Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 10 февруари

Петък, 10 Февруари 2012 08:01
Източник: DarikNews.bg    / БТА   
Пред „Труд” Бисер Петков, управител на НОИ, уточнява: „Даваме 350 млн. лв. за пенсиите на военни и МВР. За да покриват разходите за своите пенсии на служителите от силовите ведомства трябва да се увеличат вноските с 36,6%, което е с 16% повече от сегашния размер на вноската. Хората с увреждания са 474 000, а НОИ плаща два пъти повече инвалидни пенсии, защото едно лице с увреждания получава средно по 2,1 инвалидни пенсии”, обяснява г-н Петков.

„ГЕРБ си гласува бюджета на София, не чу опозицията”, пише „Дума”. От БСП определиха финансовия документ като тюрлюгювеч и отказаха да го подкрепят. Три часа бурни дебати и взаимни обвинения предшестваха приемането на сборния бюджет на София за 2012 г. в СОС вчера. Според общинските съветници от ГЕРБ жителите на града трябвало да плащат още по 63 лв. годишно. От БСП поискаха приходната и разходната част да бъдат увеличени с 82 млн. лв., които да отидат за нови детски градини, здравеопазване, социални дейности, култура и др. „Бюджетът ви не е реалистичен, а консервативен и не отговаря на оптимизма на финансовия министър Симеон Дянков”, коментира Жельо Бойчев от БСП. Той попита и защо за 2011 г. има неизпълнение от 65 млн. лв., а инвестиционната програма е изпълнена само на 78%.

„Новинар” анонсира с голямо заглавие на първа страница „Заместници на Фандъкова прибирали тлъсти суми”. Скандалните факти изнесе ексшефът на НСС ген. Атанас Атанасов. Иде реч за зам.-кметовете на София Мария Бояджийска и Ирина Савина, получили хиляди от странична стопанска дейност.

„Дянков погна лихвите” заявява „Труд” на първа страница. Три стъпки ще намалят лихвите по потребителските кредити, обещава вицепремиерът в изпълнение на заръката на премиера Борисов. Те са лихвите да зависят от публичните банкови индекси, част от таксите за клиентите да отпаднат, а фирмите за лесни заеми да се регулират по-строго. Подуправителят на БНБ Румен Симеонов изрази съмнение, че това ще смъкне лихвите, но ще ги направи по-прозрачни. Банкери, пожелали анонимност, определиха идеите като смехотворни. Проектът за промени вече е готов и до края на седмицата ще бъде публикуван за обсъждане. На вътрешните си страници ежедневникът информира, че любимият на държавните фирми трезор - Корпоративна търговска банка - спечели европарите за саниране на панелките. Става дума за 12,53 млн. лв. по мярка „Жилищна политика” на ОП „Регионално развитие”. Банката ще добави и собствен ресурс към тази сума.

„168 часа” разяснява „Вадят парите от Сребърния фонд, държавата губела от лихви”. „Необходимо е оптимизиране на управлението на Сребърния фонд, но при нисък риск”, казва за седмичника зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева. „Като се съпоставят депозираните средства във фонда, в който се трупат пари за пенсии, с инфлацията, се получават огромни загуби. За 2008 г. те са 56,5 млн. лв., за 2009 - над 17 млн., за 2010 - 68 млн., за 2011 - над 25,5 млн. лв.”, цитира пропуснатите ползи г-жа Пенчева.

Йордан Костадинов, бивш изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй”, казва пред „Класа”: „Зелената енергия е много скъпа за бедна страна като България. Възобновяемите източници и търговията с квоти ще оскъпят тока с над 20%. По мое мнение, ако до половин година управляващите не вземат решение какво да правят с проекта „Белене”, е възможно и руснаците да се откажат от него. Когато говорим за инвестиции във възобновяеми източници на енергия, трябва да се помисли и за самата елмрежа. Тя не може да продължава да работи във вида си, в който съществува в момента”, смята експертът.

От 1.00 ч. на 10 февруари България спира износа на електроенергия заради недостиг на ток в страната, информира „Труд”. Вътрешното потребление рязко е скочило, в резултат на студа и внезапното спиране на ТЕЦ „АЕS Гълъбово”. Всички мощности са натоварени максимално и пак не достигат 400 мегавата на час. Токът ще поскъпне 5% от юли само заради присъединяването към системата на нови централи, използващи възобновяеми източници (вода, слънце, вятър и биомаса), прогнозират от БЕФ. Специалният пратеник на държавния секретар Хилари Клинтън по евроазийските енергийни въпроси - Ричард Морнингстар - е убеден, че България се нуждае от пълна прозрачност и диверсификация на енергийнитe източници. А това включва ядрената енергетика, газовите доставки, възобновяемите източници и неконвенционалните източници.

„24 часа” коментира темата с анализ „Как сами си ритаме енергийната сигурност”, направен от Руслан Стефанов, директор на „Икономическа програма” в Центъра за изследване на демокрацията. „Със забрани като тази за шистовия газ, с наливане на стотици милиони в проекти като „Белене” и „Цанков камък”. Търпим загуби и от монопола в доставките на газ. Налице е преосмисляне на „ядрения ренесанс” в световен мащаб”. Цената на тока от новата ядрена централа би била три пъти по-висока от сегашната”, са аргументите на Стефанов, които според него ни лишават от енергийна независимост.

Според „Атака” САЩ ни превръщат в енергийна колония на Турция. Борисов обещал на Хилари, че ще решава енергийните въпроси на България на съвместно заседание с Ердоган. Оказа се, че премиерът бил готов да смени позицията си за метода „фракинг”, който се използва при добиването на шистов газ, ако американците го убедят, че е безопасен.

„Викат ни на преглед с имейл”, информира „Труд”. От средата на годината НЗОК ще ни подсеща за всички прегледи и имунизации чрез имейл. Това предвижда надграждането на електронното пациентско досие, което институцията поддържа. Тъй като в момента достъпът до е-досие става само с електронен подпис, касата предвижда по-лесно и бързо влизане - чрез секретен код. А до декември тази година всички линейки ще разполагат с електрокардиографи и чрез джиесем ще предават данните на пациента с инфаркт. Изданието цитира проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология, която предупреждава, че замърсяването на питейната и кладенчовата вода от наводненията в Южна България може да стане причина за разпространяване на инфекциозни заболявания като дизентерия, хепатит А, салмонелоза, дори на коремен тиф.

Еврокомисарят за здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали изпрати остри писма до всички министри от държавите членки на ЕС с препоръка „да предприемат незабавни действия на национално ниво”, пише „Монитор”. Дали призовава: „Затегнете контрола над изкуствените гърди”. Силиконовите импланти трябва да се поставят под лупа. При 5 на сто от жените с подплънки се наблюдават странични реакции. Всеки чифт гърди трябва да има уникален номер". В писмото си до д-р Стефан Константинов еврокомисар Дали настоява той да ревизира органите, които сертифицират силиконовите импланти, както и да затегне контрола над тях, за да няма корупционни практики и в страната ни да се слагат фалшиви гърди.

„МЗ се отказва от електронната здравна карта”, информира „Дума”. „Решихме, че не е нужно да има електронна здравна карта, а с една карта гражданите да имат достъп до услуги от всички сфери на администрацията”, заяви здравният министър Стефан Константинов. „Дума” припомня, че идеята за създаване на електронна здравна карта е от над 8 години. С новата идея обаче за единна карта на практика 8-годишните усилия отиват на вятъра. А според оценката на пациенти преминаването на ТЕЛК към НОИ е

срещу хората с увреждания.

„Българска армия” отразява участието на войската в спасителните операции срещу потопа, студовете и непроходимите от преспи места. Хеликоптери „Кугър” от авиобаза „Крумово”, модулни формирования с тежка военна техника - бронетранспортьори, машини БАТ „М”, влекачи МаЗ-537 Г, високопроходими автомобили спасяваха хората от водната стихия, доставяха вода на бедстващите, разпъваха палатки за подслон на кризисните щабове, населението и спасителните екипи. Както винаги смелостта и самоотвержеността на армията дадоха най-ефективни резултати и доказаха, че при тежки изпитания войската винаги помага на изпадналите в беда.

За „Стандарт” еврокомисар Кристалина Георгиева коментира, че не е необходимо отделно министерство за бедствията, а служба при премиера, която да брани от нов потоп. Нека управляваме риска „преди”, а не „след”. „Сърцето ме боли за Бисер и моя край. Освен на платени служители - пожарна, Гражданска защита, трябва да разчитаме и на армия от доброволци, не можем да си позволим да даваме заплати на толкова хора”, каза тя.

„Властта трудно ще обори критиките на Брюксел до юли”, пише „Сега”. Два дни след като Еврокомисията обяви в доклад острите си критики към правосъдието и вътрешните работи, продължават споровете дали документът е положителен или не е най-лошият, откакто Брюксел наблюдава България по тази тема. По първия показател е факт, че ВСС е постоянно действащ орган, създаден е инспекторат към него и намален имунитетът на магистратите. Вторият показател включва гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес чрез приемане на нов закон за съдебната власт и на нов граждански процесуален кодекс (ГПК). Технически всичко по този критерий е изпълнено. Но и процесуалните кодекси, и новите правила в Закона за съдебната власт не дават очакваните резултати - да направят по-бърз и по-справедлив и гражданския, и наказателния процес. А ЕК продължава със силно критичните препоръки именно в тази област. Властта трудно ще се справи и с третия показател за „продължаване на реформата на съдебната власт с цел нарастване на професионализма, отчетността и ефективността”. На практика именно тук са най-сериозните възражения на Еврокомисията, включително и в последния междинен доклад, а най-острите забележки са по отношение на кадровата политика на ВСС. Петият показател предвижда „вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление”. В анализ изданието резюмира: „България - по-самотна от всякога в позорния ъгъл на ЕС”.

„24 часа” допълва „Мотаенето у нас изнерви Брюксел”. Важна критика в евродоклада е, че властта не гони достатъчно корупцията по високите етажи. ЕК иска промяна в начина, по който е композиран ВСС. Остри са и критиките, касаещи разследването у нас на злоупотреби с пари от ЕС. Източват се милиони, а по закон виновните се измъкват с глоби.

На първа страница „Класа” съобщава „Брюксел дава 15-20 млн. лева за възстановяване на щетите от наводненията”. ЕК дава зелена светлина на България да използва за възстановяването на село Бисер 15-20 млн. лева. Средствата са от Програмата за развитие на селските райони. Това съобщи вчера премиерът Бойко Борисов в пострадалото село, където почете паметта на четиримата загинали в наводнението. „Сега най-важното е бързо да се изготвят проекти и селото да бъде възстановено във вида, в който е било, и дори в по-добър. Това трябва да започне от днес”, заяви премиерът. Той обеща на хората, че държавата ще възстанови селото така, че местните жители да останат да живеят в него. С парите от Брюксел ще бъдат построени нови къщи на останалите без дом, а повредените жилища ще бъдат ремонтирани. Местното училище ще се реновира. Част от европейските средства ще се използват и за ремонт на църквата. Още вчера роднини на загиналите получиха по 10 000 лева обезщетение. Започна и раздаването на пари за компенсация на загиналите във водата животни. Парите бяха дадени на хората на ръка, за да се спестят бюрократичните процедури с плащането по банков път.

Анализът на „Труд” обобщава „Кух и тъп закон за младежта”. Българският младеж пие (52%), пуши (50%), взима наркотици (30%). Безработен е (26,8%). Живее с усещането за липса на перспектива. Мечтае да замине в чужбина. И да се връща в сегашния си дом за кратко. Като успял човек. Ходи до урните на изборите с надеждата, че нещо ще се промени. Нищо не се променя и той спира да се интересува от държавата. А държавата? Не й дреме! Появи се проект на Закона за младежта. Първо, че младежите са хората между 15 и 29 години. Второ, че имат право да се сдружават. Трето, че ще бъдат наставлявани от консултативен съвет към министъра на образованието. Четвърто, че могат да участват в доброволчески дейности. И всичко това ще им гарантира „пълноценно личностно развитие в обществения и икономическия живот на страната”. Нито ред за демографията. В този закон няма нито дума за бизнеса, който да получи шанс и възможност да подкрепи новите кадри. Липсва текст, който да стимулира спорта, изкуствата, изобщо интересите на младите хора -няма нищо - кух закон. (БТА)

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Почина легендата на киното Робърт Дювал
Днес, 16 Февруари 2026 21:38
Носителят на „Оскар“ Робърт Дювал, останал в историята с ролите си в Кръстникът и Апокалипсис сега, е починал на 95-годишна възраст, съобщи CNN. Актьорът е издъхнал спокойно в дома си във Вирджиния, заобиколен...
КЗП откри нарушения при обозначаването на цените на вендинг машини
Днес, 16 Февруари 2026 19:08
Интензивните проверки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) през периода 9 – 13 февруари 2026 г. установиха нарушения при автомати за самообслужване (вендинг машини) на територията на страната....
Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди съдa за бавно правосъдие
Днес, 16 Февруари 2026 18:54
Подсъдимият по делото „Дебора“ Георги Георгиев е осъдил Районен съд – Пловдив заради забавяне на наказателния процес срещу него, след като делото е било върнато в начална фаза заради отвод на съдебния...
„Монако във Варна“: Галерия 33 представя скулптурите на Матео Морнар
Днес, 16 Февруари 2026 18:39
В навечерието на своя рожден ден Галерия 33 кани варненската публика на среща със световно признатия скулптор Матео Морнар. Изложбата „Монако във Варна“ ще бъде открита с вернисаж (с покани) на 3 март...
Обвиниха в умишлено убийство 21-годишния, който се вряза с кола в автобус в София
Днес, 16 Февруари 2026 18:25
21-годишният Виктор Илиев е с повдигнати обвинения за умишлено причиняване на смърт и телесни повреди на четири лица, след като се вряза с автомобил в автобус на градския транспорт в нощта на 15 август...
ЕНЕРГО-ПРО: Средните сметки за ток нарастват с над 10% в началото на февруари
Днес, 16 Февруари 2026 18:11
Анализът на данните за потреблението на електроенергия при клиентите на ЕНЕРГО-ПРО показва, че повишената консумация, отчетена през януари, продължава и в началото на февруари. Това вече се отразява в...
Продължава регистрацията в онлайн CO₂ калкулатора за камиони над 3,5 тона
Днес, 16 Февруари 2026 17:58
Национално тол управление напомня на собствениците и водачите на превозни средства над 3,5 тона, че онлайн CO₂ калкулаторът за определяне на класа на въглеродните емисии е активен и достъпен на адрес...
Юбилейна изложба на Славянската библиотека в Прага гостува във Варна
Днес, 16 Февруари 2026 17:45
Юбилейната изложба „Сто години Славянска библиотека“ (1924–2024) гостува във Варна със съдейтвието на Чешкия център в София. Експозицията е достъпна във фоайето на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков”...
Експерти: Намерените в хижата в Петрохан гилзи и куршуми не са изстреляни от огнестрелно оръжие
Днес, 16 Февруари 2026 17:33
По време на огледа на хижата в Петрохан са установени множество гилзи в различни помещения, като същите са били деформирани, с разкъсани корпуси и липсващи капсул-възпламенители. При огледа са установени...
ЕС изпраща комисаря за Средиземноморието на срещата на Съвета за мир на Тръмп
Днес, 16 Февруари 2026 17:20
Европейският съюз ще бъде представен от комисаря за Средиземноморието Дубравка Шуица на първата официална среща на Съвета за мир на президента на САЩ Доналд Тръмп. Срещата ще се проведе във Вашингтон по-късно...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 16 Февруари 2026 17:09
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 17 февруари, без ток във Варна и областта ще са: - от 10:00 ч. до 12:00 ч. - гр. Варна...
Държавен куклен театър – Варна с два спектакъла за най-малките през уикенда
Днес, 16 Февруари 2026 16:54
Държавен куклен театър – Варна кани малките зрители и техните семейства на два спектакъла този уикенд. На 21 февруари, събота, от 11:00 ч., ще се играе „Храбрият оловен войник“ – вълнуваща адаптация...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook