Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 28 юли

Четвъртък, 28 Юли 2011 08:00
Източник: Агенция Кросс   
в. "ДНЕВЕН ТРУД"

"Държавата понатисна "Лукойл""

Нахъсани, шефът на „Лукойл България" Валентин Златев (на снимката вляво) и финансовият министър Симеон Дянков се срещнаха в сряда, за да се обясняват за отнетия лиценз. В четвъртък следват нови преговори по нареждане на премиера Борисов. Снимки



"Събуди ли се държавата?"



Най-накрая държава! Ами, театър! Между тези полюси се разделиха първите коментари за отнетия лиценз на „Лукойл Нефтохим Бургас". До вчера едва ли няной си е мислил, че държавата ще спре принудително данъкоплатец N° 1, който не спазва правилата. Затова случващото се може да се тълкува като знак за:

1. Върховенство на закона. Такъв сигнал е повече от необходим, защото българската история от последните 20, както и в предишните 45 години има отчайващ дефицит на подобни примери.

2. Здравословна конкуренция. Прилагането на еднакви критерии и към най-малките, и към най-големите е начин да се поддържа справедлива бизнес среда. В която успехът е функция на моженето, а не на достъпа до властта.

финансовият министър и шефът на митниците направиха първата крачка. Но има и следващи, които ще покажат наистина ли държавата се събуди, или е само театър.

в. "24 ЧАСА"

"Резервът от горива за 85 дни"

Шефът на "Лукойл" Валентин Златев излиза от финансовото министерство. Той дойде лично за разговор с вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков и шефа на митниците Ваньо Танов за отнетия лиценз на рафинерията.

в. "СТАНДАРТ"

"Бензинът пред скок"

“Лукойл” спира, зареждаме от чужбина

Бензинът се готви за скок, след като рафинерията в Бургас спира. Лицензът на "Лукойл Нефтохим" бе отнет, защото компанията не е сложила измервателни уреди за контрол от митниците. Крайният срок за това изтече още на 26 юни. Ако не се стигне до споразумение, ще се наложи внос от чужбина. В Румъния обаче горивата са с по-високи цени, отколкото у нас. Увеличение ще има, въпросът е с колко, опасяват се превозвачи. Самолетите на основните български летища пък имат керосин само за два дни. На гориво от "Лукойл" разчитат МВР и много държавни фирми като железниците, както и столичната Спешна помощ и градският транспорт. Законът е еднакъв за всички, отсече Бойко Борисов. Той обясни, че днес е последната възможност кабинетът и "Лукойл" да се договорят за график, по който рафинерията да се върже с митниците.

Криза за горива няма да има, 420 фирми внасят от чужбина, увери вицепремиерът Симеон Дянков.

в. "НОВИНАР"

"Спасителите на плажа търсят помощ от полицаи по бански"

Спешно да бъде създадена плажна полиция, която да въдворява ред на плажа и да санкционира нарушителите. За това настояха водните спасители от Варна. Шефът им Георги Есов и неговите колеги се оплакаха, че туристите не се съобразяват със заръките на спасителите и често налитат на бой, когато някой се опита да влее разум в действията им. Летовниците правели каквото си искат и излагали на риск живота си.

Затова варненските спасители смятат, че "е крайно време да се обособи структура към МВР, която да работи по плажовете". Освен това спасителите призовават всеки, който не съобразява поведението си с вдигнатия флаг, да бъде глобяван с 50 лв.

„Ние, спасителите, сме с вързани ръце. Когато флагът е червен, тук става лудница. Свирим със свирката, привикваме хората във водата да излязат, а само след минута те пак са вътре. Нямаме начини да изкараме летовниците навън, не може насила. Затова трябват радикални мерки", призова Есов.

Особено недисциплинирани били руснаците, които често вдигали скандали при опит на спасителя да ги изкара от водата. Есов обаче е категоричен, че не е работа на спасителите да налагат глоби. "Само с въвеждането на сериозни санкции нарушителите могат да бъдат спрени и да бъдат спасени много човешки животи", обясни шефът на спасителите.

По думите му засега единственото, което спасителите могат да направят, е да раздават листовки с подробни обяснения за флаговата сигнализация, да свирят със свирката, да привикват летовниците вън от водата и да се карат с плажуващи скандалджии.

"Промяна задължително трябва да има, много животи могат да бъдат спасени", категоричен беше Есов. По думите му само за ден, в неделя, от смърт в морето са били спасени 19 души, и то само по курортите край Варна. Въпреки червения флаг мъртвото вълнение и предупреждението на спасителите те са влезли в морето.

в. "ДНЕВНИК"

"Държавата приложи закона спрямо „Лукойл”"

„Те имаха достатъчно време, за да предприемат действия по изпълнението на закона. Няма възможност за отсрочка.“

Ваньо Танов, директор на Агенция „Митници“

„Не съм притеснен за пазара на горива, тъй като има 420 вносителя. Големи-те фирми са еднакви пред закона и всички трябва да го изпълняват.“

Симеон Дянков, финансов министър

„Ще бъде дадена евентуална oтсрочка.“ „Всякакви спекулации с приятелство-то ми със Златев трябва да се забра-вят. Налагаме държавността така, както сме обещали пред избирателите.“

Бойко Борисов, премиер

„Ние сме законопослушни, изпълняваме указанията, в авариен режим на работа сме и за момента спираме“

Валентин Златев, генерален директор на „Лукойл България“

в. "КЛАСА"

"Кредитите на бизнеса вече са по-евтини отпреди кризата"

Лихвите за ипотечни заеми също продължават да падат

Кредитите за бизнеса станаха по-евтини, отколкото бяха преди кризата. Според статистиката на Българската народна банка (БНБ) за юни лихвените проценти при всички видове заеми за компании до и над 1 млн. евро са по-ниски, отколкото през същия месец на 2008 г. Така в края на полугодието най-изгодни за бизнеса са били заемите над милион евро. Дружествата, изтеглили крупни супи с повече от шест нули в лева, са спестили 1.58 на сто от лихвата спрямо същия месец на 2008 г. до 8.16%. Отпусканите в евро средства пък са били с 0.36 на сто по-евтини до 8.04%. Данните показват, че по-малките бизнес кредити под милион евро също са излизали по-евтино, като през юни договорите в лева са били с лихва от 9.54 на сто или с 0.6 процентни пункта по-ниски, а тези в евро с 0.14% до 8.59 на сто.

Въпреки че лихвените нива са по-ниски от предкризисния период, явно бизнесът все още не смее да тегли средства от банките. Това се потвърждава и от данните на централната банка, които излязоха преди дни и отчетоха минимален ръст на фирменото кредитиране за пореден месец. Отпуснатите заеми към бизнеса в края на юни са били за 928 млн. лв., което е минимален ръст от 4.1% на годишна база. Освен това делът на необслужваните и преструктурираните заеми на компаниите все още е най-голям в банковата система. Те са 5.008 млрд. лв. от общо 8.25 млрд. лв., като само за месец увеличението бе с 219 млн. лв.

Както при бизнеса и в сегмента на жилищното кредитиране, заемите са по-евтини или на нивата отпреди кризата.

в. "ДУМА"

"Невменяемост"

Таня Джаджева

Когато извършител на престъпление официално е признат за невменяем, това е основание за освобождаване от отговорност.

Пълната политическа невменяемост обаче не може да бъде нито оправдание, нито основание за освобождаване от отговорност.

в. "СЕГА"

"Правителството се заигра с лиценза на "ЛУКойл""

Ралица Пейчева, Румяна Гочева, Наделина Анева

Конфликтът между Агенция "Митници" и "ЛУКойл Нефтохим" вчера навлезе в нова фаза, след като за първи път в своята история рафинерията се оказа без лиценз за производство и търговия с горива. Това принуди компанията да започне да спира мощности и да прекрати доставките за пазара, а представител на руския собственик изрази изумление от действията на българското правителството. БСП нарече случващото се "театър", а десните приветстваха "войната" срещу монополиста и пожелаха тя да бъде доведена до край. Вчера следобед обаче премиерът даде знак, че е възможен компромис.

До налагането на най-тежката санкция се стигна, след като "ЛУКойл Нефтохим" не монтира в предвидения в закона срок - 26 юни, задължителните измервателни уреди, които трябва в реално време да подават информация на митниците какви количества петрол влизат за преработка и какви горива излизат на пазара - вътрешния и за износ. Тази информация е важна за контрола върху плащаните ДДС и акцизи. Шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов неотдавна обяви, че всички други петролни фирми са монтирали уредите и ако някъде се случват данъчни нарушения, това може да е само в рафинерията. Танов намекна още, че е доста съмнителен експортният бум на рафинерията през първите три месеца на годината, когато износът се е увеличил с почти 50%. Той допусна, че изнесените горива може да се връщат и продават в България, като така се спестяват ДДС и акциз. Затова в средата на юли мобилни екипи митничари обсадиха рафинерията и започнаха да следят пътя на всеки литър гориво, а Танов заплаши с отнемане на лиценза. Миналия петък бе проведена спешна среща при финансовия министър Симеон Дянков, на която шефовете на "ЛУКойл Нефтохим" обявиха, че могат да инсталират измервателните устройства едва до края на годината, защото били нужни големи инвестиции. Вчера обаче бяха отнети лицензите на данъчните складове на "ЛУКойл Нефтохим" и нефтения терминал Росенец. "В петък ситуацията изглеждаше по-различно. Смятахме, че е постигната договорка с митниците за отсрочка до края на годината за монтиране на уредите", коментира изненадано пред РИА "Новости" говорителят на "ЛУКойл" Дмитрий Долгов. Той твърди, че са научили за хода от медиите и че ръководството на компанията е в София за преговори с правителството.

Вчера сутринта министърът на финансите Симеон Дянков се срещна в присъствието на Ваньо Танов с главния надзорник на "ЛУКойл Нефтохим" Валентин Златев, за да обсъдят положението. "Ние сме законопослушни, изпълняваме указанията, привели сме рафинерията в авариен режим на работа и предстои спирането й", коментира след срещата Златев. Не стана ясно обаче защо компанията не е спазила сроковете. Наредбата за уредите бе приета през февруари 2010 г., после петролните фирми я обжалваха в съда, но Темида не уважи жалбата им и всички без "ЛУКойл Нефтохим" изпълниха разпоредбите. Преди седмица шефът на управата на рафинерията Михаил Андронов обяви, че компанията още в началото на 2010 г. е започнала програма за монтиране на уредите на обща стойност 11.5 млн. долара по съгласуван с митниците график. Не стана ясно защо графикът се простира зад законовия срок. Не е известно и дали "ЛУКойл" ще обжалва решението на митниците.

"Сега въпросът е докога ще остане затворен "ЛУКойл Нефтохим" - до края на годината или ще успеят малко по-рано да си поставят измервателните уреди", коментира Ваньо Танов. Митничар №1 смята, че рафинерията може до 2-3 месеца да постави уредите и да ги свърже онлайн с Агенция "Митници". Тогава лицензът може да бъде върнат.

Премиерът Бойко Борисов отначало също зае твърда позиция. Вчера сутринта той припомни, че рафинерията е предупредена още преди месец какви действия ще бъдат предприети, ако не монтира уредите. "Имахме два варианта - или да не приложим закона, или да го приложим така, както винаги сме казвали - за всички, няма значение - малки или големи. Предупредихме няколко пъти, фактът е налице", обясни той. Следобед обаче смекчи тона и обясни, че днес ще има нова среща с финансовия министър, на която "ЛУКойл" трябва да даде график и отговор дали могат да поставят измервателни уреди в рамките на два месеца. Не стана ясно дали ако рафинерията поеме такъв ангажимент, лицензът й ще бъде върнат, въпреки че няма да е спазила изискванията на закона.

"Без лиценз складовете на "ЛУКойл" няма да могат да внасят и изнасят продукция", обясни митничар №1. Рафинерията може само да преработи наличния петрол, без обаче да пласира продуктите, не може и да доставя нова суровина. Освен това ще трябва да плати накуп налозите за всички горива на своя територия. По принцип фирма, която има лиценз за данъчен склад, е длъжна да внесе акциза и ДДС чак когато стоката тръгне към пазара. Но тъй като нефтохимът е останал без лиценз, губи привилегирования режим "отложено" плащане и трябва да внесе данъците веднага. Точно затова в момента митничарите правят инвентаризация и до 2-3 дни ще е ясно какви са количествата горива и какви суми трябва да внесе за тях "ЛУКойл Нефтохим" в бюджета. Според експерти от финансовото министерство става дума за десетки милиони левове.

Отнемането на лиценза на бургаската рафинерия означава, че всички горива у нас вече трябва да се доставят от чужбина. Засега не се наблюдава поскъпване на горивата по бензиностанциите. Според митниците "ЛУКойл" държи около 40% от пазара на горива у нас.

Вчера и Танов, и министър Дянков бяха категорични, че дефицит и драми с горивата няма да има.

в. "ПАРИ"

"Най-после по правилата"

След поредица от жестове към единствения производител на горива в България държавата реши да спази закона и спря “Лукойл” заради неизпълнение на изискването за свързване на складовете с митниците. Търговци прогнозират поскъпване на горивата, но не и дефицит

в. "ТЕЛЕГРАФ"

"Трактора кръстник на БГ мафията"

Скандалните разкрития за тартора на Октопода Алексей Петров и пипалата, които е пуснал в ъндърграунда и обществения живот на България, стигнаха отвъд Океана. Престижният американски ежедневник „Ню Йорк таймс" публикува напоителна статия, в която описва Трактора като кръстник на българската мафия и подчертава, че кабинетът „Борисов” е изненадал всички и е създал чувство за ново начало, погвайки човек, считан за недосегаем.

Скандалните разкрития за тартора на Октопода Алексей Петров и пипалата, които е пуснал в ъндърграунда и обществения живот на България, стигнаха отвъд океана.

Престижният американски ежедневник „Ню Йорк таймс" публикува обширна статия, в която описва Трактора като кръстник на българската мафия и подчертава, че кабинетът „Борисов" е изненадал всички и е създал чувство за ново начало, погвайки човек, считан за недосегаем.

В материала под заглавие „Законност и ред по български" се посочва, че в началото на миналата година премиерът Бойко Борисов е обявил тържествено война на кръстниците на организираната престъпност у нас и е стартирал операция „Октопод", при която бяха арестувани Алексей Петров и аверите му. „Целта на операцията беше да обезглави престъпната мрежа, която беше толкова огромна, че пипалата й се простираха навсякъде в българското общество", подчертава вестникът, като окачествява акцията като „едно от най-изявените усилия на България да се справи с босовете на рекета, проституцията и отвличания-

та". „Ню Йорк таймс" описва детайлно ареста на Трактора и посочва, че макар Петров по-късно да беше пуснат от съда първо под домашен арест, а след това срещу подписка, срещу него има редица обвинения за тежки престъпления. След тях, макар съдът по-късно да е пуснал от килията Алексей Петров първо под домашен арест, а след това срещу най-леката мярка - подписка, срещу бившата барета са повдигнати редица обвинения за тежки престъпления. Те са за рекет, изнудване, организиране и ръководене на престъпна група, опит за убийство, източване на ДДС, пране на пари и източване на „Кремиковци". Обвиненията обаче не са повлияли много на бабаитлъка му, подчертава американският ежедневник и информира, че сега Трактора планира да се кандидатира за държавен глава и да се впусне в президентския вот наесен.

В процеса на проучването за статията журналист на „Ню Йорк таймс" се е срещнал и със самия Алексей Петров, като посочва, че през цялото интервю Трактора е въртял пръчка с пластмасов октопод, залепен на върха й, и упорито е отричал обвиненията срещу него. „Ако бъде осъден, Петров -бивш шампион по карате и агент на контраразузнаването, ще бъде първото голямо име, което ще отиде в затвора

като бос на организираната престъпност в страната", обобщава вестникът, като цитира данни на Центъра за развитие на демокрацията, според които пазарът на дрогата у нас генерира годишно 124 млн. долара, а пазарът на плът 168 млн. долара. Още при ареста на Петров стана ясно, че той е държал по-голямата част от бизнеса с

проститутки в София. В статията е цитиран и адвокат Йонко Грозев от Центъра за либерални стратегии, който посочва, че допреди ареста на Трактора му се е носела славата на човек, с когото не трябва да се заяждаш. „Ако имаше изненада, след като това правителство дойде на власт, то беше, че реши да се заяде с Петров", подчертава вестникът, позовавайки се на думите на Грозев.

в. "МОНИТОР"

"Акция „Оборот” извади 50 млн. лева от кашони"

НАТАЛИЯ ФИНАШКОВА

Данъчни и прокурори щурмуваха 3 култови заведения в столицата

Закопчаха собствениците на БИАД и „Джим Бийм” за неплатени налози

Над 50 млн. лева, скрити в кашони, бяха извадени на светло при спецакция на МВР, Софийската градска прокуратура и МВР. Парите идвали от укрити обороти на

лъскави нощни клубове в София


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Всички случаи на салмонелоза във Варненско са в детски градини
Днес, 17 Юни 2024 13:16
Всички 25 случая на салмонелоза от миналата седмица във Варненско са в детски градини. Това каза за Moreto.net началникът на отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ д-р Анка Баева. Става дума за 20...
Използвали ли са древните египтяни операция за лечение на рак на мозъка?
Днес, 17 Юни 2024 13:03
Древните египтяни може би са се опитвали да лекуват рак с операция преди повече от 4000 години, разкри проучване. Констатациите бяха публикувани през май в списанието Frontiers in Medicine и допълват...
ПП-ДБ няма да участва в преговорите за правителство с мандат на ГЕРБ-СДС
Днес, 17 Юни 2024 12:50
ПГ на ППДБ няма да участва в преговорите за съставяне на правителство, съобразявайки се с волята на избирателите и ще бъде силна проевропейска опозиция, става ясно от официално писмо, с което от ПП-ДБ...
Китай започва антидъмпингово разследване на вноса на свинско месо от ЕС
Днес, 17 Юни 2024 12:38
Китай започна антидъмпингово разследване на вноса на свинско месо от Европейския съюз, като това е пореден ход в тлеещото търговско напрежение между Пекин и Брюксел, съобщава Блумбърг. Китай е най-големият...
Коста Стоянов: Няма дори задание за проектиране ремонта на Аспарухов мост
Днес, 17 Юни 2024 12:24
Към момента няма дори задание за проектиране ремонта на Аспарухов мост, въпреки че бяха осигурени 150 хил. лева за целта. Това каза във Варна Коста Стоянов от „Възраждане", който ще бъде народен представител...
Още месец забрана за износа на инсулин у нас
Днес, 17 Юни 2024 12:05
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед за забрана износа на инсулини и аналози, и други понижаващи кръвната захар лекарства. Още месец - до 17 юли, няма да могат да бъдат изнасяни...
Близо 30 000 са лекарите у нас на основен договор в болниците
Днес, 17 Юни 2024 11:53
В края на 2023 г. в страната функционират 341 заведения за болнична помощ с 55 724 легла. В сравнение с предходната година броят на заведенията остава непроменен, а леглата в тях се увеличават с 1 017,...
Софийски университет "Св. Климент Охридски" гостува днес във Варна
Днес, 17 Юни 2024 11:42
Софийски университет "Св. Климент Охридски" гостува във Варна с представяне на своите филологически специалности, посветени на културите на Европа, Азия, Африка и Америка. Днес, 17 юни, от 18.00 ч....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.4 + 1.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook