Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Какво се е произвеждало във Варна първата половина на 20-и век

Сряда, 7 Септември 2022 16:08
Източник: Moreto.net   
Сн.: РБ "Пенчо Славейков" - Варна
След войните в началото на 20-и век индустрията във Варна е поела към възход. В един момента само в града са действали 40 предприятия, които са генерирали производство на тогавашна стойност над половин милиард лева. Това става ясно от публикация в брой на вестник Варненски кореняк от 1937 година, научи Moreto.net.

Статията разглежда развитието на индустрията в морския град веднага след Освобождението и през първите десетилетия на 20-и век.

„В разстояние на 20 години от Освобождението ни до 1900 година в град Варна са възникнали само няколко предприятия, едва заслужаващи названието фабрични, поради нищожните си капитали, примитивната си инсталация и незначителното си производство. Това са били две сапунарници, една паромелница, две заведения за сода и лимонада, една малка пивоварница, няколко тютюнджийници за рязан тютюн и една окръжна образцова железарска работилница. Вън от тия при гара Гебедже е била основана и първата българска стъкларска фабрика, а в село Девня са били в действие 33 небетчийски мелници, от които 10 постепенно преобразувани в Търговски.

Това състояние на индустрията във Варна не е било за дълго време. След 1900 започва бързо да се променя, особено след пълното прокарване на специфична митническа тарифа в 1905 и 1909 година. От тогава във Варна възникват едно след друго повече от десетина предприятия, между които някои напълно фабрични като пивоварница „Галата“ (сега в бездействие и демонтирана), памучно-предачницата „Цар Борис“, памучно-тъкачницата на Г. х. Дечев (сега известния Текстил), голямата мелница „Сила“ (отпосле мелница „София“ сега в бездействие), две модерни кожарски фабрики (също сега в бездействие), три механизирани железарски работилници и прочие.

Същевременно старата стъкларска фабрика в Гебедже се отново преобразува, а най – голямите мелници в Река – Девня се превръщат във валцови и с най – модерни инсталации. В съседство на тия мелници възниква и единствената тогава фабрика за ютени изделия. Това оживление на индустриалния развой на град Варна и околията бе прекратено от избухналата Балканска война в 1912 година и от намесата ни в голямата европейска война.“

След края на войните съвземането за производството в града е бавно. Причината са затруднените връзки с чужбина за обнова на изхабения фабричен инвентар и за доставка на сурови материали. Не след дълго обаче стопанският живот постепенно се нормализира и индустрията поема отново своя път.

След 1921 във Варна и района й възникват нови фабрични предприятия, между които една рафинерия за слънчогледово масло (доскоро в бездействие, но напоследък подновена), четири фабрики за консервирани зеленчуци, плодове, риба и други, една за медни и алуминиеви изделия, три бояджийски за памучни прежди, една предачно – плетачна за въже, канапи, пет за железни и чугунени изделия, две за дантели и ленти, една за строеж и поправка на кораби, вагони и локомотиви и по една за тъкане на памучни платове, за макарони и фидета, за винена киселина и бикарбонати, за боядисване и химическо чистене на дрехи, за пастели, тебешири, бои, сапуни, взривни вещества, винервайс, безалкохолни напитки и други.

„Наред с това разнообразие на индустриални производства, извършва се и едно постоянно разширение на техническото усъвършенстване на самите предприятия, което днес издига Варненската индустрия като първостепенен стопански фактор в цяла Североизточна България. Памучната фабрика „Текстил“, която е започнала само с няколко тъкачни станове, днес разполага със 700 такива и една образцово уредена предачница с 15000 вретена за индустриални прежди. Така е и с предачната фабрика „Цар Борис“, която е повишила броя на вретената си до 15 000, приспособени както и тия на „Текстил“ за изпридане и на наш български памук. Техническо разширение и усъвършенстване е проявила и проявила и ютената фабрика „Кирил“ с новите си производства на вълнени килими и фини дамски платове. Също тъй и тъкачната фабрика на Пилософ и Каракунев е обхванала вече всички видове цветни платове за градска и селска консумация. Към напредващите текстилни предприятия трябва да причислим и двете пасмантерийни фабрики „Български трикольор“ и Българ. Производство“ и особено въжарската фабрика за Бр. Ценкови, която напълно е заместила чуждестранния коноп с български, благодарение на новоинсталираната си предачница. Широк технически размах са проявили и металообработващите предприятия. Цялата тази индустрия, която първоначално е била един обикновен кърпачески железарски занаят, днес се издига като творческа машинна техника, задоволяваща с безкрайно разнообразие на изделията си не само техническите на селско – гражданските стопанства и строителното дело, но и нуждите на самата ни индустрия с машинните си инсталационни изработки и ремонти. Нещо повече, както „Текстил“ и „Цар Борис“ са първи с памучното си производство в страната, тъй и „Вулкан“, „Кораловаг“, „Лорм“, „Партам“ и „Енгибаров“ държат предно място – всеки със своите специални изделия“, се казва още в публикацията.

В статията се посочва още, че по същия път на постоянно усъвършенстване се движат и консервените предприятия на братя Кирякови, фабрика „Болярин“, „Черно море“ и „Българска консерва“, които са вече преминали от зеленчуковите и плодни консерви към рибни и месни. Фабриката за винена киселина и бикарбонати е с тенденция да се развие в една химическа индустрия за калцинирана сода, стипца, нишадър, сярна киселина и други, за производство на които могат да бъдат използвани и местни материали.

„Друго едно предприятие, проявило технически успех, е фабриката „Тестена индустрия“ за макарони и фидета, както и новото производство на безалкохолни пития на кооперация „Съединение“. Най – сетне с бързото си развитие заслужава особено внимание първата по големина и техника българска стъкларска фабрика в Гебедже с двете си нови инсталации за джамове и порцеланови изделия и с огромните си генератори, които заместиха дървеното горивос наши пернишки въглища. Към тоя технически успех да прибавим и пълното заместване на чуждестранните първични материали с наш кварцов пясък и каолин от известната мина Шумну – бохчилар – Новопазарско.“, пише още във Варненски кореняк.

Проведена по онова време анкета дава данни за Варненската индустрия, брояща 40 предприятия, признати от закона за индустрията. Според допитването вложеният капитал в места, постройки, машинария е над 400 млн. лева, механичните двигатели са с обща мощност 6000 к.с.; административният и технически персонал, работници са около 6 хил. души; годишно им е заплащано над 220 млн. лева; производството е на стойност повече от половин милиард лева.

„Тези данни обхващат само 40 – те предприятия в града и показват очевидно мощността на варненската индустрия като стопански фактор. И тоя промишлен успех на варненци е най – важното средство за стопанско възмогване на западнала Варна – единственият почти лост към предишното й благосъстояние, което тя имаше някога като пръв търговски град на България. Но затова се налага и едно особено внимание и грижи от страна на държавата към промишления развой на Варна и околията й, към още по – усиленото закрепване и процъфтяване на нейната индустрия. ....Нека имаме съзнанието, че жертвата и благата, които държавата би дала за промишления подем на Варна, не ще бъдат безвъзмездно погълнати от нея, а ще бъдат стократно възвърнати и вложени в бъдещето на България!“, пише още във варненския вестник от 1937 година.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
За последно на сцената! Разтърсващо смешните Мариан Бачев и Орлин Горанов в ОПЕРАЦИЯТА на 10 юни
Днес, 3 Юни 2024 08:13
Билети на касите на Театър БЪЛГАРАН и Фестивален комплекс. Онлайн билети за ОПЕРАЦИЯТА купете от ePortal.BG Хитовата комедия „Операцията“ на Иво Сиромахов ше се играе за последно във Варна. Датата...
Определени са ставките по интервенциите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2023
Днес, 3 Юни 2024 18:42
Със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов са определени ставките за подпомагане по интервенциите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2023. Размерът на...
Над 1300 дарите дадоха възможност да се закупи 2/3 от родната къща на Димитър Талев
Днес, 3 Юни 2024 18:21
Две-трети от родната къща на Димитър Талев в Прилеп са вече собственост на обществена полза фондация "Манол Пейков и приятели" , съобщава Манол Пейков в социалната мрежа. Това става възможно с помощта...
Румен Радев: Участието на НАТО във войната между Русия и Украйна е публична тайна и крие риск от безконтролна ескалация
Днес, 3 Юни 2024 18:04
Предизборната кампания се доминира от усещането, че политическите партии губят доверието на избирателите и се лутат в безизходицата, която създадоха със своите коалиции, нарушаването на всякакви обещания...
Димитров срещу Синер утре на централния корт в Париж
Днес, 3 Юни 2024 17:49
Григор Димитров ще изиграе четвъртфиналния си мач от Откритото първенство на Франция срещу Яни Синер на централния корт на "Ролан Гарос". Мачът между първите ракети на България и Италия е насрочен за...
Семейни фирми могат да кандидатстват за 117,5 млн. лв. по програмата за конкурентоспособност
Днес, 3 Юни 2024 17:33
Семейните фирми, предприятията от творческите индустрии и занаятите могат да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ в размер на 117,5 млн. лв. Процедурата по Програма „Конкурентоспособност и иновации...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 3 Юни 2024 17:17
Поради извършване на обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия във Варна и областта, утре, 4 юни, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: - от 09:00 ч. до 16:00 ч. - гр. Варна...
Окръжният съд във Варна определи "задържане под стража" за българин, разследван в Германия за измами
Днес, 3 Юни 2024 17:02
Варненският окръжен съд определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ на български гражданин, издирван от съдебните власти в Германия. 52-годишният мъж се разследва за 6 случая на извършена измами...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.4 + 1.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook