Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Голямата игра за черноморските нефт и газ

Вторник, 21 Август 2012 09:35
Източник: DarikNews.bg   
От 1960 г. насам развитите страни активно финансират изследвания за добив на нефт в дълбоки води. Така технологиите на пробиване значително се развиха, но до началото на 90-те години на миналия век наличните резерви на сушата правеха практическото им приложение нерентабилно.

До края на века технологията на добиване беше достигната от технологията на сондиране. В началото на 2010 г. разликата между дълбочината на двете вече беше едва 100 метра.

В момента повече от 60% от новите находища са открити под континенталния шелф. Вероятно след 10 години от там ще идва близо 40% от общия добив на въглеводороди в света, съобщава Оilandgaseurasia.

На този фон Черно море е почти неизследван район. Само 5 на сто от черноморския шелф са проучени. За това има своето логично обяснение. До средата на 2000 г. Източна Европа получаваше от Русия газ на по-ниски цени.

След като Путин реши да вдигне цените на руския газ обаче интересът към проучванията за нефт и газ в черноморския шелф нарасна.

До този момент добив се извършваше основно в плитки води. В началото на XXI век Украйна добиваше 2 млн. куб. метра газ на ден, България - 1 млн. куб. м, Румъния - 2 млн. куб.м, от находища под Черно море.

Но докато добивът в плитки води, до 150 м. се развиваше добре, то при дълбоководните сондажи нещата не стояха така. Самият шелф прави сондирането много трудно заради стръмния си наклон. Проблем представлява и високото съдържание на сероводороди във водата.

Засега, нито една от страните в региона няма техническите и финансови ресурси за извличане на въглеводородите лежащи под дълбоките води на Черно море. Подобни сондажи с подходящите платформи струват около половин милиард долара. Ето защо се налага привличането на големи чуждестранни инвеститори, които вече разполагат с необходимите средства и технологии.

През 2011 г. Румъния проведе първите търгове и през март 2012 г, консорциум воден от Exxon и с участието на румънската OMV направи няколко успешни открития на въглеводородни полета под дълбоките води над шелфа. Досега идентифицираните резерви се оценяват на между 40 и 80 млрд. кубически метра газ и около 60 млн. тона нефтен еквивалент.

От март 2012 г. България също започна активно да търси инвеститори. През юли сдружение между Total, OMV и Repsol спечели правата за проучване на блок Хан Аспарух с обща площ 15 000 кв. м, който се намира на 15 км от румънския блок Нептун, където бяха открити най-големите залежи в шелфа на Румъния.

Вероятните резерви от въглеводороди под българския шелф се равняват на между 100 и 200 милиарда кубически метра газ. Проблемът е цената на добива от дълбоки води, която достига 300 долара за 1000 куб. м. Тя е твърде висока ако бъде сравнена с евтиния газ и нефт от Каспийско море. Така изграждането на газопроводи като Набуко може да има негативен ефект върху инвестициите за търсене на залежи в Черно Море.

Другите черноморските страни също започнаха дълбоководни проучвания. Русия включи региона в списъка на приоритетите си. Украйна пък планира да предложи на инвеститорите 2 блока в дълбоководния си шелф за проучване през тази година.

През юли, Русия и Украйна подписаха споразумение за разделяне на териториите и съответно правата за добив в Черно и Азовско море. В съответствие с това споразумение остров Тузла и навигационната част на канала в Керченския проток принадлежат на Украйна.

Анкара също се интересува от добива на ресурси под черноморския си шелф, надявайки се да докаже огромни резерви и да постигне енергийна независимост от Русия. За разлика от другите държави в региона обаче Турция може да си позволи по-гъвкава политика заради достъпа си до ресурсите на Централна Азия и Близкия изток.

Така територията на Черно море се превърна в ябълка на раздора между страните в региона. Всяка от тях иска да докаже, че има права върху колкото се може по-голямо парче от шелфа.

Особено тежки бяха споровете между Румъния и Украйна. Но през февруари 2009 г, Международният съд в Хага реши, че остров Змейни не може да се счита за част от Украйна. В резултат на това 79.34% от спорните територии на Черно море се оказаха под юрисдикцията на Букурещ. И в началото на 2012 г., бяха открити големи газови находища именно под спорните води.

България и Румъния също спорят за черноморския шелф. Букурещ има претенции и към вече споменатия блок Хан Аспарух. Следващият кръг на преговорите между двете страни ще се проведе до края на годината. Ако спорът не бъде решен по взаимно съгласие, Букурещ заплашва, че ще подаде иск пред Международния съд в Хага. Парадоксално, но ако румънските искания бъдат уважени то страната ще получи право за проучване и добив на територии в Черно море, граничещи с турската част от дъното. Това ще позволи изграждане на газопровод между двете държави без участието на Украйна и България.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Бизнес
Зам.-министър Капитанов: В кратък срок ще изплатим обезщетенията на пострадалите вчерашната градушка
Петък, 26 Април 2024 18:36
В максимално кратък срок ще изплатим обезщетенията на стопаните, чиито площи пострадаха от вчерашната градушка в Южна България. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по...
Стартира Кампанията по директни плащания за 2024 г.
Петък, 26 Април 2024 07:51
Стартира Кампанията по директни плащания за 2024 г. Земеделските стопани могат да очертават площите си, заявяват животни и схеми за подпомагане в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК)....
EК одобри държавна помощ за напояване на земеделски култури за 2024 година
Четвъртък, 25 Април 2024 13:38
Европейската комисия одобри схема за държавна помощ „Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури“, разработена съгласно Временната рамка за мерки за държавна помощ...
"Болезнената липса на хора" - основният проблем на работодателите в страната
Четвъртък, 25 Април 2024 12:03
В шестото прогнозно проучване на пазара на труда на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) работодателите споделят умерени планове за наемане на нови служители за периода април 2024 г. – септември...
Вдъхновяващите личности на Варна: Жените в ИТ сектора
Вторник, 23 Април 2024 08:06
Въпреки стремежа на компаниите към равенство, приобщаване и многообразие, процентът на професионалистите от нежния пол в ИТ индустрията в световен мащаб остава все още значително по-нисък в сравнение с...
Марио Шиляшки е новият изпълнителен директор на myPOS
Сряда, 24 Април 2024 13:06
Марио Шиляшки е новият изпълнителен директор на myPOS, една от водещите европейски финтех компании. Преди да се присъедини към финтех компанията, Шиляшки ръководи PayU Global Payments, а професионалният...
Рибари протестират заради забрана за улов на бяла мида в Бургас
Сряда, 24 Април 2024 12:27
Протест в Бургас срещу тримесечната забрана за улов на бяла мида. Хората се събраха пред Изпълнителната агенция по рибарство в Бургас. Рибарски сдружения от цялото Южно Черноморие недоволстват от безпрецедентно...
България сред трите държави в ЕС лидери в ИТ услугите (инфографика)
Сряда, 24 Април 2024 08:15
България е сред трите държави в Европейския съюз с най-висок процент на брутната добавена стойност от ИТ услугите, показват данни на Евростат. Трите държави от ЕС с най-високи съотношения в ИКТ услугите...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Най-четено от Бизнес 1 2 3
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook