Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Как варненци са празнували Коледа преди 100 години? (снимки)

Първата елха във Варна блесва през 1901 година

Сряда, 6 Декември 2023 15:30
Източник: Moreto.net   
Сн.: Moreto.net
Как варненци са празнували Коледа преди 100 години показва изложбата „Традиционни весели дни на зимата“, която откриха днес във фоайето на Регионална библиотека, предаде репортер на Moreto.net.

Експозицията, която може да бъде разгледана до 7 януари, е съвместна с Етнографски музей.

Тя показва празнични картички с пожелание на повече от столетие, стари коледни играчки от миналия век, аксесоари и тоалети на дамите, посещавали празничните балове по онова време, подредба на празнична трапеза, играчки за децата на имотните семейства. Освен това изложбата включва и богати информативни табла с извадки от печата, подготвени от Регионалната библиотека.

За Коледа и Нова година семействата се събирали, за да отпразнуват заедно. Използвали гостната, която служела основно за поводи. Там се нареждала трапезата с най – красивите сервиз и прибори, разказа главният уредник в Етнографски музей Татяна Щерева.

Украсявала се елха. Според различни източници у нас тази традиция навлиза през 1877 г. и е внесена от руски офицери. Във Варна обаче първата елха блесва на новогодишния бал във Военния клуб през 1901 година. Първият бал е бил две години преди това, когато се открива сградата на клуба.



В издание на списание „Женски свят“ се натъкваме на препоръки и насоки за дамите по време на събитие като бал.

Поканите се разпращат точно осем дена преди бала, за да имат време госпожите да се приготвят. Ако балът продължи след полунощ към 1 или 2 часа се поднася вечеря във вид на студени ястия или сандвичи.

Почерпката е задължителна във вид на чай, ром или мляко, сладка и други. Госпожите танцуват с господата, които са им представени.

Дама не трябва да отказва на представения й кавалер, защото иначе трябва да откаже и на останалите. Не може да танцува три поредни пъти с един кавалер.

Съвети към дамите гласят: „Ако сте тънка и висока, то влезте в салона подир друга още по – тънка от вас. Ако сте дебела, то подир по – дебела от вас.“

Подаръци започват да се подаряват през 20 – те и 30 – те години на миналия век. Те са част от навлизането на европейската мода в града.




Играчки купуват само най – имотните. Те са вносни, струват скъпо и са били достъпни за определен кръг деца. А сред върховете на обществото се появяват и куклите. Тези от края на миналия век са с дървени или порцеланови глави, с ръце и крака напълнени със слама.

За голяма част от градските деца играчките били лукс. Книгите са най – предпочитания подарък. Почти винаги децата получават книжка за празника – красиво издание с твърди корици и ръчно украсено. По – късно на учениците за новогодишен подарък се създава традиция да се поднасят тетрадки, моливи, блокчета. По – бедните родители изработвали сами играчките за децата си.

Едно писмо на дете от миналия век



„Драги дядо Коледа! Аз съм Инко, бабиното внуче. Живея в крайнините на града в малка бяла къщичка до училището. Миналата Коледа ти ме забрави и не ми донесе нищичко за празника. Сега ти пиша, за да те подсетя. Всичко си имам. Само топла горна дрешка си нямам. Ти знаеш колко много е студено, ако си няма човек шубичка. И на баба Тота донеси очила, защото недовижда вече. Вчера много лошо ми закърпи чорапките. С поздрав, Инко.“



Картичките с пожелания навлизат с европейската мода в града. Най – старата в колекцията на Етнографски музей е от 1901 година. Картичките са с различни сюжети – религиозни и светски. Най – първите картички са били по – скоро визитки, на чиито гръб са пишели пожеланията си Рождество и за Нова година, обясни Щерева.

Играчките за украса са привнесени по – късно чрез европейската мода. Като начало в домовете са ги правили от хартия, бронзирали са орехи и шишарки и с кукичка са ги закачали за украса на елхата.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Истории
Коя сграда във Варна е носила името Людмила Живкова
Петък, 25 Ноември 2022 10:33
Една от най-емблематичните сгради във Варна е Фестивалният и конгресен център. През изминалото лято навърши своите 36 години. Архитектурното произведение е дело на архитект Косьо Христов, който е и автор...
Стара Варна: Часовникът с биография
Петък, 11 Ноември 2022 15:28
Първите часовникови кули в България се появяват още през XVI и XVII век в някои по-големи занаятчийски и търговски центрове. Строителството им се разширява през XVIII и XIX век, когато започва да се съживява...
Спомени и бележки: Първият варненски водопровод
Петък, 4 Ноември 2022 10:25
В книгата си „Спомени и бележки” Иван Церов (кмет на Варна в периода 1909-1912 г.) разказва за полагането на основния камък на първия варненски водопровод, споделят от Регионална библиотека "Пенчо Славейков"...
Непознатият Христо Самсаров – един от варненските будители на 19-и век
Вторник, 1 Ноември 2022 15:49
Авторът на първия български превод на „Дон Кихот“ е личност, за която не се говори много, но която е оставила дълбока следа в сферата на образованието, културата и политиката. Христо Самсаров е един от...
95 години от първия граждански полет между София и Варна
Петък, 28 Октомври 2022 19:05
95 години от първия граждански полет между София и Варна се навършват през октомври. Това припомнят от Музея за нова история на Варна. След края на Първата световна война, според клаузите на Ньойския...
Коя е красивата тухлена сграда с високия комин край ул. „Девня“ във Варна?
Понеделник, 24 Октомври 2022 14:51
Едва ли има жител или гост на града, който минавайки по ул. „Девня“, да не е забелязал голямата тухлена сграда с висок комин и впечатляваща архитектура. Мнозина от по-старите варненци са наясно с предназначението...
Какво разказва 90-годишна статия за най-старото дърво във Варна
Четвъртък, 20 Октомври 2022 09:33
Едно от най-старите дървета у нас се намира във варненския квартал „Аспарухово“. Според някои вековният чинар е на повече от две хиляди години. За внушителните му размери и значението му за местните има...
Варненски морски спортен легион - основоположник на организираното водно спортуване у нас
Четвъртък, 13 Октомври 2022 16:14
Още през 1915 г. във Варна се създава ученически спортен легион. Военните години спират дейността му и едва през летните месеци на 1921 г. отново е възстановен. С организацията се заемат няколко офицери...
Търси в новини:
23456789101112

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Най-четено от Истории 1 2 3
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
5.0 + 2.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook