Срокът за кандидатстване по първия етап е до края на май 2023 година. Одобрените многофамилни жилищни сгради ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране. След допускането по програма ще бъдат възстановени и средствата за изготвянето на необходимата техническа документация.
Поради кратките срокове за кандидатстване и немалките суми за изготвяне на изискуемата документация Общински съвет одобри предложението на кмета средствата за обследването на сградите да бъдат осигурени от общинския бюджет до възстановяването им от програмата.
За технически паспорт, за обследване за енергийна ефективност и за архитектурно заснемане ще са необходими по 6,12 лв./кв. м с ДДС. Тази сума е непосилна за част от домакинствата, затова общинската администрация реши да осигури заемообразно финансиране, стана ясно на заседанието.
Ще могат да кандидатстват жилищни сгради, в които предназначението е за постоянно обитаване и най – малко 60% от разгърнатата площ се заема от жилища. Могат да участват многофамилни жилищни сгради, които се управляват по Закона за управление на етажната собственост, в които броят на самостоятелните обекти са най – малко четири и принадлежат на повече от един собственик. Минималното условие е сградата бъде поне с двама собственици и да има четири отделни жилища. Трябва да са проектирани преди 26 април 1999 година.
Предвижда за новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради да започне съвсем скоро и да протече в два етапа. При първия ще може да се кандидатства до 31 март 2023 г., като одобрените кандидати ще получат безвъзмездно 100% от средствата.
Санирането ще се финансира със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Програмата ще се осъществява на територията на цялата страна, във всички 265 български общини. Бюджетът по първия етап е близо 1 млрд. и 130 млн. лв. с включен ДДС. Одобрените за финансиране сгради могат да получат между 100 хил. лева и 6,5 млн. лева.
Очаква се да бъдат обновени близо 4 млн. кв. м. жилищна площ в страната.