Министърът на отбраната Кайса Олонгрен заяви в интервю днес, че големите корабни компании все повече избягват маршрута през Червено море и Суецкия канал поради нападенията на йеменските бунтовници хути и настояват за военен ескорт на морския път. Суецкият канал свързва Средиземно море с Червено море, което го прави най-краткия морски път между Азия и Европа. Около десет процента от цялата световна търговия преминава от там.
Според Олонгрен това е нещо, което "трябва да се разгледа", тъй като настоящата защита на международните кораби, преминаващи през Червено море, не е достатъчна.
До този момент система за сигурност е изградена срещу пиратството. Такава система бе въведена, като компаниите наемат частни охранители за определен маршрут. При вълната от нападения на сомалийски пирати след 2007 г., благодарение на международните усилия за поддържането на безопасност в района на Африканския рог след 2012-2013 г. на ротация патрулираха кораби от международна коалиция и явлението изчезна.
"Сега често се защитаваме от пиратство, но тук става въпрос за ракети и безпилотни самолети", казва Кайса Олонгрен. Затова и сегашната защита не е достатъчна, каза министърът.
Нападенията срещу корабоплаването от страна на бунтовниците хути са пряко свързани с войната в Газа, като от началото на войната подкрепяните от Иран бунтовници хути многократно атакуваха Израел с дронове и ракети, но наред с това и кораби в Червено море.
Още на 4 декември Съединените щати обявиха, че водят активни дискусии с международни партньори за създаване на военноморска оперативна група в региона на Червено море, която да противодейства на заплахата и да осигури безопасното преминаване на търговските кораби.
Към момента има и пленени кораби с българи на борда - първият такъв Galaxy Leader се намира в ръцете на хутите, които направиха и изявление за него, за втория такъв - корабът "Руен" - все още не е потвърдено, но по първоначална информация това ще е първото от много години нападение на сомалийски пирати.