Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Родители от Варна искат да отпадне забраната за подаръци на учителите в детските градини

Понеделник, 13 Май 2019 11:12
Източник: Monitor.bg   
Сн.: live.varna.bg
Родители от София и Добрич са принудени да купуват смартфони, които стоят в групите в забавачката, която посещават техните деца, за да имат връзка с учителите и да могат да се информират за тях. В същото време почти във всяка детска градина в Добрич се събират допълнително пари за тоалетна хартия и минерална вода от родителите. Понякога се включват и в закупуване на играчки. Това показа проверка на „Монитор“.

В една забавачница в началото на учебната година, през септември, родителите събрали общо 1800 лева за консумативи. В края на октомври обаче ги извикали отново да дават пари, защото събраните били изхарчени, а не е купена нито една играчка. Родителите се възмутили и поискали обяснение за какво са отишли тези 1800 лева. Оказало се, че само за една от групите са закупени по 24 комплекта моливи и флумастери за всяко дете.

След бунта на останалите родители комплектите били пръснати и по другите групи.

Майки от група в друга детска градина разказват друг куриоз. Двете учителки на децата отказали да дадат номерата на мобилните си телефони за връзка с родителите. Разбира се, родителите се ангажирали да плащат и месечната сметка на така наречения служебен телефон за групата. Същите сигнали има за десетки градини в столицата.

В Кюстендил от 2013 година родителите не плащат такса на общината за детска градина, но зареждат с хигиенни пособия – течен сапун, мокри кърпи и тоалетна хартия, забавачките. Актът е доброволен, като това става през 2-3 месеца. „Няма как в детските градини да имат всичко. Затова през определен интервал от време купуваме тези неща“, обяснява млада майка от областния град. Заради забраната за събиране на пари в началото на годината родителите се разбирали да дават по 20 лв., като представители на настоятелствата по места закупували различни пособия за забавления на малчуганите. „Купуваме блокчета, пластилин, моливи, бои и др. Сумата не е голяма и всеки един от нас може да си го позволи“, разказва 28-годишната майка на близнаци Дарина.

Средно по 50 лева на месец излиза таксата за детските градини в Бургас. Според регламента родителите плащат твърда сума от 18 лева месечно и по 1,52 лв. за всеки ден, в който детето им е било на забавачка. За хлапетата, които са завършили подготвителните групи, има опция да останат в градината и през лятото, но таксата за тях е 100 лева на месец.

В началото на всяка учебна година родителите трябва да закупят и помагала, като книжки за оцветяване, блокчета за рисуване, цветни моливи и водни боички. Пакетът струва средно по 50 лева на дете. Заради зачестилите жалби от родители през есента на 2016 година бургаският кмет Димитър Николов издаде нарочна заповед, с която забрани да се събират пари за други нужди, освен за учебни помагала. Въпреки забраната, която бе придружена и с предупреждение за строги дисциплинарни наказания, в много забавачки тази практика продължава, твърдят родители. В момента основното перо е за допълнителни курсове - по рисуване, музика, танци и други, които се заплащат отделно. Подобни допълнителни занимания излизат средно между 20 и 30 лева на месец.

По разпореждане на общината във Варна от февруари м.г. учителите нямат право да приемат подаръци от родителите. Години преди това пак с кметска заповед бе забранено събирането на пари от родителите за различни покупки, свързани с дейността на децата в забавачките. Причината за препоръката бяха множеството жалби от родители, на които общината реагира. За други родители обаче забраната била обидна за педагозите и те искаха дори отмяната й.

Общината нарушавала техните права и правата на преподавателите коментираха ентусиазирани майки, които се сближаваха с подаръци с учителките на своите деца.

В търновските детски градини официално пари не се искат. В една от градините обаче на първата родителска среща директорката загрижено обяснила на присъстващите майки, че общината няма пари и поради това в градината има нужда от подмяната на някои неща: пердета, завивки, играчки и санитарни пособия. Родителите събрали пари и закупили нещата.

Продават картички за дарения като в САЩ

Интересен опит сподели майка, която е живяла известно време в чужбина и сега го прилага и у нас. „Нас не са ни карали да вършим нещо насила. Част от парите сме събирали, като направихме базар на мартеници, изработени от децата и родителите. Другите пари бяха от доброволни дарения, като в някои случаи родители помагаха с личен труд, докато някои не свършиха нищо. Но нито директорката, нито учителките са казали нещо или са променили отношението си към децата. Всеки постъпва така, както прецени или го чувства“, обясни варненка, според която така е намерен правилният баланс. Тя посочи подобна практика в САЩ, където дори в частните училища се организират такива благотворителни търгове, за да се дофинансират някакви проекти, а родителите ходят и помагат за различни неща.


Коментари
20:39ч. 13 Май 2019 #9
summertime
Отнели им възможността "да се сближават с учителките"! Майките натегачки са нещастни, все измислят поводи да инициират събиране на пари от ВСИЧКИ, за да могат те ЛИЧНО да се подмажат.
За един 8-ми март попитах една от тези горните: На кого точно е майка класната?!?
Учителите получават заплата за труда си, няма нужда от подаръчета, екскурзии и т.н. подкупи, за да се обръща специално внимание на конкретни деца. Който не е доволен от заплатата си, не е крепостен селянин, винаги може да смени попрището.
20:37ч. 13 Май 2019 #8
summertime
Отнели им възможността "да се сближават с учителките"! Майките натегачки са нещастни, все измислят поводи да инициират събиране на пари от ВСИЧКИ, за да могат те ЛИЧНО да се подмажат.
За един 8-ми март попитах една от тези горните: На кого точно е майка класната?!?
Учителите получават заплата за труда си, няма нужда от подаръчета, екскурзии и т.н. подкупи, за да се обръща специално внимание на конкретни деца. Който не е доволен от заплатата си, не е крепостен селянин, винаги може да смени попрището.
18:13ч. 13 Май 2019 #7
Варна
Просто таксите за градини трябва да е висока и ПОНЕ отчасти да покрива нуждите. Едно дете струва над 800- 1000 лв. Затова училищата треперят за всеки ученик, сакън да не е изключен или напуснал. Същото е с градините. Висока месечна такса и нищо "доброволно". Може пък наистина да не достигат пари за пердета, консумативи и там, каквото е нужно.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Търсят се дарения, за да продължат проучванията на Варненския халколитен некропол
Петък, 19 Април 2024 16:57
Проучването на варненския некропол има нужда от помощта на всички българи. Варненският халколитен некропол остава най-забележителният и значимият паметник за праисторията не само на Балканите и Европа. Регионален...
Мащабно събиране на капачки и стотинки днес във Варна
Днес, 20 Април 2024 08:01
Мащабно събитие за събиране на капачки, стотинки и парични дарения ще се проведе днес, 20 април, от 09:00 до 14:00 ч. на площада пред Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна, съобщават организаторите...
Лаптопи за студенти: Бюджетни и мощни варианти за 2024 г.
Петък, 19 Април 2024 11:00
С настъпването на 2024 година, студентите имат възможност да избират между бюджетни варианти и мощни лаптопи, които отговарят на всички техни нужди – от сърфиране в интернет до комплексни учебни програми....
МОН обяви 2 май за неучебен ден за всички ученици в страната
Днес, 20 Април 2024 08:43
2 май ще бъде обявен за неучебен ден за всички училища в страната. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. „Решението беше взето след диалог с всички заинтересовани страни...
Български автобус се преобърна в Турция, 11 души са ранени
Днес, 20 Април 2024 08:22
По данни на Генералното ни консулство в Одрин, в обедните часове 20 април автобус с българска регистрация, който е пътувал в посока от Истанбул за Добрич, се е преобърнал на около 50 км от ГКПП “Дерекьой”...
Национална премиера на театралната комедия "Кълбовидна мълния" във Варна
Четвъртък, 18 Април 2024 08:21
На 27 май предстои дългоочакваната премиера на драматичната комедия „Кълбовидна мълния“ от Иван Радоев на сцената на Фестивален и конгресен център във Варна „Кълбовидна мълния“ предлага уникална комбинация...
С общоградско поклонение Варна отбелязва 148 години от избухването на Априлското въстание
Днес, 20 Април 2024 07:38
148 години от избухването на Априлското въстание ще бъдат отбелязани днес, 20 април, с общоградското поклонение пред паметника на Георги Бенковски в Морската градина във Варна, припомня Moreto.net. Събитието...
Най-важното от Варна във вчерашния 19 април
Днес, 20 Април 2024 07:20
Общината без план за изсъхналите дървета край Паметника на Почивка, нямало пари Общината няма планирани конкретни действия за разчистване на всички изсъхнали и опасни дървета в парка до Паметника на Почивка. Търсят...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.4 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook