В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6 ще е почти двумесечна, а апаратът ще трябва да кацне в басейна Aitken на Южния полюс на обратната страна на Луната.
Сондата Chang'e-6 трябва да вземе около 2 кг. проби от скали и почва и да се върне обратно на Земята.
Китай е първата страна в света, правеща подобен амбициозен опит.
Ракетата носител Long March-5 бе изстреляна от космическия център за изстрелване Wenchang на южния остров Хайнан.
На борда на сондата освен китайска апаратура за изучаване на Луната има такава и на Франция, Италия, Пакистан и Европейската космическа агенция за изучаване на Луната.
Достигането до лунната орбита ще отнеме 4 до 5 дни. Очаква се сондата да се приземи на луната в началото на юни.
След това сондата ще прекара 2 дни в изкопаване на 2 килограма проби, преди да се върне на Земята.
Според Ге Пинг, заместник-директор на Програмата за изследване на Луната и космоса на Китайската национална космическа администрация (CNSA), научната стойност на Chang'e-6 се крие в геоложката възраст на басейна Aitken. Според неговия екип тя е около 4 милиарда години, много по-стара от пробите, върнати преди това от СССР и САЩ, които бяха на около 3 милиарда години, както и пробите на 2 милиарда години от Chang'e-5.
Освен че разкрива нова информация за небесното тяло, което е най-близо до Земята, Chang'e-6 е част от дългосрочен проект за изграждане на постоянна изследователска станция на Луната, ръководената от Китай и Русия, наречена Международна лунна изследователска станция (ILRS).
Изграждането на такава станция би предоставило предимство за Китай и техните партньори в стремежа си за изследване на дълбокия космос. Wu Weiren, главен създател на китайския проект за изследване на Луната, по време на Китайската космическа конференция през 2024 г. миналия месец заяви, че "основен модел" на ILRS ще бъде построен до 2035 г.
От Reuters припомнят още, през 2018 г. чрез Chang'e-4 беше възможно първото безпилотно кацане на Китай на Луната, също от другата ѝ страна. През 2020 г. с Chang'e-5 китайците отбелязаха първия случай, в който хора извличат лунни проби от 44 години насам. Допълнително, Chang'e-6 може да направи Китай първата страна, която е успяла да извлече проби от "скритата" страна на Луната.
Мисията на ООН в Ливан заяви, че няма планове за изтегляне на миротворците въпреки предупреждението от Тел Авив за тяхното "преместване". При израелски удар близо до северния ливански град Триполи беше...
69 пр.н.е. – Трета Митридатова война: Войските на Римската република завладяват арменската столица Тигранакерт.
1014 г. – В Преспа умира българският цар Самуил.
1582 г. – Поради въвеждането на Григорианския...
Френският президент Еманюел Макрон призова в събота за незабавно спиране на доставките на оръжия за Израел, след като страната бе подложена на критики за начина, по който провежда операциите в Ивицата...
Сраженията между "Хизбула" и израелската армия стават все по-интензивни, предадоха световните агенции. Експлозии разтърсиха и тази нощ ливанската столица Бейрут. САЩ и ООН обявиха, че отпускат помощи за...
Половината от снарядите, използвани от Русия - около три милиона годишно - се доставят от Северна Корея, пише вестник "Таймс", позовавайки се на западното разузнаване. От Лондон – Веселин Паунов, кореспондент...
610 г. – Състои се коронацията на византийския император Ираклий.
869 г. – В Константинопол е открит Всехристиянски църковен събор, който продължава до 28 февруари 870 г.
1502 г. – Христофор Колумб открива...
Най-малко 16 души са загинали при наводнения в Босна и Херцеговина, много други са в неизвестност, свлачища разрушиха къщи, пътища и мостове в централната част на страната.
Жертвите са в община Ябланица,...
Техеран подкрепя усилията за прекратяване на огъня в Ливан при условие, че то ще бъде подкрепено от Хизбула и едновременно с прекратяване на огъня в ивицата Газа, каза външният министър на Иран Абас Аракчи...
Точно след седмица, на 11 октомври, ще бъде обявен лауреатът на Нобеловата награда за мир, припомнят Асошиейтед прес и Франс прес.
Това ще стане в момент, в който в света бушуват над 50 конфликта,...
Цената на черното злато се покачи с 5% само за ден, след вчерашно изказване на американския президент Джо Байдън, от което стана ясно, че не изключва Израел да удари ирански петролни съоръжения. Така днес...
Страните членки на Европейския съюз подкрепиха предложението на Европейската комисия за налагане на окончателни изравнителни мита върху вноса на електрически превозни автомобили от Китай.
От Брюксел подчертават,...
Европейският парламент предвижда да обсъди състоянието на Шенген и въпроса с миграцията на сесията си в Страсбург следващата седмица, сочи програмата за работата на евродепутатите.
В понеделник ЕП...