Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Историята на някои от най-старите действащи църкви във Варна

Сряда, 25 Юли 2018 12:10
Източник: Moreto.net   
Сн.: Moreto.net
Повече от десет са църквите във Варна. Някои от действащите в момента пазят минало още от 17-19 век, когато са построени. Според историческите данни най-старият храм, който и сега посреща миряни, е „Св. Успение Богородично“ 1602 на ул. „Хан Крум“ 19 в Гръцката махала, научи Moreto.net.

Храм „Св. Успение Богородично“

Счита се, че първоначалното изграждане на църквата е в началото на 17 век. Според църковното предание в местността Аязмото край Варна имало древен български манастир. Около него сред клоните на дърво е открита икона без да е ясно как се е озовала там. Изобразена била Св. Богородица. Иконата висяла във въздуха и не се крепяла на нищо. Хората решили да я занесат в града, но каруцата, на която я качили, не помръднала. Иконата потеглила само с воловете на един българин. Хората решили да оставят там, където спрат животните. На мястото издигнали храмът "Успение Богородично". През 1640 година църквата понася поражения от пожар, но не след дълго е възстановена. Следващият основен ремонт на сградата е направен едва в края на 19 век. До 1914-та църквата е под опеката на гръцката митрополия, след това е затворена за десетина години. Отваря врати отново след идването на българския й предстоятел. В храма се намира и чудотворна икона на Пресвета Богородица. Храмът е известен сред варненци като Малката Богородица.

Храм „Св. Параскева“

Материали на Варненската и Великопреславска митрополия разказват за историята и на други стари храмове в града. С интересна и богата такава е църквата „Св. Параскева“ на ул. „Осми ноември“ 12 в Гръцката махала. Тя е една от най-малките в града, но пък е сред най-старите оцелели. Основите на църквата датират от 14 век. Строена е като семеен параклис. Храмът "Св. Параскева" е вдигнат през 1785 година със средства от фамилията на гръцкия търговец Роде. Той пренасял стоките си с кораб по пътя Венеция-Цариград-Варна-Кюстенджа. При едно от пътуванията си попада в морска буря. Дава обет, че ако оживее, ще построи храм в чест на Св. Параскева. Мъжът се спасява и след завръщането си купува място за строеж на църквата срещу къщата си, в която днес се помещава Музеят за история на Варна. Църквата е строена по време на турското робство и затова е вкопана в земята с четири стъпала. Ремонтирана е на няколко пъти през вековете. В настоящия си вид е благодарение на дарителска подкрепа. Запазени са всички икони от стария храм. Сегашният иконостас е точно копие на стария. Първата литургия в обновената църква е през декември 2002 година.

Катедралния храм „Успение Богородично“

Изграждането на Катедралния храм „Успение Богородично“ започва Варненският и Преславски митрополит Симеон. В края на 1879-та комисия определя храмът да бъде изграден на площада до градския часовник. На следващата година княз Александър І Батенберг одобрява плана за стоеж на църквата по образец на Петерховския храм в Санкт Петербург. Князът прави първата копка и полага основния камък. Строителството продължава до 1886 година. На 30 август е отслужена първата литургия.

Храм „Св. Атанасий“

Храм „Св. Атанасий“ пък е старата митрополитска църква на града. Намира се до Римските терми. В този си вид е построен през 1838 на мястото на изгорелия две години по-рано храм. Опожарената църква е била по-малка и подобна на настоящата. Заедно с построяването й се вдига сградата на митрополията.

Под част от старата катедрала на Варна има крипта, където са били положени костите на няколко гръцки митрополити. Храмът е предаден на Варненската митрополия чак през 1914 година. Дотогава в него служат гръцки духовници. След това остава затворен за шест години и в него не се служи. С решение на Светия Синод от 1939-та той започва да се обгрижва от българско духовенство. Първият български предстоятел Мирон Райчев заварва сградата в окаяно състояние. С министерско постановление от 1961 година храм “Св. Атанасий” преминава към Народния музей - отдел “Възраждане”. Постепенно храмът, превърнат в музей с експозиция от 80 ценни икони, започва да се използва и като концертна зала. Олтарът му е ползван като гримьорна.

С Министерска заповед от 1991 година църквата е върната на Варненска и Преславска Митрополия. След тридесетгодишно прекъсване Варненският и Преславски Митрополит Кирил извършва първата литургия.

Храм „Св. Архангел Михаил“

Църквата „Св. Архангел Михаил“ се намира в сградата на първото българско училище във Варна, отворило врати на 25 юли 1862 година. Храмът е осветен на 21 ноември 1938 година.

Храм „Св. Николай Чудотворец“

Строежът на храм „Св. Николай Чудотворец“ е започнат през 1859 година и е продължил 11 години. Църквата е вдигната с дарението на родения във Варна одески жител Параскева Николау. Той определя в завещанието си сумата от 50 000 рубли за направата на църква на името на Свети Никола.

Първата католическа църква във Варна

Първата католическа църква във Варна е построена през 1883-1885 година. Вдигната е с голяма финансова помощ от страна на австро-унгарския император Франц Йосиф I, както и с помощ от Франция.

Храмът е построен по проект на италианския архитект Валентино. Гоненията срещу католиците в България от 1945 до 1952 година засягат и варненския храм. Заради невъзможността да се поддържа църквата започва да се руши през годините. След дългогодишен ремонт все пак отваря врати в края на 2013 година.

Първата католическа църква във Варна

Арменският храм се намира в централната част на Варна в близост до Шишковата градинка. Историята сочи, че на това място е имало малка полуподземна църква, строена през 17 век, която при пожар през 1843 година била унищожена. Година по-късно вече новият храм бил възстановен и осветен.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Търсят се дарения, за да продължат проучванията на Варненския халколитен некропол
Днес, 19 Април 2024 16:57
Проучването на варненския некропол има нужда от помощта на всички българи. Варненският халколитен некропол остава най-забележителният и значимият паметник за праисторията не само на Балканите и Европа. Регионален...
Лаптопи за студенти: Бюджетни и мощни варианти за 2024 г.
Днес, 19 Април 2024 11:00
С настъпването на 2024 година, студентите имат възможност да избират между бюджетни варианти и мощни лаптопи, които отговарят на всички техни нужди – от сърфиране в интернет до комплексни учебни програми....
Национална премиера на театралната комедия "Кълбовидна мълния" във Варна
Четвъртък, 18 Април 2024 08:21
На 27 май предстои дългоочакваната премиера на драматичната комедия „Кълбовидна мълния“ от Иван Радоев на сцената на Фестивален и конгресен център във Варна „Кълбовидна мълния“ предлага уникална комбинация...
МЗХ публикува за обществено обсъждане изменение в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Днес, 19 Април 2024 18:51
Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите „Биологично...
Стефан Тафров е водещият кандидат на “Да, България” за евроизборите
Днес, 19 Април 2024 18:38
Дипломатът Стефан Тафров спечели вътрешнопартийните избори на “Да, България” за определяне на реда на кандидатите за изборите за Европейски парламент на 9 юни. Членовете на партията гласуваха в рамките...
Виенският икономически форум - Софийска среща 2024 на 22 април в резиденция Бояна
Днес, 19 Април 2024 18:26
На 22 април в резиденция Бояна, световни лидери, бизнес експерти и предприемачи ще се съберат в София, за да обсъдят най-актуалните предизвикателства и възможности пред регионалната и глобална икономика. Събитието...
Трима заместник-министри са освободени
Днес, 19 Април 2024 18:13
Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев са освободени трима заместник-министри, считано от 22 април. Мартин Гиков е освободен от поста в Министерството на иновациите и растежа, а Николай...
Даниел Митов оттегли пред Главчев номинацията си за служебен външен министър
Днес, 19 Април 2024 18:02
Даниел Митов оттегли пред премиера Димитър Главчев номинацията си за служебен министър на външните работи. „За съжаление съм длъжен да Ви уведомя, че въпреки първоначално изразеното съгласие от моя...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.4 + 0.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook