Децата са били на възраст под 2 месеца и все още не са били имунизирани.
Първият смъртен случай е от началото на месеца, а вторият - от 14 април. И двете бебета са били настанени първоначално в болницата в Кюстендил, след което са прехвърлени за лечение в столицата.
От пресслужбата на здравното министерство съобщиха, че министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев ще дадат информация за заболяемостта и регистрираните в страната случаи на коклюш на трибунка по време на днешното заседание в Министерския съвет.
Информация от РЗИ - Варна за заболяването коклюш и възможности за ваксинопрофилактика:
Коклюш е остра респираторна инфекциозна болест, която протича с характерна конвулсивна кашлица. Заболяването засяга предимно деца в различна възраст, но е особено опасно до 2 години поради възможност от ларингоспазъм, асфиксия и смърт.
Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин. Предава се по въздушно-капков механизъм. Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха.
Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.
Диагнозата се поставя след проведено лабораторно изследване. За изолиране на причинителя Bordetella pertussis в началото на заболяването от болния се взема назофарингеален секрет (за предпочитане сутрин на гладно). С по-висока чувствителност е изследването по метода PCR. Инкубационният период е средно 7-10 дни. В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.
Най-честите усложнения засягат дихателните пътища и централната нервна система. Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.
При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до мозъчно увреждане и дори до смърт.
Заболяването е опасно за кърмачета и деца в ранна детска възраст, неимунизирани срещу инфекцията.
През първото тримесечие на 2024 г. са регистрирани 16 случая на коклюш в област Варна, от които 13 са лица на възраст до 18 години.
Заболяването е ваксинопредотвратимо и след въвеждане на активната имунизация се наблюдава рязко спадане на заболяемостта, изменение в клиничното протичане и моделиране на епидемичния процес (наблюдават се по-леки форми на коклюш) и спад в леталитета. През 1957 г. е въведена ваксина срещу коклюш в Имунизационния календар на Република България.
Най-сигурният начин за защита срещу коклюш е пълната имунизация.
Съгласно Имунизационния календар на Република България - Приложение № 10 към чл. 20, ал. 1 от Наредба №15/12.05.2005 г. за имунизациите в Република България (последно изменение и допълнение ДВ. бр. 22 от 15.03.2024 г.), имунизации срещу заболяването
се прилагат още от първата година след раждането с три приема на шесткомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце, хепатит тип Б (Hexacima).
Провеждат се реимунизации през втората година с петкомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус
инфлуенце (Pentaxim) и през годината, в която се навършват 6 години с четирикомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит (Tetraxim).
В годината, в която се навършват 12 години, се прилага ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш (Boostrix).
Към настоящия момент ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш (Boostrix) е налична в аптечната мрежа. Възможно е да бъде поставена и на лица над 18-годишна възраст след консултация с лекар при несигурни данни относно имунизационния статус
и при наличие на медицински показания