Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Фидосова: Станишев да е спокоен, през октомври никой не ходи на море

Четвъртък, 14 Април 2011 10:54
Източник: Monitor.bg   
Сн.: Monitor.bg
- Г-жо Фидосова, защо се получи такъв голям спор между партиите относно датата за провеждане на изборите и очаквано ли беше това за вас?

- Още когато изработвахме Изборния кодекс и подготвяхме текстовете за провеждането на двата вота с оглед на спецификата и сложността по организацията, коментирахме с колегите, че трябва да бъде избрана най-ранната дата. Затова поставихме и един по-ранен срок за сформирането на ЦИК - сега е до края на април. Така ще има достатъчно време да бъдат изготвени всички образци на документите, да се приготвят методическите указания и всички да могат да се запознаят с тях. Лично за себе си не съм си представяла до преди два дни, че тази дата за изборите може да предизвика подобни спорове. Като направим някои изчисления, най-ранната дата се определя в зависимост от деня, когато изтича мандатът на президента съгласно член 93 от Конституцията. Според него изборите се провеждат не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца от прекратяването на правомощията на държавния глава. Тъй като полагането на клетва е 19 януари, ние предложихме 23 октомври. Ако изборите бъдат проведени тогава, то балотажът ще бъде на 30 октомври. Това означава, че общинските избирателни комисии ще се произнесат някъде след шест дни и ще са готови с резултатите. Заедно с ЦИК са им необходими между 8-14 дни, което означава средата на ноември. Имаме 14-дневен срок по закон, според който областният управител свиква първото заседание в общинските съвети. Там се полага клетва и тогава кметовете и общинските съветници ще могат да изпълняват функциите си. Знаете, че през декември има голяма коледна ваканция и работните дни са малко. Затова остават само около 15 дни, през които тези хора ще могат да сформират екипите си, да приключат годината и да се изплатят заплати на общинските служители. Ще трябва да се подготви и рамката на бюджета за следващата година. В парламента през това време също приемаме пакета данъчни закони, за което е важно да се чуе и становището на общините. Някои ще възразят и ще кажат, че продължават да работят действащите кметове, докато не встъпят в длъжност новите. Кажете обаче кой градоначалник ще работи в такъв период, истината е, че се получава луфт. Така ще блокираме работата на общините и те няма да могат да приключат нормално годината, това ще бъде проблем на всички.

- Как приемате аргументите на някои партии, че изборите трябва да са по-късно, за да приключи кърската работа и да мине празникът на Св. Димитър.

- Бях изумена от изказването на г-н Лютви Местан, който каза, че предлага дата 30 октомври не за друго, а защото по традиция изборите трябвало да станат след деня на Св. Димитър. Вярно е, че това е много голям християнски празник, но той е през седмицата. Затова питам г-н Местан защо след като през 2006 година Св. Димитър отново се честваше на 26 октомври, подкрепиха предложението на БСП изборите да се проведат на 22 октомври? Също така бях потресена от изказването на г-н Сергей Станишев, който заяви, че тогава хората все още ще бъдат в отпуск и са на море, че децата се връщали да започнат училище, че кърската работа няма да е приключила. Кои деца не са на училище, след като влизат в класните стаи на 15 септември? Ако вотът е на 23 октомври, кампанията започва на 23 септември. Някой сега може да обвърже това със Септемврийското въстание, но не сме искали да правим някаква аналогия, повярвайте. А кой ходи на море през октомври? За мен това е напълно несериозен аргумент. Що се отнася до кърската работа, не знам дали г-н Станишев има представа кога се прибира реколтата от есенните култури. На 23 октомври никой не бере нито царевица, нито грозде. Единственото, което може да се прибере през този месец, това са зелките. Като човек от провинцията съм запозната с тези неща. Мога да ви покажа и стенограма от заседание от 27 юли 2006 година. Виждате, че имаме същия казус. Тогавашният председател на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков прави предложение вотът да се проведе на 22 октомври. Мотивите им са, че хората са приключили селскостопанската работа. Какво се промени оттогава насам, дали климатът?

- Президентът Първанов прие ли аргументите ви?

- Той ни изслуша. Ние бяхме първи на консултациите и затова г-н Първанов поиска да чуе мотивите на всички партии, което е нормално. Също така уточни, че се надява да постигнем съгласие помежду си. Но не може преди 5 години да твърдиш нещо и сега да се обръщаш на 180 градуса. Недопустимо е.

- Тогава коя е истинската причина според вас?

- Направих си труда да се поровя и вижте на какво се натъкнах. На 29 октомври Турция чества най-големия си национален празник. От 6 до 9 ноември пък следва Курбан Байрама, като тогава в Турция има четири почивни дни. През 2010 година почивните дни са били общо девет. По това време в Турция не работят никакви учреждения. Сега е същата ситуация. Извинявайте, но това е най-таченият празник от мюсюлманите. Все едно ние да провеждаме вот на Коледа или на Великден. Това е нечестно спрямо тези хора, които трябва да се видят със семействата си, а не да бъдат занимавани с избори. Не е редно. Притеснява ме още нещо - на 29 срещу 30 октомври се сменя времето и стрелките се връщат с един час назад. Представете си тогава да е първият ден на вота. В колко трябва да отворят секциите?

- Склонни ли сте все пак да отстъпите?

- Какво означава да отстъпим? Напротив, ще защитаваме тезата си до край. Няма да заставаме зад скритите мотиви на определени хора. Ако направим изборите на 6 ноември, първата дата за балотажа е на 13 ноември. ЦИК ще излезе с резултатите в края на месеца и това означава, че кметът на съответната община само за няколко дни ще трябва да приключи годината. Как ще стане това? Уведомиха ме, че над 55 общини са със запорирани сметки. И сега им е достатъчно трудно.

- Казахте, че обсъждате три имена за президентските избори. Може ли да дадете повече подробности и възможно ли е да се появят още номинации?

- Да, за момента наистина обсъждаме три кандидатури. Чисто хипотетично е възможно да се появи и друго име, но смятам, че сегашните са достатъчно разпознаваеми лица с управленски опит. Те са добре познати в структурите ни и сред симпатизантите ни. Според мен всеки от тях има шанс да спечели битката за президентското и вицепрезидентското място. На който и от тях да се спрем, мисля, че ще излъчим един достоен кандидат за държавен глава, който ще излезе от партийната рамка и ще бъде достоен президент за всички българи.

- В местните ви структури премиерът Борисов ли получава най-голяма подкрепа?

- Не искам да коментирам имена. Вярно е, че премиерът Борисов има изключителна подкрепа. Няма човек в нашите структури, който да е изразил негативно отношение спрямо него.

- Кое наложи да пишете оценки на министрите?

- Те не са толкова на министрите. Това са оценки за работата им с техния екип. Мисля, че оценките ни са обективни. Но те са, от една страна, за премиера Борисов, за да може той да разбере мнението на парламентарната група. От друга страна, за да стигнат до всеки един министър, да види мнението ни за работата му. Тогава могат да потърсят причината защо някои имат оценка 4, а други - 5. Значи този, който е получил четворка, има какво да промени в начина на работа. По този начин помагаме, за да може там, където има проблеми, да се търси тяхното решение.

- Питам ви, защото напоследък се заговори за рокади в кабинета. Знам, че са в правомощията на премиера, но все пак това ли беше причината?

- Вярно е, че това е от правомощията на министър-председателя. Но поводът за тези оценки не са евентуални рокади. Никой няма да бъде освободен заради оценки. Няма двойкаджии. Има министри, които са с много високи оценки.

- Кои например?

- Не искам да посочвам имена. Но в моята анкета например най-ниската оценка, която написах, беше четворка. Дори си позволих да напиша мотивите си.

- Все пак по ваше мнение възможни ли са промени в кабинета на този етап?

- Не, смятам, че екипът е стабилен. Има играчи, които моментно се разконцентрират, може да са допуснали някаква грешка, но затова кабинетът е отбор, за да си помагат, и когато има спор, той да бъде решен. Само този, който не работи, той не греши. Но трябва, когато ти покажат пропуска, да си го признаеш и да си вземеш поука. Няма основание за промени, едно пипане води след себе си до други проблеми. Ето, вземете пример със здравното министерство. Премиерът Борисов също го заяви. Видяхте колко министри се смениха. Всеки започва отначало, има друг поглед върху нещата, трябва да се сработи с екипа. Всичко това бави целия отбор.

- Как ще коментирате, че от БСП заявиха, че ще обявят кандидатурата си за президент едва когато ГЕРБ огласи своята?

- Това беше другото, което ме изненада. Не може да не си поставяш цели за толкова важни институции, за такива постове, като президента, който е лицето на страната пред света. Това е пагубно за всяка партия. Как ще мотивирам нашите симпатизанти, ако им заявя, че нашата цел не е да спечелим изборите, а да създаваме проблеми на БСП? Това е несериозно.

сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Черно море допусна изненадваща загуба от Славия във Варна
Днес, 5 Април 2026 16:47
Черно море претърпя изненадващо поражение с 1:3 от Славия като домакин в мач от 28-ия кръг на Първа лига, с което на практика останаха без шансове за класиране в Топ 4. „Моряците“ изостанаха в резултата...
Връх Ботев с рекордна снежна покривка от 340 см
Днес, 5 Април 2026 15:59
340 см. е снежната покривка на първенеца на Стара планина връх Ботев. Това сочат данните на Националния институт по хидрология и метеорология към БАН за днешния 5 април. Снимки от снежната покривка публикуваха...
Цветница събра хиляди варненци пред храмовете с върбови клонки в ръка (снимки)
Днес, 5 Април 2026 15:18
Още от ранни зори големи опашки се извиха пред храмовете във Варна – десетки вярващи се стекоха на Цветница, за да почетат празника с благословени върбови клонки. Репортер на Moreto.net видя как варненци...
Оман и Иран обсъждат отварянето на Ормузкия проток
Днес, 5 Април 2026 15:08
Представители на Оман и Иран водят преговори за улесняване на преминаването през Ормузкия проток – ключов маршрут за корабоплаване и доставки на петрол, който в момента е затворен заради конфликта в Близкия...
С какво време ще започне седмицата по Черномеорието?
Днес, 5 Април 2026 14:27
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Ще духа слаб вятър от южната четвърт. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София – около 5°. Утре по Черноморието ще бъде предимно слънчево, в следобедните...
Отборът на Варненския свободен университет спечели националното състезание по наказателноправни науки
Днес, 5 Април 2026 14:09
Първо място в Националното студентско състезание по наказателноправни науки зае отборът на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с капитан Ванеса Драгнева и членове Елисавета Николова, Мария-Йоана...
Комодор Варна с три победи от три мача в елитнен турнир при U16
Днес, 5 Април 2026 13:15
Отборът на Комодор Варна постигна впечатляващо представяне в Турнир 8 от група „Елит“ при 16-годишните, след като записа три победи от три мача на басейн „Приморски“ във Варна. Възпитаниците на треньора...
Последен ден от благотворителната кампанията „Купи и дари“ във Варна
Днес, 5 Април 2026 12:30
Днес е последният ден от благотворителната кампания „Купи и дари“ във Варна. Всеки желаещ може да се включи, като закупи хранителни продукти с дълъг срок на годност – като ориз, боб, леща, захар, олио,...
Патриарх Даниил на Цветница: Да принесем вяра и добродетели, за да царува Христос в сърцата ни
Днес, 5 Април 2026 12:01
Вярващите трябва да принесат най-доброто от себе си – вярата, верността и добродетелите си, за да може Христос да царува в сърцата им. Това призова Даниил в празничното си послание по повод Цветница. Патриархът...
Митрополит Йоан отслужи тържествена литургия за Цветница във Варна
Днес, 5 Април 2026 11:34
На празника Цветница Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи Златоустова света литургия в Митрополитския катедрален храм Успение Богородично във Варна. В съслужение с него участваха духовници...
Проф. Кантарджиев: Няма риск от епидемия от морбили, важна е активната имунизация
Днес, 5 Април 2026 11:06
Бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести, проф. Тодор Кантарджиев, увери пред Нова телевизия, че въпреки нарастването на случаите на морбили в страната, засега няма признаци...
Един район без вода днес във Варна (обновена)
Днес, 5 Април 2026 10:38
Един район е без вода от сутринта във Варна, а причината е авария, съобщиха от ВиК-дружеството. Потърпевши са абонатите в част от местност "Траката". Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook