Изданието пише, че денят е започнал с велик водосвет, след което гражданите са призовани да отидат до брега на морето за хвърлянето на кръста.
„Образувано бе едно голямо шествие. Начело на него тръгна катедралния хор, следван от свещеничеството, военните, граждански власти и много народ.
Никога Варна не е бил по-величествена при хвърляне на кръста. Цялата Морска градина, целият бряг са почернели от народ, между които има хиляди гости, дошли от вътрешността на страната. Централните морски бани са окичени с цветни флагчета по средата, на които гордо се вее националният ни трибагреник.
Морето също почерня от стотици лодки. Между тях величествено върху сините спокойни води на морето са миноносците „Смели“ и „Дръзки“ и крайбрежния влекач „Левски“, окичени също с разнобагрени флагчета.
След отслужването на молебена пред Морското казино шествието се отправи към моста на централните морски бани. На миночистача „Момчил“ са определените лица, които ще се хвърлят за кръста“, се казва още в статията.
Посочва се, че състезателите са от три групи: от Яхт клуб, от Морски сговор и от Съюза на моряците.
„Двадесет и един топовни салюта се разнесоха над морето и епископ Андрей целуна кръста и го хвърли в морето. От „Момчил“ един след друг като пантери скочиха във водата, която е девет градуса над нулата, деветях състезатели. С бързи скокове преплава към кръста Евстати Попов, взе го, изкачи се на мостчето и целуна ръката на епископа Андрей, който го поздрави и благослови. Поздравиха победителя, който е от Яхт клуб и официалните лица. Накрая войсковите части в пълно бойно снаражение, работниците от околийския работнически синдикат и други преминаха в церемониален марш край началника на гарнизона и официалните власти. Генералът поздрави всички с празника. Тъй импозантно, като никога досега, посрещна Варна Богоявление“, завършва материалът.