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Само дипломите по IT - с покритие

Сряда, 22 Февруари 2012 09:57
Източник: в.Труд   
Българските вузове масово бълват неподготвени кадри, които удрят на камък, когато трябва да превърнат теорията в практика! Това е един от основните изводи на анкетно проучване сред работодатели и бизнесмени от различни сектори, извършено от Българската стопанска камара (БСК) и финансирано чрез Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.

Добре подготвеният абсолвент е изключение, а не правило. Според стопанските ръководители на предприятия само специалностите в областта на информационните технологии вадят квалифицирани кадри. 54% от започващите работа IT специалисти получават висока оценка за знанията и уменията си. На второ място са прясно дипломираните специалисти по публична администрация - 52% “стават” от раз. Третото място е за финансистите, но процентът на добре подготвените при тях пада на 41%.

Анкетите на БСК разбулват мита за добрата подготовка в техническите вузове. 39 процента от завършващите там са напълно или във висока степен неподготвени. Най-плачевни били резултатите на младите специалисти по машиностроене, показва изследването.

По-зле е само положението при длъжностите, предполагащи умения като оперативни ръководители. При тях цели 42 процента на практика не са разбрали за какво са търкали студентската банка 4-5 години. Специалистите по мениджмънт също са трагични - 33% от тях също не са научили почти нищо от престоя си в университета.

Същата е и ситуацията при завършващите средно специално образование. Цели 43 процента от уж квалифицираните работници са зле подготвени. Същото важи за 39% от специалистите и 35% от служителите по поддръжката.

Според анализа на стопанската камара основният проблем е, че учебниците за техникумите не са актуализирани от години и в професионалните училища няма достатъчно практически занятия. Излишно голямо внимание се обръщало на общообразователните предмети и крайно недостатъчно на конкретната специалност.

Върху лошото качество на кадрите влияели също и остарялата материална база, липсата на стажове в работна среда и липсата на компетентност при част от преподавателите, показва изследването.

В 79 процента от предприятията признават, че трудно намират квалифицирани работници. Проблем са и оперативните ръководители (за 72% от фирмите) и мениджърите (за 62% от предприятията).

Според бизнеса причините за неблагоприятната ситуация на пазара на труда са комплексни. 44% от анкетираните си обясняват трудностите с отлива на младите хора от техническите специалности. Други 41% твърдят, че основното е разминаването между търсенето и предлагането на пазара на труда. 39% от стопанските ръководители, участвали в допитването, хвърлят вината върху остарелите методи на преподаване и липсата на връзка между учебните програми и нуждите на бизнеса.

Освен чисто професионалните знания и умения от новите служители се искат добри комуникативни способности и умения за решаване на проблеми, показват още данните на БСК.

Оставаме №1 в ЕС по ниски заплати

Въпреки увеличението на минималната работна заплата от 240 на 270 лв. от 1 септември м. г. и предстоящия й “скок” на 290 лв. от 1 май, България си остава страната с най-ниското ниво на показателя в ЕС. Това показват последните данни на Евростат, обявени вчера.

Сега минималното възнаграждение у нас е равно на 138 евро, а след майското увеличение ще стане 148 евро. Дори и тогава няма да догоним другия “бедняк” в ЕС - Румъния. В северната ни съседка най-ниският доход е закован на 162 евро. Между 200 и 300 евро е минималната заплата в Прибалтийските републики и Унгария.

Еврошампион по минимално възнаграждение е Люксембург. Във Великото херцогство няма доход под 1801 евро. Над 1000 евро е минималната заплата във Великобритания, Франция, Белгия, Холандия и Ирландия.

Все повече младежи стоят без работа

Безработицата сред младежите продължава да расте, въпреки че на годишна база като цяло има задържане и въпреки многобройните програми на министерството на труда, насочени към младите. Почти 29% от младежите между 15 и 24 г. не успяват да си намерят работа, въпреки че активно търсят, показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за четвъртото тримесечие на 2011 г. Броят на безработните млади е стигнал 72 900 - с над 2500 повече спрямо същия период на 2010 г. Не се включват тези, които още учат или следват.

Данните на НСИ показват, че хората без работа като цяло са останали почти без промяна - намалели са с около 2000 души до 380000 или 11,4% от икономически активното население.

55,7% от безработните обаче не могат да намерят работа повече от година, като броят им се е увеличил с 6,3% от края на 2010 г. Немалка част от тях търсят препитание без успех вече 2 години. Освен липсата на доходи дългият престой извън пазара на труда води до загуба на трудови навици и квалификация, а това прави намирането на работа още по-трудно, предупреждават специалисти по човешки ресурси.

Друга негативна тенденция е, че продължава закриването на работни места. През четвъртото тримесечие на 2011 г. заетите са намалели с 68 500 спрямо година по-рано. Броят им се е свил до 2,955 млн. души. По-често работата си са губели мъжете, отколкото жените. Данните показват, че самостоятелно заетите са намалели с почти 39 000 души.

Спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г. най-много са намалели заетите в индустрията - с 4,2%. Незначително е закриването на работни места в услугите, а в селското стопанство няма промяна. Към края на м. г. 72,5% от заетите работят в частния сектор, а 27,5% - в обществения.

Социални услуги според дохода

Получаването на социални услуги - като например пари за транспорт на инвалидите, да зависи от доходите и имотното им състояние. Това предложи председателят на Балканския институт по труда Иван Нейков на дискусия за ролята на социалната защита за намаляване на влиянието на кризата върху домакинствата, организирана от Световната банка.

“Само така може да сме сигурни, че средствата ще стигат до хората, които наистина се нуждаят от тях”, аргументира се той. Сега подоходен критерий има само за получаването на социални и енергийни помощи.

Предложението му беше подкрепено от зам. социалния министър Валентина Симеонова. “Когато се опитаме да въведем подобен критерий обаче, срещаме много голям отпор. Всички плащания трябва да са според индивидуалните потребности. Така ще се намали изтичането на средства и ще има възможност да се увеличат сумите към хората в най-голяма нужда”, каза тя.

Експертите от Световната банка оцениха като успешна политиката на правителството за социална защита в кризата. Съвместният им доклад с институт “Отворено общество” показва, че социалните помощи са помогнали за запазване на жизнения стандарт на българските семейства.

Въпреки плахото възстановяване на производството през 2010 г. и началото на 2011 г. бедните домакинства, живеещи с по-малко от 225 лв. на човек на месец, са се увеличили до 23%, показват данните на Световната банка.

Това е така, защото макроикономическото съживяване се отразява със закъснение на пазара на труда, обясни изп. директор на “Отворено общество” Георги Стойчев.

В същото време са намалели хората, чиито доходи са спаднали или направо са останали без работа. Най-засегнати са хората с ниско образование, защото не успяват да намерят работа в кризата и да увеличат дохода си.

Застаряването на населението и стимулирането на получаващите социални помощи да работят са сред най-големите предизвикателства пред България, посочиха още от Световната банка.

Коментари
15:25ч. 22 Февруари 2012 #9
Murmorana
"А иначе на младите хора им трябва стаж в реалния бизнес, няма как да станат научени така изведнъж, колкото и да са талантливи"

...бих те допълнила и да попаднат на хора, които да ги въведат и обучат на съответното раб. място. Не знам има ли все още приемственост между възрастните и току-що започващите работа?! Или не е характерно за днешно време...
15:05ч. 22 Февруари 2012 #8
Vic Rattlehead
Ми какво чудно има, превърнаха университетите в печатници за дипломи. Реално са изключения отделни специалности в отделни университети, където по някакво стечение на обстоятелствата може евентуално да се получат някакви знания.
А иначе на младите хора им трябва стаж в реалния бизнес, няма как да станат научени така изведнъж, колкото и да са талантливи.
12:53ч. 22 Февруари 2012 #7
kirilov
Браво най после , лекари с партийни книжки, инжове некадърни и прости -малоумни проектанти ДАЛИ ЩЕ СПРЕ - НЕ!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Grand Mall посреща децата на Варна на 1 юни
Днес, 29 Май 2024 09:53
Детският празник в най-големия търговски център в морската столица ще радва малчуганите с лакомства, балони, рисунки по лица и ръце, с магично шоу и куклен театър. Ще бъде пъстро, сладко и забавно! Началото...
Математика за всеки - диагностични тестове на 23 юни във Варна в академия "Никола Тесла"
Вторник, 28 Май 2024 08:19
Диагностични тестове по математика за формиране на групи за обучение през следващата учебна година ще се проведат на 23 юни (неделя) от 10:00 до 12:00 часа в академия "Никола Тесла" в град Варна. Изисква...
Ръст на пътните инциденти във Варненска област
Днес, 29 Май 2024 16:45
В постоянната комисия „Обществен ред и сигурност“ към Общински съвет - Варна е обсъдена възможността в централна градска част около автобусните спирки да бъдат монтирани ограничителни /предпазни/ съоръжения,...
Вицепрезидентът: За къщата на Димитър Талев в Прилеп има решение на Министерския съвет от миналия юни и нищо не е направено
Днес, 29 Май 2024 16:29
Един от примерите за неглижирането на културно-историческото ни наследство от страна на държавата е къщата на Димитър Талев в Прилеп. От юни 2023 г. има решение на Министерския съвет държавата да закупи...
Изпълнителна агенция по горите стартира кампания „Горска класна стая“
Днес, 29 Май 2024 16:17
Изпълнителна агенция по горите стартира кампания „Горска класна стая“, която ще се проведе на територията на повече от 20 държавни горски стопанства в цялата страна. В нея участие ще вземат представители...
Какви са темите, които ще решава утре Общински съвет – Варна
Днес, 29 Май 2024 16:01
Общински съвет – Варна ще проведе редовно заседание в четвъртък – 30 май, от 10:00 часа в зала „Пленарна“ . В предварителния дневен ред са включени 10 точки. Част от темите на сесията са посветени на...
Изгубени туристи в Котленския балкан бяха открити при спасителна операция
Днес, 29 Май 2024 15:46
Сигналът за инцидента бил подаден в 19,49 ч. вчера на телефон 112. Туристите заявили, че не знаят точното си местонахождение в Котленския балкан и разполагат с един мобилен телефон, чийто оставащ заряд...
Премиерът Димитър Главчев поздрави участниците в Националния поход „По стъпките на Ботевата чета“
Днес, 29 Май 2024 15:32
Премиерът Димитър Главчев поздрави участниците в 76-ия Национален поход „По стъпките на Ботевата чета“ и като знак на подкрепа повървя заедно с тях. Тази година в една от най-мащабните прояви през Ботевите...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.5 + 2.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook