Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Проф. д-р Искрен Коцев: Агресиите към черния дроб може да се усетят твърде късно

Понеделник, 25 Юли 2011 11:46
Източник: Черно Море   
Сн.: Стандарт
Световната гастроентерологична организация обяви тази година 28 юли за ден за борба срещу хепатита. Оказва се, че черният дроб непрекъснато е атакуван от много страни, за което често разбираме много късно.

Агресията, на която е подложен този жизнено важен орган на човешкото тяло определи темата на нашия разговор с проф. д-р Искрен Коцев, д.м.н., ръководител на клиниката по гастроентерология към УМБАЛ”СВ. Марина”.


- Увеличават ли се чернодробните заболявания?

- Заболяемостта от остри и хронични чернодробни болести нараства като цяло, а като структурата се променя. Най- голям проблем у нас са хроничният хепапит В, хроничният хепатит С, алкохолният хепатит, неалкохолният стеатохепатит, чиято честота нараства и чернодробната цироза. От една страна те представляват проблем, който може да доведе до чернодробна недостатъчност и необходимост от трансплантация, но от друга страна има възможности за тяхната профилактика и лечение.

- На кое място се нареждат чернодробните заболявания?

- Ако ги наредим като честота, след сърдечно-съдовите, онкологичните се нареждат болестите на гастроентерологичния тракт, сред които чернодробните са важна и съществена част и тя непрекъснато се увеличава. Намаляват, обаче хроничният и изобщо хепатит В във връзка с програмата за ваксиниране, която страната ни прилага вече 20 г. Всички новородени се ваксинират и се надяваме, че с годините осезаемо се падне честотата на хроничния хепатит В, защото той все още е на първо място. Обхваща 5% от възрастното население или всеки седми - осми е носител на този вирус. Това прави армия от инфектирани хора, които могат да имат съответни усложнения.

- При французите, като всеизвестни любители на виното, болесттите на черния дроб са №1, при нас нарастват ли в резултат употребата на алкохол?

- Наистина във Франция този процент бе доста висок, достигаше 4% от населението, но това бяха данни от преди 50-60 г., от тогава насам той непрекъснато намалява и сега е значително по- нисък. За чернодробните заболявания основен дял има алкохола, но тенденцията за намаляване на употребата му е налице в целия свят и най-вече в САЩ и Европа. В нашата стрна обаче няма такава тенденция, дори се отчита увеличаване на консумацията на алкохол. Ние сме единствената страна в ЕС, в която има домашно производство на алкохол, в голямата си част нерегламентирано, което допринася за увеличаване на консумацията му. Безспорно сме на първо място в ЕС. Докато в Европа навсякъде се започва от 20-25 милилитра концентрирана напитка, то у нас обичайното начало е 100 милилитра и нагоре. Става дума за едно минимално количество, което едва ли не се приема за полезно. В ЕС то е сведено до 20 милилитра и по-ниско, смята се че 10 милилитра на ден е безопасно в известни граници. Това прави 25 гр. концентрат, 100 гр. вино и 200 гр. бира.

- А има ли безопасни количества, защото битува мнението, че 50 гр. ракия или водка на ден е полезно за сърцето?

- Безопасното количество е нула. Спекулациите, че червеното вино е полезно идва от там, че червеното грозде наистина съдържа важен антиоксидант- етрератол, който е полезен за съдовете, но алкохола освен леко разширяващо въздействие, друго полезно свойство няма. Според мен това е мит- от самия алкохол няма полза. Полезен е оксиданта в червеното вино, който може да се ползва като грозде или таблетки и не е задължително да се поема с виното. Иначе количеството, което се толерира е една напитка дневно за жена и до две - за мъж и то най-много.

- До какво е опасна редовната употреба на алкохол?

- Алкохолът деструктира човешкия геном, ДНК и в този смисъл съучаства в канцерогенезата на различните образования на рака – на хранопровода, стомаха, дебелото черво черния дроб и др. На второ място той уврежда органите, с които влиза в съприкосновение, като тук влиза и панкриаса, а в големи количества уврежда и нервната, сърдечно съдовата система, сърцето и изобщо не остава незасегнат орган. Проблемът е там, че може да се започне от безопасно количество, но привикването изисква постепенно повишаване на дозата. Станахме свидетели на непоносимостта на американската и европейската цивилизации към тютнопушенето, смятам че ще се получи подобно нещо, макар и по- трудно, по-бавно и към употребата на алкохол.

- Кои са другите причинители на чернодробните болести?

- След алкохола на второ място са хепатитните вируси – В и С и в по-малка степен - А .

- Как може човек да се предпази от хепатитните вируси?

- От хепатитния вирус В може да се предпази като се ваксинира, после през 7- 10 г. трябва да се реваксинира. Такава ваксина масово се прави на всички новородени след 1992 г. (преди това липсваше у нас, пък и откриването й стана през 80-те години).

- Какво ще препоръчате на родените преди 1992 г.?

- При възрастните хора основният начин на заразяване е по половия път. Затова би трябвало преди полова зрялост всеки да се ваксинира, после естествено е да се спазват правилата на безопасен секс. Другият начин за предаване на заразата е при някои манипулации, които нарушават целостта на кожата или лигавицата. Например, при татуиране и някои медицински операции с некоректно стерилизирани средства. При наркоманите заразата с хепатит С става с използването на едни и същи спринцовки. За хепатит С няма ваксина, но и там също има начини за предпазване- недопускане увреждането на кожата и лигавицата с нестирилни инструменти, добър подбор на лекуващ стоматолог, който използва съвременна стерилизационна и дезинфекционна техника и разбира се, чрез недопускане на наркоманията. До 80% от наркоманите са положителни на хепатит С.

- Какви други опасности дебнат черния дроб?

- Другите агресори са начинът на живот и начинът на хранене. Не бива да забравяме че нашия живот зависи от метаболизма, който става с обмяната на веществата. А централният метаболичен орган е черният дроб. Всяко нещо, което приемаме минава под една или друга форма през него. В този смисъл при бързото напълняване или отслабване черният дроб се натоварва и страда. Също и от нерационалното хранене, натоварването с въглехидрати, захари, мазнини, консерванти, антибиотици, медикаменти и др. Израз на това натоварване са тъй нар. неалкохолни мастни чернодробни болести, които зачестиха през последните 15-20 г. в целия свят, а вече и у нас. Това са чернодробната стеатоза - първа степен, неалкохолния стеатохепатит и в крайна степен възможно е да се стигне до чернодробна цироза, а в някои случаи и до чернодробен рак. В случая става дума за хора, които не употребяват алкохол, но при които е на лице метаболитен синдром. Той е една друга съвременна епидемия, свързана със слабото физическо натоварване и с начина на хранене, например 1 или 2 пъти дневно, при нормално 3 или 4 пъти. Като се прибави и небалансираното хранене с повече въглехидрати, мазнини, някои вродени и външни вредни фактори, всичко това води до натоварване на метаболитната система на човека и до развитие на метаболитен синдром.

Проявява се резистентност към инсулина, този растежен хормон, който вкарва глюкозата в клетката за да се отдели нужната енергия за жизнените функции. Тогава човек се храни но не усеща засищане, приема по- голямо количество храна, стига се и до опасност от развитие на захарен диабет, повишен холестерол. Един прост начин човек да види дали рисков към метаболитния синдром е като измери талията си на равнището на пъпа. Рискови са тези, които имат над 88 см талия при жените и 102 см. при мъжете.

Другия съвременен агресор на черния дроб са медикаментите, които широко се използват и без лекарско предписание. Сред тези медикаменти, които масово се използва по света, но са с изключителен риск за черния дроб, това е парацетамолът. Въпросът е за дозата. Терапевтична доза на парацетамола е близка до токсичната, която е 5 грама ( 10 таблетки) на ден. Това например е най- честата причина за острите чернодробни болести във франция. У нас също вече имаме такива случаи, защото парацетамолът се продава под най- различни форми, съдържа се в много лекарства. Когато човек иска бързо да се излекува и взема от всичките по едно рискува може да се окаже,че е в един ден погълнал 10 таблетки, което е токсичната доза за черния дроб. Има и други лекарства- агресори на черния дроб, които се използват - анаболни хормони, медикаменти, свързани с лечението на артериалната хипертония, комбинацията от различни лекарства и т.н. Разбира се, когато се прави под лекарски контрол и се следят съответните показатели, риск няма. Но при самолечението той е голям. Друг подобен агресор са чуждите за организма вещества, които се поставят в различните храни – овкусители, консерванти, всичките тези Е-та, също са агресия към черния дроб. Допълнително агресия внасят и билките, когато се използватн нерегламентирано, нещо което се шири у нас. Има доста такива случаи при някои видове китайски билки. Друг много опасен агресор мога да бъдат гъбите.

- В заключение, какво ще ни посъветвате?

- Искам да добавя, че черният дроб при своите увреждания не алармира. Той не дава никаква симптоми, няма болка, тежест, няма пробождания. Тогава, когато проличи, вече е в стадия на чернодробната цироза или чернодборобния рак, тоест много късно. Цялата верига увреждания следва своя ход независимо кой е началният агресор и ако своевременно не се открие и лекува стига накрая до чернодборния рак. Това, което искам да отбележа и което е повода за обявения световен ден за борба с хепатита е, да се разчере от повече хора - черният дроб не дава симптоматика в своите ранни стадии, а когато се проявят вече е много късно. Затова е добре ежегодно всеки без да има никакви оплаквания да проверява своя черен дроб чрез личния си лекар, да си направи клиничен преглед, ехография, която е безвредна, изследване на кръвта. Налага се да се проверят и антигените на хепатит В и С тъй като ние сме една от рисковите страни в които тези заболявания са чести. Лично аз си правя ежегодно изследване без да имам някаква симптоматика. Времето от началния агресор до заболяването на черния дроб може да е 20 г. и тази отдалеченост пречи на ефективната профилактика. Друго което човек трябва да има предвид, за да предпази черния си дроб, е да стане въздържател.

- На какво равнище е лечението на чернодробните болести у нас?

- Български, в частност и варненски хепатолози имаме заслуги към въвеждането на някои съвременни медикаменти в Америка и в Европа. Ние лекуваме успешно хепатит С, неалкохолния стехепатит, чернодробната стеатоза, медикаментозните и токсични увреждания на черния дроб. България вече има възможност за чернодробна трансплантация като по този въпрос усилено се работи и във Варна. Всичко това свързано с диагностиката и лечението може да е тема на друг разговор.

Коментари
17:29ч. 29 Юли 2011 #8
Виктор
Знаеш ли, колкото по-малко лекари има - толкова по-здрави са хората. И по-млади...
08:50ч. 29 Юли 2011 #7
jena50
От това което виждам разбирам, че изобщо нямате проблеми! Дано и така да бъде! Т.е. на Вас изобщо не ви трябва проф. Коцев. Между другото не един и два пъти преглежда БЕЗПЛАТНО /дори без ЗК/, пък колко ЧЕРЕН дявола само Вие си знаете!
08:58ч. 26 Юли 2011 #6
qdosanata
Не съм съгласна,че "световният" капацитет не може да е лекар за всеки и да преглежда към здравна каса! Все пак той е завършил образованието си тук-в нашата държава и ние сме го платили, нали така!!! А, това за морала-те май нашите лекари вече даже и не помнят какво е това !!!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Великденски намаления за предстоящи събития на билетен център Българан
Четвъртък, 25 Април 2024 08:16
Празнична промо кампания "Смях за всички" ще се проведе във Варна от 24 април до 30 април, включително от 11.30 до 18.00 часа на билетен център "Българан" (Ул. Братя Шкорпил 33). В указания период всеки...
Zucchero идва с новото си световно турне във Варна тази събота
Днес, 26 Април 2024 11:32
Тази събота, 27 април, световноизвестния Zucchero пристига с новото си световно турне "Overdosed Amore World Wild Tour" с много енергия и настроение във Варна, където в Двореца на културата и спорта...
Еманюел Макрон: Нашата Европа днес е смъртна
Днес, 26 Април 2024 14:56
Европейският модел е изложен на риск да бъде унищожен от съперничеството между САЩ и Китай и следващото десетилетие ще бъде решаващо за неговото оцеляване, предупреди френският президент Еманюел Макрон...
Министър Милошев във Варна: Дивото къмпингуване е основен проблем по Северното Черноморие
Днес, 26 Април 2024 14:43
Дивото къмпингуване се очертава като основен проблем по Северното Черноморие. Това каза във Варна министърът на туризма Евтим Милошев след среща с представители на туристическия бранш и на институциите...
Безплатни ваксини срещу коклюш на всички бременни от 27 до 36 гестационна седмица
Днес, 26 Април 2024 14:30
Здравното министерство ще осигури безплатни ваксини срещу коклюш на всички бременни от 27 до 36 гестационна седмица, без оглед дали имат здравни осигуровки, това стана ясно по време на брифинг с участието...
Всеки пети у нас е бил под прага на бедност през 2023 г.
Днес, 26 Април 2024 14:18
През 2023 г. линията на бедност общо за страната e 637.92 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на...
Училище „Захари Стоянов“ чества своя 55-годишен юбилей
Днес, 26 Април 2024 14:04
С тържествен концерт под наслов "Чудесата на познанието", посветен на годишнината на училището, ОУ "Захари Стоянов" ще отбележи днес своя 55-и рожден ден, съобщават от там за Moreto.net ...
Какво време ни очаква в събота по Черноморието
Днес, 26 Април 2024 13:51
През нощта ще бъде предимно ясно с разкъсана висока облачност. Почти тихо време с минимални температури между 5° и 10°, в София - около 5°. Сутринта ще е предимно слънчево. Около обяд над Западна България,...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
5.3 + 3.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook