Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Защо Швеция изневери на добрата грижа към своите граждани?

Сряда, 17 Юни 2020 18:58
Източник: Money.bg   
Има нещо жестоко в начина, по който останалият свят наблюдава опита на Швеция с пандемията от коронавирус, пише Гидиън Ракмън за Financial Times.

Отказът на страната да предприеме строга карантина е приветстван от десни популисти по целия свят. За разлика от тях либералната левица в голяма част от Европа и Америка изглежда почти нетърпелива да чуе, че експериментът е завършил с бедствие и отчаяние.

Неизбежно реалната ситуация в Швеция упорито отказва да се съобрази с идеологическите пристрастия на външния свят. Като цяло песимистите изглежда печелят в спора. Но този модел за справяне с коронавируса има много малко общо с либертарианството или десния популизъм. Вместо това той изглежда като типично шведски провал - свързан с прекомерната вяра на левичарски настроената страна в нейния научен потенциал и бюрократичен елит.

Стокхолм не игнорира напълно Covid-19. Събиранията на повече от 50 души бяха забранени и се изградиха нови здравни заведения. Шведите бяха посъветвани да практикуват социално дистанциране и мнозина избраха да работят от вкъщи. Но политиката като цяло се опира на препоръки, а не на правила. Училищата, магазините, ресторантите и фитнес залите останаха отворени. Целта на страната беше да поддържа обществото и икономиката работещи, като същевременно не позволява на здравната система да бъде претоварена и се стреми бързо да постигне „стаден имунитет“.

В някои отношения Швеция се възползва от по-разхлабения си подход. Децата в страната не претърпяха последиците от затварянето на училищата. Но експортно ориентираната икономика не беше пощадена от рязко свиване. А смъртността от Covid-19 изглежда шокиращо висока в сравнение със съседите, които наложиха по-строга карантина. Смъртността на глава от населението в Швеция е приблизително 10 пъти по-голяма от нивото на съседна Норвегия. Имаше дори дни, в които смъртността на човек бе най-високата в света.

Вярно е, че общата смъртност в Швеция все още е по-ниска от някои други страни, които наложиха много по-строга карантина - особено Великобритания. Но има малко доказателства, че Швеция е успяла да направи кривата на инфекциите по-плоска. Шведите също така бяха жегнати от решението на съседи като Дания и Финландия, които отвариха границите си една към друга, но не и спрямо Швеция.

На фона на тези признаци на неуспех вътрешната критика към политиката на Стокхолм спрямо Covid-19 става все по-силна. Един отколешен критик е Лена Айнхорн, вирусолог и виден интелектуалец. Д-р Айнхорн заяви на неотдавнашен семинар, проведен от Центъра за геополитика към Кеймбриджкия университет, че счита политиката на своята страна за „лудост“ - и до голяма степен в разрез с нормалния подход „на много добра грижа за своите граждани“. Тя добави: „Това разби цялата ми представа за стабилна и разумна Швеция.“

Д-р Айнхорн се страхува, че основните печеливши от провала на политиката относно Covid-19 ще бъдат шведските демократи, крайно дясна опозиционна партия с корени в неонацисткото движение. Но фактът, че именно крайно десните оглавиха критиката, показва колко е трудно да се впише историята на Швеция в глобалния наратив, който се опитва да изправи „безотговорните“ десни популисти срещу „отговорните“ центристки правителства, които „следват науката“. Шведският премиер Стефан Льовен е социалдемократ. Един отличителен аспект на подхода на страната е начинът, по който политиката бе формирана и представена от учени и технократи, като Андерс Тегнел, главният епидемиолог на страната, се превърна в лицето на шведския подход и нещо като национална икона.

Парадоксално е, че може би именно успехът на Швеция като нация доведе до очевидния й провал с пандемията. Представата за себе си като страна, която е свръх разумна и модерна, означава, че Швеция е достатъчно уверена и сплотена, за да не следва международния консенсус. Вместо това политиците избраха да се доверят на собствената си преценка. Но шведската самоувереност може би премина в арогантност относно предполагаемата превъзхождаща рационалност на страната, което след това доведе до грешки в политиката.

