В своята позиция инвеститорът твърди, че в медиите са написани "много внушения и неистини" и посочва 8 мита срещу реализацията на проекта.
Компанията отбелязва, че от 13.05.2022 г. има влязло в сила разрешение за строеж на 12-етажна сграда. Тя е проектирана от архитектурно студио STARH, а изпълнител ще бъде "Комфорт" ООД, става ясно от сайта, в който са публикувани и визуализации на бъдещата сграда.
"СВП инвест" е създадена като проектно дружество през 2019 година и не носи лична вина за миналото състояние на баня Гъбата", уточняват от компанията.
Публикуваме позицията на компанията без редакторска намеса:
В резултат на започната активна кампания против строителството на мястото, където се намира днешната сграда баня Гъбата, много медии и сайтове подеха подхвърлената топка и се написаха много внушения и неистини. Заявяваме, че нито един, представящ се за граждански активист, застъпник, фондация, медия или сайт, не потърсиха за пълна информация представляваното от нас Дружество. Подетата кампания търси обществената подкрепа под формата на отрицанието и забраната, без да дава алтернатива и устойчиво законово решение на какъвто и да е подобен казус.
Отчитайки обществения интерес и некоректните внушения, които се правят, поради непознаване на инвестиционния процес и/или други цели, предоставяме на публиката и нашата гледна точка, за да информираме обществеността за предстоящото строителство.
СВП Инвест е инвестиционна компания и като такава е ориентирана към създаването на успешен бизнес, спазвайки действащото законодателство. Капиталът е изцяло частен и не оперираме с публични средства. Като предприемачи спазваме действащото законодателство. Ако активистите, организиращи кампанията против, се явят на избори, спечелят ги, създадат правна уредба, тя ще бъде задължителна за всички субекти.
Ето и някои от основните митове, които се употребяват срещу реализацията на проекта:
Мит 1: Гъбата е баня с минерална вода - няма минерална вода на територията, където е построена Гъбата и никога не е имало. Източникът на минералната вода се намира в Морската градина до Кални бани и Минералната вода е била доставяна от там по тръбно трасе с помощта на помпена станция. Към днешна дата не съществува помпената станция, а тръбният път е компроментиран от времето и водата.
Нямаме собственост нито в тръбното трасе, нито в помпената станция, което прави невъзможно доставянето на минерална вода по някогашното трасе. Което всъщност е доказано в годините и с изчезването на чешмичката с минерална вода на Шишковата градина.
Мит 2: Гъбата е с културно-историческа и архитектурна стойност. Сградата е строена в края на 60-те години, но няма статут Паметник, издаден от НИНКН. Както изисква действащото законодателство, ПУП-РУП-ът, визата за проектиране и инвестиционният проект са съгласувани с отговорните за този процес институции. Сградата е била емблематична за Варна в миналото и със сигурност сантиментална стойност. Към днешна дата е лишена изцяло от функция и амортизирана до степен, която я прави опасна. Поради естеството на материалите и технологиите по времето на строителството, конструктивните елементи заемат огромна част от свободните пространства, което я прави несъответстваща на съвременните изисквания за комфорт и обитаване. Най-характерната част на сградата - покривът, наподобяващ купол, е подпрян от множество радиални греди и колони и не може да функционира като куполна конструкция.
Мит 3: Под сградата има археологически находки: Сградата се намира извън границите на архитектурния резерват, в т.нар. Охранителна зона. По времето на строителството й, изкопният план е достигнал до минус 4-5 метра, а под тази дълбочина има мергел и подпочвени води. Въпреки това, извършихме предварителни археологически проучвателни дейности съвместно с РИМ и МК.
Мит 4: Инвестиционният проект ще наруши екологичното равновесие и зелената система: проектът не предвижда премахване на нито едно съществуващо дърво. Новата сграда ще се разположи изцяло в периметъра на съществуващата сграда. Напротив, предвижда се и хоризонтално, и вертикално озеленяване, което не е реализирано в почти нито една сграда в град Варна. Инвестиционният проект е съгласуван по ОВОС с отговорната за това институция.
Мит 5: Височината на сградата - небостъргач: ако беше построена през 1970 година, от когато активистите показват снимки, сигурно е щяла да доминира, но през 2022 година, в съседство има построени между 5 и 8 етажни сгради, а позицията й в ниската част на терена ще я постави на височина до 5 етаж на Хотел Черно море.
Мит 6: Няма инженерна ифраструктура: за изработването на инвестиционният проект са ангажирани множество проектанти със съответни специалности и всичките му части са съгласувани с отговорните за това институции.
Мит 7: Баня Гъбата е на ТИМ: Парцелът и сградата са апортирани в новосъздадено Дружество, чиято собственост през 2019 е придобита от други две инвестиционни дружества и от 2019 г. Баня Гъбата не е собственост на бизнес групата, популярна като ТИМ. Представляваното от нас Дружество не е от семейството на варненската бизнес група, а е закупило собствеността за пазарна цена.
Мит 8: Административен комфорт. Напротив, поради очакването за висок обществен интерес, инвестиционният проект е извървял дълъг път на поправки, предписания, откази от всички отговорни по веригата институции в продължение на почти 3 години.
Отчитайки всички тези особености на съществуващата сграда и инфраструктура, СВП инвест ООД е изминало дълъг път на съгласуване на инвестиционния проект с всички отговорни за това институции и от 13.05.2022 г. има влязло в сила Разрешение за строеж на 12-етажна сграда. Сградата е проектирана от едно от най-реномираните архитектурни студиа в България с множество международни и национални награди и ще бъде реализирана от водеща строителни компания с над 30 годишен опит.
СВП инвест е създадена като проектно дружество през 2019 година и не носи лична вина за миналото състояние на баня Гъбата.
Визуализации на бъдещата сграда могат да бъдат видени на сайта gabata.bg
Каним всички заинтересовани лица на ползотворен диалог.