Сред творбите, които ни връщат към онова време и ни помагат да си представим как е изглеждал градът преди повече от сто години, са творбите на инж. Индржих Кноб.
Негови картини са част от фонда на Музея на Възраждането и богатата колекция с творения от края на 19. и началото на 20. век. Произведенията на Кноб са сред 160-те на общо девет автори, събрани в музея.
Картините на Кноб стават достояние на варненската публика скоро след създаването им. Те са включени в изложбата „Варна в картини“ през 1912 година в пансионната зала на Девическата гимназия. Живеещия по онова време в града чешки инженер представя над 20 свои творби. Произведенията изобразяват стари къщи, чешми, важни за онова време постройки и исторически забележителности.
Чехът инж. Индржих Кноб е прекарал във Варна 14 години от живота си. Тук той рисува поредица акварели. Изработва две панорами и фото-план на Варна, гипсови отливки на антични предмети. Известно време работи като инженер-геометър, а цар Борис III го награждава с Кавалерски кръст за граждански заслуги.
Най-значимото, което прави за града обаче са картините, които оставя след себе си.
Произведенията му изобразяват останки от Римските терми преди разкопките на археологическия обект. Вижда се входът към църквата „Св. Георги“.
Кноб рисува чешма, построена през 1646 година със спомоществувателството на княза на Молдова. Тя е преместена при регулацията на ул. „Богданова“ (ул. „Княз Дондуков“).
Показва нагледно как са изглеждали някои големи стари къщи с вътрешен двор или с лятна спалня на чардака. Впечатляващо е здание на ул. „Сан Стефано“ с чардак, закрит с дъски с прозорци. С едно от произведенията можем да се насладим на изглед към къщи при пресечката на ул. „Княз Батенберг“ и „Княз Дондуков“.
В картините му виждаме различни изгледи от старата част на града с възрожденска архитектура. Показва още къщи в 1-ви участък, построени от балканджии дюлгери – с надвесени етажи над улиците.