Базираният в Хюстън Intuitive Machines приземи своя робот "Одисей" (Odysseus) близо до южния полюс на Луната.
Отне няколко минути на контрольорите да установят, че корабът е свален, но в крайна сметка беше получен сигнал.
„Това, което можем да потвърдим без съмнение, е, че нашето оборудване е на повърхността на Луната и ние предаваме“, обяви директорът на полета Тим Крейн.
Персоналът на компанията аплодира и ръкопляска при новината. (1:47:32 м във видеото)
Това беше важен момент не само за търговската експлоатация на космоса, но и за космическата програма на САЩ като цяло.
Intuitive Machines прекъсна половинвековното отсъствие на Съединените щати от повърхността на Луната.
Американската космическа агенция НАСА беше закупила място на Одисей за шест научни инструмента и нейният администратор Бил Нелсън побърза да добави своите поздравления към Intuitive Machines за мисията, която той описа като "триумф".
„САЩ се върнаха на Луната“, каза той. „Днес, за първи път в историята на човечеството, търговска компания – американска компания – стартира и ръководи пътуването до там. И днес е денят, който показва силата и обещанието на търговските партньорства на НАСА.“
Контролерите трябваше да се справят с почти спиращ мисията технически проблем дори преди спускането да започне.
Лазерите за определяне на разстоянието на Одисей, които трябваше да изчислят надморската височина и скоростта на кораба, не работеха правилно. За щастие на борда имаше няколко експериментални лазера от НАСА и инженерите успяха да ги залепят към навигационните компютри.
Първоначално нямаше никакъв сигнал от робота
Одисей кацна в 23:23 GMT (1.23 ч. българско време) Първоначално нямаше никакъв сигнал от робота. Имаше много нерви, докато минутите тиктакаха, но в крайна сметка беше осъществена комуникационна връзка, макар и слаба.
Това доведе до известни опасения относно състоянието на спускаемия модул. В рамките на няколко часа обаче Intuitive Machines съобщиха, че Одисей стои изправен и изпраща обратно данни, включително снимки.
Целеното място за кацане беше осеян с кратери терен до 5-километров планински комплекс, известен като Малаперт. Това е най-южната точка на Луната, посещавана някога от космически кораб, на 80 градуса южна ширина.
Той е в краткия списък с места, където НАСА обмисля да изпрати астронавти по-късно това десетилетие като част от своята програма Artemis.
В този регион има някои дълбоки кратери, които никога не виждат слънчева светлина - те са постоянно в сянка - и учените смятат, че в тях може да има замръзнала вода.
„Ледът е наистина важен, защото ако наистина можем да се възползваме от този лед на повърхността на Луната, това са по-малко материали, които трябва да носим със себе си“, обясни Лори Глейз, директор на НАСА за планетарни науки.
„Можем да използваме този лед, за да го превърнем във вода – годна за пиене вода – и можем да извлечем кислород и водород за гориво и за дишане на астронавтите. Така че това наистина ни помага в човешките изследвания.“
Шестте полезни товара на НАСА на борда на Одисей са комбинация от технологична демонстрация и наука.
Лунният прах
Ключово разследване ще бъде разглеждане на поведението на лунния прах, който астронавтите от Аполо откриха като сериозен проблем, надраскващ и запушващ оборудването им. Учените от агенцията искат да разберат по-добре как прахът се вдига от кацащите кораби, за да виси точно над повърхността, преди да се утаи обратно.
Шестте търговски товара на борда включват система за студентска камера от авиационния университет Embry-Riddle, която трябваше да бъде разгърната от Одисей, когато той все още беше на 30 метра над лунната повърхност. Тази система е проектирана да прави селфи изображения, докато роботът се спуска.
Американският художник Джеф Куунс също е прикрепил кутия отстрани на спускаемия модул, която съдържа 125 малки топчета от неръждаема стомана, които представят различните фази на Луната през месеца.