Според историческите сведения, които помества в своя статия Борислав Петров, фарът на нос Варна е съществувал едва до първите години на 20 век. Бил известен като Червения фар заради цвета на светлината, която излъчвал. Данните за него не са много и са по-скоро оскъдни. Споменава се в „Известия до мореплавателите“ от 1863 година, когато турското правителство известява, че същата година ще бъдат въведени в действие няколко фара по Черноморието, сред които и два във Варненския залив – на Галата и на нос Варна. Вторият е описан с местоположение на тогавашната крепостна стена на града. В по-късно издание е определен като мачта върху къща на югоизточния ъгъл на стената.
В отчет на Варненското археологическо дружество Карел Шкорпил пише, че съоръжението се намира на железен стълб на височина 15 метра над морето и се вижда на шест мили от хоризонта.
Къде точно е бил разположен Червеният фар дават отговор карти на залива и пристанището, както и редки снимки на нос Варна. Според визуализациите е бил ситуиран на югоизточния ъгъл на тогавашната крепостна стена, където в по-късните години е завоят на улица „Набережна”, „Фердинанд”, а днес бул. „Приморски”.
Поръчката за построяването на двата фара на нос Варна и Галата била възложена на френската фирма Compagnie des Phares de l'Empire Ottomane.
През 1863 заработил и фарът на нос „Галата“, който просъществувал доста по-дълго време. Бил висок над седем метра. Светлината му била бяла и се виждала на повече от 15 мили в морето. До самата кула била прилепена малка едноетажна пристройка, служеща за жилище на фаропазача. По инициатива на Карел Шкорпил фара е модернизиран през 1908 г.
С влизане в експлоатация на новото пристанище през 1906 година фарът на Галата се оказал непригоден и за няколко години било взето решение за построяване на нов фар, функционирал до съвремието. Самата кула е железобетонна, върху която е монтирано въртящото се оптично устройство от фирмата "Барбие, Бернар и Тирен". Видимостта на светлината се удвоила като разстояние в морето. Смята се, че е заработил края на 1913 година. Части са разрушени две години по-късно при бомбардировки от руски кораб.
Двата входни пристанищни фара(в по-късната класификация - светещи навигационни знаци). Първото десетилетие на XX в.
През 1968 година непосредствено до кулата на стария фар е построен панорамния ресторант "Галатея". След свлачища през зимата на 1998 година в морето заедно с горната тераса на заведението пропада и един от най-старите фарове по Черноморието ни, след като е служил вярно 135 години. След 2000 година е построен нов трети фар на носа.
При строежа на новото варненско пристанище в началото на века били построени още три фара - един на края на приморския вълнолом, един на края на южния вълнолом и още един на приморския вълнолом, срещу този на южния. Фарът на вълнолома е заменен с нов впоследствие. Старият може да се види в двора на Военноморския музей.