На територията на Ловешка област се изпълняват към момента ЛОТОВЕ 1, 2 И 3. Лот 2 е най–назад в изпълнението на дейностите заложени в проекта и това предизвика посещението на областния управител.
„На въпроса строи ли се автомагистрала “Хемус“ категорично мога да отговоря – да . Строи се, макар и не с темповете, с които всички ние искаме, за да имаме по- скоро участък до Ловеч–Плевен в експлоатация“ – заяви областният управител.
Според уверенията на изпълнителите, календарните срокове от две години, нужни все още, за да се довърши този участък, са реалистичен вариант и те работят в тази посока.
Към момента Виктор Стойчев се увери как се изгражда един от най–дългите виадукти на територията на страната (с дължина близо километър) по трасето на автомагистрала „Хемус”.
Участъкът е разделен на два подучастъка. Всеки от тях си има ръководител. Те се срещнаха с областния управител и разговаряха за техническите трудности и предизвикателства, които трасето е представило пред тях. Районът е карстов, което предполага едно по–задълбочено проучване от страна на геолози и по-внимателно разрушаване на скалната маса, поради възможността от наличие на пещери или подземни реки.
На много места са поставени вече укрепващи склоновете елементи, които някъде са във височина от 30 метра, а самите виадукти на места достигат до 36 – 37 метра. Цялото съоръжение е доста сложно, но според техническите експерти ЛОТ 2 е най–трудната и сложна част в сравнение с ЛОТ 1 и ЛОТ 3, затова и напредването е малко по–бавно. Касае се за изграждането на два пътни възела (Каленик и Угърчин), седем селскостопански пътища, пресичащи магистралата (2 бр. под виадукт, 2 бр. чрез надлези и 3 бр. чрез подлези). Извършено е и преместване на действащи надземни и подземни съоръжения и комуникации.
„Оптимист съм, че в скоро бъдеще от Ловеч и Плевен ще можем да ползваме автомагистрала „ Хемус“ в посока София“ – обобщи накрая на обиколката областният управител на област Ловеч – Виктор Стойчев.