Николас Айлот, професор по политика в университета Сьодертьорн в Стокхолм, прави паралел между политиката на Швеция спрямо пандемията и нейното справяне с кризата с бежанците през 2015 г. И в двата случая страната се отличаваше от международната общност заради своя различен и радикален подход. Но и в двата случая шведското изключение не сработи много добре.

За дълъг период Швеция предлагаше автоматично убежище на всички сирийци - политика, по-либерална дори от тази на Германия. По ирония на съдбата свръх благосклонната политика на Швеция към мигрантите си навлече презрението на много от същите американски десни, които сега хвалят страната заради Covid-19. Различната политика на Швеция спрямо бежанците първоначално беше източник на национална гордост. Но в крайна сметка правителството призна, че тя е неустойчива и промени курса.

Нещо подобно може би се случва сега по отношение на коронавируса. Според Айлот: „В Швеция често има почти национален консенсус по даден въпрос, след което изведнъж пада тухла от стената и всичко се променя.“

Нямаше лоши чувства спрямо решението на страната да следва своя собствен път относно Covid-19 и бежанците. Провалът на Швеция - ако това е, на което ставаме свидетели - би трябвало да предизвиква тъга, а не злорадство.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Бизнес
Зам.-министър Капитанов: В кратък срок ще изплатим обезщетенията на пострадалите вчерашната градушка
Петък, 26 Април 2024 18:36
В максимално кратък срок ще изплатим обезщетенията на стопаните, чиито площи пострадаха от вчерашната градушка в Южна България. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по...
Стартира Кампанията по директни плащания за 2024 г.
Петък, 26 Април 2024 07:51
Стартира Кампанията по директни плащания за 2024 г. Земеделските стопани могат да очертават площите си, заявяват животни и схеми за подпомагане в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК)....
EК одобри държавна помощ за напояване на земеделски култури за 2024 година
Четвъртък, 25 Април 2024 13:38
Европейската комисия одобри схема за държавна помощ „Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури“, разработена съгласно Временната рамка за мерки за държавна помощ...
"Болезнената липса на хора" - основният проблем на работодателите в страната
Четвъртък, 25 Април 2024 12:03
В шестото прогнозно проучване на пазара на труда на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) работодателите споделят умерени планове за наемане на нови служители за периода април 2024 г. – септември...
Вдъхновяващите личности на Варна: Жените в ИТ сектора
Вторник, 23 Април 2024 08:06
Въпреки стремежа на компаниите към равенство, приобщаване и многообразие, процентът на професионалистите от нежния пол в ИТ индустрията в световен мащаб остава все още значително по-нисък в сравнение с...
Марио Шиляшки е новият изпълнителен директор на myPOS
Сряда, 24 Април 2024 13:06
Марио Шиляшки е новият изпълнителен директор на myPOS, една от водещите европейски финтех компании. Преди да се присъедини към финтех компанията, Шиляшки ръководи PayU Global Payments, а професионалният...
Рибари протестират заради забрана за улов на бяла мида в Бургас
Сряда, 24 Април 2024 12:27
Протест в Бургас срещу тримесечната забрана за улов на бяла мида. Хората се събраха пред Изпълнителната агенция по рибарство в Бургас. Рибарски сдружения от цялото Южно Черноморие недоволстват от безпрецедентно...
България сред трите държави в ЕС лидери в ИТ услугите (инфографика)
Сряда, 24 Април 2024 08:15
България е сред трите държави в Европейския съюз с най-висок процент на брутната добавена стойност от ИТ услугите, показват данни на Евростат. Трите държави от ЕС с най-високи съотношения в ИКТ услугите...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Най-четено от Бизнес 1 2 3
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook