Негово дело са над 350 здания, украсени със скулптури на Кирил Шиваров. Сред емблематични сгради, които е проектирал, са Аквариумът, Македонският дом, Турската баня.
Роден е на 21 януари 1875 г. в Трявна, но скоро семейството му се заселва във Варна. Завършва с отличие Мъжката гимназия „Фердинанд I“, след което отива да следва в Техническия университет в Мюнхен.
Дипломира се като архитект през 1899 г. Пет години работи в Техническата служба на общината. През 1906 г. регистрира и собствено проектантско бюро.
Сградата на театър Лада - кинотеатър Ранков
В силния си творчески период след 1910 г. Дабков проектира останали емблематични до наши дни варненски сгради.
сграда на Данаил Манов, княз Борис 53
Измежду тях, модерният кино-театър „Ранков“, доходните здания на „Княз Борис I“ № 27 и 53, хотел „Лондон“ с двустранно централно тяло, балкони, фризове, орнаменти, както и къщите на бул. „Мария-Луиза“ № 3 и 31.
Архитект Дабков завършва строителството и на сградата на Софийската банка на ул. „Преславска“ и Средното търговско училище - днес Икономически университет.
Съвместно с архитект Стефан Венедикт Попов проектира монументалната сграда на Търговско-индустриалната камара, днес Щаб на Военноморските сили.
Включва се и в различни обществени инициативи: участва в ръководството на Българското инженерно-архитектурно дружество (БИАД) в София, а също е и постоянен член и председател за един мандат на Варненска техническа служба. Бил е член на Ротари клуб. Умира през 1945 г. във Варна.
Животът и творчеството на архитект Дабко Дабков е събрано в книга, албумно издание, което излиза от печат на 25 април 2009 г. Автор на книгата е варненецът Християн Облаков.
През 2016 г. пред проектирания от него хотел „Мусала“ е поставена статуя на скулптора Веселин Костадинов. Фигурата на арх. Дабков е изработена по негова фотография от 1922 г.