“Варна се възползва в изключително малка степен от предходната програма за безплатно саниране. Хората бяха заблуждавани с чудовищни манипулации.”, коментира градоначалникът.
Срокът за кандидатстване по програмата е до 30 май. В този период етажните собствености, които решат да участват, ще бъдат подпомагани от Общината в изготвянето на документите.
За получаване на парите се подава заявление в районното кметство, което се придвижва до Общината и се разглежда от комисия, която да прецени дали сградата е допустима. Към момента вече има подадени три заявления за разглеждане от комисията за финансиране. Комисията ще излиза с решение за няколко дни. Очакванията са цялата процедура да се финализира за около седмица от подаването на заявление до одобрението и подписване на споразумение за финансиране от Община Варна. Със споразумението се гарантира, че ще бъдат разплатени всички дължими суми от етажните собствености на фирмите, които ще бъдат ангажирани с енергийното обследване и изготвянето на технически паспорти, обясни зам. - кметът Христо Иванов.
Сумата, одобрена от Общински съвет за подпомагане на етажните собствености, е до 20 млн. лева. Една част от отпуснатите средства от Общината след това ще й бъде възстановена по програмата, когато съответните сгради бъдат одобрени за саниране. Тези етажни собствености, които са изпълнили всички условия, но все пак не са получили одобрение, няма да възстановяват средства на Общината. Те ще могат да кандидатстват пак на следващ етап от програмата.
Общата сума, която Варна към момента ще може да използва за безплатно саниране, е до 80 млн. лева. Тези пари биха стигнали за около 200 хил. кв.м. застроена площ, което са около 30 – 40 блока, смята зам. - кметът по инженерната инфраструктура Христо Иванов.
Има 46 сгради, за които при предходната програма за саниране са били подадени документи в Българската банка за развитие. Те обаче също трябва да минат етапа с енергийното обследване и техническия паспорт.