Отличие бе връчено и на Палмира Дачева, която е учител по философия в МГ и има основна роля в подготовката на двамата ученици.
Преподавателката сподели, че това събитие на практика за първи път отчита резултатите на учителския й труд.
„Философията е короната на всички науки и дава духовното основание да живеем, да бъдем доволни и щастливи.“, каза учителката.
Ивайло Христов благодари на баща си, че още в по – ранна възраст го е запалил по философията.
„Философията ме привлече с това, че структурата на философията, както аз я разбирам, е подобна на чистата математика, както и формалната логика може да се разгледа като подобласт на философията. По – активно се занимавам с философия от миналата година, но започнах още от девети клас да се занимавам с философия.
Благодарение на г – жа Дачева научихме много важни неща за това как точно да структурираме текст, някои конкретни знания, които са жизнено важни за олимпиадата, особено за националния кръг.“, каза за Moreto.net Ивайло.
Ема започва да се занимава с философия в осми клас благодарение на г – жа Палмира Дачева.
„От малка се интересувам от хуманитарни науки, много обичам да пиша и да чета. Въпреки това влязох в МГ, защото природните науки също са много важни или поне така си мислех, че са по – важни от хуманитарните науки. Всъщност, след като започнах да се занимавам с философия, открих, че имат много общо. Особено математиката, логиката и философията. Помогнаха ми да се справям много по – добре в училище. Много ценя философията и това, че мога да се занимавам с нея, защото това е една среда, където безопасно мога да изкажа своето мнение, което е много важно за мен. Наградата ме стимулира да продължа напред и да се представям все така добре.“, каза Ема.
По думите на г – жа Дачева това съвсем не са първите медали, които възпитаници и нейни ученици завоюват на национален кръг на олимпиадата по философия.
На състезание участват от от 2013 година. В началото е била една възрастова група от 9 до 12 клас. От 2017 година почти всяка година има класирани по 4 – 5 човека от училището на финален кръг, а от 2018 до момента има общо девет медала. От тях шест са златни.
В национален мащаб вече няма друг преподавател, който всяка година да изпраща толкова свои възпитаници на национален кръг.
Подготовката включва три допълнителни часа седмично по национална програма за талантливи ученици.
„Малко са учениците, които изявяват желание да се занимават по задълбочено с философията. Те са около 10 – 15. Тази година имах две групи по седем човека. От тях 9 се явиха на областен кръг и пет се класираха за националния кръг.“, каза Дачева.
На националния кръг учениците решаваха тест с въпроси от история на философията и писаха есета. Всеки имаше възможност да си избере възможност да разсъждава по три фрагмента. От осми до десети клас избираха между части от „Наследството на Европа“ от Ханс-Георг Гадамер, „Духът на християнството и неговата съдба“ на Хегел и от Хераклит. Изборът на учениците от десети и единадесети клас беше между фрагменти от „Кризата на европейските науки и трансценденталната феномемология“ на Е. Хусерл, „Богословско-политически трактат“ на Б. Спиноза и от „Веселата наука“ на Фридрих Ницше.
Отличените с първо място есета са по фрагмента от Гадамер „Човечността на съществуването ни зависи в крайна сметка от това, доколко успяваме да се научим да виждаме заложените в нас граници спрямо същността на другите“ и по фрагмента от Хусерл „Науките се градят върху саморазбираемостта на жизнения свят и изхождайки от нея, се ползват за своите конкретни цели от онова, което конкретно им е необходимо. Но да се ползва жизненият свят по този начин не означава самият той да се изучава научно в собствения му начин на биване“.
Общо 72 ученици стигнаха до финала на 36-тата ученическа олимпиада, в която участваха общо 1 082 ученици от цялата страна.
Победителите ще бъдат включени в подготовка за излъчване на национален отбор, който ще участва в международната олимпиада по философия. България е инициатор и е сред основателите (заедно с Германия, Полша, Румъния и Турция) на тази международна олимпиада, която се провежда за първи път през 1993 година в България. След 2001 г. организацията на олимпиадата се поема от Международната организация на философските общества и днес в нея участват ученици от около 60 държави. През годините българските ученици са печелили златни, сребърни и бронзови медали.